"Święconka w Kasku" zatrzymana w kadrze (fot. Sauron)
30.04.14

  W Wielką Sobotę tradycyjnie już na terenie przysieckiego Ośrodka Szkoleniowego Caritas Diecezji Toruńskiej ksiądz prałat Daniel Adamowicz poświęcił pokarmy na wielkanocny stół. Uczestnikami wydarzenia byli pasjonaci pojazdów, nie tylko tych na dwóch kółkach, a wymiernym efektem  - zebranie kwoty 1257,55 zł dla Tomasza Nadstawnego, wdowca z dwójką dzieci, który stracił rękę przy pracy.


Zapisy na Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” trwają…
25.04.14

Ponad 7 tysięcy dzieci jest już zapisanych na Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”. Święto dzieci tuż, tuż… W Caritas Diecezji Toruńskiej trwają intensywne przygotowania, aby zapewnić wszystkim niesamowitą zabawę. Codziennie otrzymujemy nowe zgłoszenia, w związku z czym lista w szybkim tempie się wypełnia. Zgłoszenia grup szkolnych (z podaniem ilości dzieci oraz ilości opiekunów) przyjmujemy mailowo: torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02. Indywidualne zgłoszenia dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do szkoły prosimy przesyłać mailem na adres: festyn.caritas@gmail.com Zapraszamy do zabawy razem z nami 31 maja na terenie Aeroklubu Pomorskiego.

 

 


Świąteczne paczki
17.04.14

       Czas oczekiwania na Zmartwychwstałego Chrystusa to dni, kiedy chętnie dzielimy się z bliźnimi tym, co mamy. Caritas Diecezji Toruńskiej przez cały rok otacza troską osoby ubogie, chore i niepełnosprawne, więc tym bardziej przed Wielkanocą pamięta o swych podopiecznych. Dlatego jak zwykle przygotowała dla nich paczki świąteczne. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu diecezjan podczas zbiórki żywności oraz hojności firm. Upominki zawieźliśmy do rodzin potrzebujących pomocy, zwłaszcza wielodzietnych i niepełnych. Z paczkami udaliśmy się również tam, gdzie są chore i niepełnosprawne dzieci.


"Święconka w Kasku"
16.04.14

     Wielkanoc chcemy spędzić w obecności najbliższych, rodziny, przyjaciół i ludzi, z którymi dzielimy nasze pasje. Nie zawsze mamy możliwość się spotkać. Taka okazja nadarza się w Wielką Sobotę 19 kwietnia. Zapraszamy do siedziby Caritas w Przysieku pod Toruniem od godziny 12.00 na tradycyjną "Święconkę w Kasku". Zapraszamy wszystkich, których łączy pasja i chcą nią dzielić się z innymi. Zapraszamy całe rodziny – dzieci zobaczą atrakcyjne pojazdy służb mundurowych. Będziemy w tym roku mieli małe niespodzianki od zajączka.

            Pamiętajmy, aby kupić w „Biedronce” Chlebek Wielkanocny do święconki. 50 groszy z każdego bochenka trafi do osób potrzebujących pomocy.


Chlebek Wielkanocny
15.04.14

W „Biedronce” można kupić Chlebek Wielkanocny do święconki. 50 groszy z każdego bochenka trafi do rodzin potrzebujących pomocy. Dziękujemy „Biedronce” za nieodpłatną dystrybucję, a Państwu życzymy radosnych, pełnych wdzięczności, błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Caritas Diecezji Toruńskiej i Bydgoskiej

 

 


Młodzi przed kanonizacją
08.04.14

7 kwietnia odbyło się spotkanie młodych z ks. biskupem Andrzejem Suskim. Uczestnicy  reprezentowali trzy grupy: wspólnotę toruńską stypendystów  Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z duszpasterzem ks. Danielem Adamowiczem, grupę studentów Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej oraz Wspólnotę Ojca Pio z  ks. Arturem Szymczykiem.

            Grono młodych ludzi zebrało się, aby przekazać ks. biskupowi lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia. Pasterz diecezji podzielił się refleksjami i anegdotami ze spotkań z Ojcem Świętym. Wskazał, że Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy i wielkiego formatu wiary, patriotą, który utożsamiał się ze swoim narodem. Przede wszystkim jednak zaznaczył, że Papież mówił do młodych z miłością, jednocześnie wymagając od nich.

            Drugim bardzo ważnym tematem spotkania były przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016. Ks. biskup podkreśli, że potrzeba dziś wolontariuszy, czyli osób ofiarnych, poświęcających swój czas i serce dla zachowania dziedzictwa, które pozostawił po sobie bł. Jan Paweł II. Należy przy tym wskazać na trzy podstawowe cele Światowych Dni Młodzieży: zrealizowanie Światowych Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, czyli przyjęcie i ugoszczenie tysięcy młodych ludzi, którzy spędzą ten czas na terenie diecezji toruńskiej,  przeżycie przygotowań w duchu hasła ŚDM: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” i wreszcie poddanie się refleksji nad tym, w jaki sposób mogę pomóc w przygotowaniach, tzn. zachęcenie do wolontariatu.

 

Karolina Umińska


Wyniki zbiórki żywności
04.04.14

          Po raz kolejny mieszkańcy diecezji wykazali się ofiarnością podczas wiosennej zbiórki żywności. W dniach 28-29 marca w 26 sklepach wolontariusze zebrali 2477 kg żywności. Były to głównie: ryż, mąka, cukier, herbata, słodycze, konserwy. Produkty trafią do paczek świątecznych dla najuboższych rodzin, zwłaszcza wielodzietnych i niepełnych.

            Bardzo dziękujemy za otwarte serca. Mamy nadzieję, że podczas kolejnej zbiórki będziemy mieli możliwość pozyskiwania produktów dla najuboższych w większej ilości sklepów, gdyż z każdym rokiem przybywa osób potrzebujących pomocy.

 


Bielice Ukrainie
04.04.14

W piątek 28 marca młodzież ze Szkolnego Koła Caritas im. Matki Teresy z Kalkuty działającego przy Publicznym Gimnazjum w Bielicach przygotowywała paczki dla rodzin z Ukrainy.

Młodzież przejęta sytuacją na Ukrainie bardzo chętnie wzięła udział w akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Toruńskiej ”Rodzina Rodzinie- pomoc Ukrainie”.

Przez kilka dni staliśmy się „rodziną” szkolną, rodziną pragnącą sprawić radość rodzinom na Ukrainie.

Przygotowaliśmy paczki, w których znalazły się słodycze, kawa, herbata, skarpetki, kredki itd.

Młodzież z ogromną radością przygotowywała niespodzianki, choć nie była to łatwa sprawa... Była to ciężka praca – zapakowanie, ułożenie produktów we właściwy sposób, wypisanie dokumentów do wysłania paczek, napisanie listów i życzeń do ukraińskich rodzin było wielkim wyzwaniem. Byliśmy bardzo zapracowani, ale szczęśliwi, bo mamy nadzieję, że naszymi pięcioma paczkami sprawimy tam, gdzieś....na Ukrainie...radość...

Bardzo dziękujemy Poczcie Polskiej za możliwość bezpłatnego wysłania paczek, a Caritas Diecezji Toruńskiej za zorganizowanie akcji.


Pozdrawiamy. Szczęść Wam BożeJagoda Kondeja

opiekun SKC

z młodzieżą


Pomoc Ukrainie
02.04.14

      Caritas Diecezji Toruńskiej w ramach uczestnictwa w projekcie „Rodzina Rodzinie”, realizowanym w marcu, otrzymała listę 106 rodzin potrzebujących pomocy z parafii św. Anny w ukraińskiej miejscowości Skarłat.  Do wszystkich trafiły paczki z żywnością, w tym do 35 rodzin od osób indywidualnych, które zgłosiły się do nas. Aby każda rodzina cieszyła się z prezentu, Caritas Diecezji Toruńskiej stanęła na wysokości zadania i przygotowała 71 paczek. Wszystkie zostały wysłane na Ukrainę w dniu 31 marca. Ich wartość to 5560,00 zł. Wysyłka, dzięki uprzejmości Poczty Polskiej, odbyła się nieodpłatnie.

            Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Rodzina Rodzinie”.