56 413,50 zł na terapie antyGD2 we Włoszech dla Oliwiera Frydryszaka
18.08.15

Caritas Diecezji Toruńskiej we współpracy z Caritas Polska przekazała na terapie antyGD2 dla Oliwiera Frydryszaka 56 413,50 zł (13 000 EURO) do Instituto Giannina Gaslini we Włoszech.

DZIĘKUJEMY WSZYTKIM, którzy włączyli się w pomoc dla Oliwiera, który walczy o życie z nawrotem neuroblastomy IV stopnia – choroby nowotworowej w postaci guza zlokalizowanego w kręgosłupie. Na 22 sierpnia br. planowany jest wyjazd do Genui, zachęcamy do modlitwy o zakwalifikowanie się chłopca na leczenie oraz pozytywny przebieg terapii i zwycięstwo w walce o życie! Szczęść Boże.

 
Wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży szkolnej – Półkolonie 2015 w Działdowskim Centrum Caritas
12.08.15

W dniach od 29.06.2015 r. do 10.07.2015 r. oraz od 27.07.2015 r. do 07.08.2015 r. w Działdowskim Centrum CARITAS odbyły się pełne przygód i atrakcji półkolonie letnie. Wypoczynek był współfinansowany ze środków Kuratorium Oświaty w Olsztynie i Urzędu Gminy Miasta Działdowo. Z propozycji wypoczynku letniego w każdym turnusie skorzystało po 50 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym od 6 do 15 lat pochodzących z terenu Miasta Działdowo. Dzieci, które objęliśmy zadaniem bardzo często pochodziły z rodzin wielodzietnych, o niskich dochodach, z rodzin zastępczych, z rodzin żyjących w trudnych warunkach materialnych, a także będących w trudnej sytuacji rodzinnej. Dzieci miały zagospodarowany czas od poniedziałku do piątku w godzinach od godziny 8.00 do 16.00. Wszystkim dzieciom uczęszczającym na półkolonie zapewniliśmy codzienne wyżywienie: śniadanie, obiad dwudaniowy, a także deser w postaci owoców, słodyczy, jogurtów.

           Półkolonie prowadzone były w formie zajęć edukacyjno-profilaktycznych,  sportowych, turystyczno-rekreacyjnych, plastycznych przeplatanych różnymi formami gier i zabaw integracyjnych, zabaw z chustą animacyjną oraz zajęć w sali doświadczania świata. Dzieci także uczestniczyły w wielu pouczających wycieczkach pieszych, rowerowych oraz autokarowych. By ułatwić dzieciom zapoznanie się, półkolonie rozpoczęły się zabawą i grami  integracyjnymi. Kolejne dni były pełne atrakcji takich jak: zajęcia na świeżym powietrzu: podchody, zajęcia muzyczne połączone ze śpiewem - karaoke prowadzone przez Pana Jakuba Dobrzynieckiego. Nie zabrakło również zajęć sportowych, rozgrywek w piłkę nożną, które odbywały się na boisku orlika oraz sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 2  im. Jana Pawła II w Działdowie. Dzieci spotkały się z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Działdowie oraz Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Uzależnień  p. Jolantą Działak, która przygotowała spotkanie na temat zapobiegania zachowań ryzykownych. Przekazała szereg informacji również w formie warsztatów o zagrożeniach jakie czyhają na dzieci i młodzież szczególnie w wakacje ale i przez cały rok. Półkoloniści mieli również możliwość odbycia niezwykle ciekawego spotkania z książką zorganizowanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie. Oprócz czytania legend i baśni zaproponowano dzieciom wiele gier i zabaw na terenie biblioteki. Trzykrotnie dzieci miały okazję zaznać wodnego szaleństwa podczas wyjazdów do Lidzbarka Welskiego na plaże miejską. Pierwszy wyjazd połączony był z atrakcjami znajdującymi się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego POD LIPAMI. Dzieci miały możliwość skorzystania z różnego rodzaju atrakcji taki jakich: sabweya, mini kłady, ścianka wspinaczkowa. Dzięki uważnej opiece ratownika WOPR Lidzbark oraz wychowawców wszystkie dzieci szczęśliwe i pełne radości powróciły do domu. Kolejną atrakcją dla dzieci był wyjazd do Muzeum Budownictwa Ludowego-Parku Etnograficznego w Olsztynku, gdzie mogły zapoznać się z dawną kulturą oraz dawnym stylem budownictwa. Dzieci odwiedziły również Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, które zaoferowało aktywną formę edukacji, poprzez poznawanie przeszłości od jej wielu nieznanych dotąd stron wykorzystując do tego nowoczesne techniki. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach (w tym realizowanych w technice 3D oraz tzw. rzeczywistości rozszerzonej) prześledziły dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego od Ziemi Świętej po czasy współczesne, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie ale i tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast. Wszystko w kontekście oryginalnych zabytków z dziejów Działdowszczyzny i terenów Państwa Krzyżackiego (w tym depozytów z Muzeum w Malborku, Olsztynie, Elblągu, Brodnicy i in.).

Pierwszy turnus zakończył się wspólnym grillowaniem dzieci oraz wyjazdem do Malinowa. Zakończenie drugiego turnusu odbyło się uroczyście w miejscowości Kiełpiny na Farmie Noego, gdzie dzieci miały możliwość skorzystania z przejażdżki bryczką oraz jazdy konnej. Dzień pełen wrażeń zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku oraz wręczeniem drobnych upominków.

Wszystkim ludziom dobrej woli, sponsorom i darczyńcom, dzięki którym działdowskie półkolonie dały dzieciom wiele przeżyć, radości, różnorodnego  spędzania czasu, możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych formach odpoczynku Dyrektor Działdowskiego Centrum CARITAS ks. Robert Fabian składa serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!!!

Agnieszka Mostek

 

 


Przygotowujemy kalendarz
05.08.15

Dzisiaj odbyła się sesja zdjęciowa mająca na celu wyłonienie zdjęcia do przyszłorocznego kalendarza. Do fotografii pozowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu, których wizerunek widnieje również na tegorocznym kalendarzu. Zobaczmy, jak szybko nam rosną wolontariusze :)


Nabór do Bursy Akademickiej CDT w Przysieku
03.08.15

Już od 16 lat Caritas Diecezji Toruńskiej realizuje projekt pod nazwą „Fundusz dla Janka Muzykanta”. Celem projektu jest wspieranie edukacji młodzieży, wywodzącej się z ubogich środowisk. Pomoc tę realizujemy poprzez udostępnienie pokoi oraz opiekę wraz z zabezpieczeniem potrzeb socjalnych. W Bursie Szkolnej w Grudziądzu dysponujemy miejscami dla chłopców, natomiast w Bursie Szkolnej w Brodnicy dla chłopców i dziewcząt. Studentów przyjmujemy w Bursie Akademickiej w Przysieku, która od 11 lat wspiera młodzież regionu.

            Trwa nabór na kolejny rok akademicki. Gwarantujemy bezpieczeństwo socjalne (pełne wyżywienie oraz dobre warunki zamieszkania), a także atmosferę sprzyjającą studiowaniu. Wysokość opłat uzależniona jest od sytuacji finansowej rodziny. Informacje na temat bursy wraz z możliwością pobrania wniosku o przyjęcie znajdują się na stronie www.bursaakademicka.pl. Wypełnione wnioski wraz z załącznikami prosimy przesyłać na adres: Caritas Diecezji Toruńskiej, Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco w ciągu tygodnia, aby studenci, którzy się nie zakwalifikują, mogli spokojnie poszukiwać innego miejsca zamieszkania. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Dodatkowych informacji udzielamy pod numerem telefonu 56 674 44 01.