Dzieci i mlodzież z Białorusi w Przysieku
29.07.14

Od 28 lipca br. w Złejwsi Wielkiej przebywają na wakacjach, organizowanych przez Szkolne Koło Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, polskie dzieci i młodzież z Białorusi. Dzisiaj odwiedzili oni Caritas Diecezji Toruńskiej. Po pysznym obiedzie zwiedzili Centrum Wolontariatu i Bursę Akademicką w Przysieku. Dzieci chętnie zapoznały się z historią tego miejsca oraz działalnością Caritas naszej diecezji. Wizytę zakończyliśmy modlitwą w kaplicy.

„Aktywnym być” – wypoczynek dzieci w Zbicznie
23.07.14

Caritas Diecezji  Toruńskiej od wielu lat organizuje kolonie letnie dla dzieci potrzebujących wsparcia w Zbicznie koło Brodnicy. Ośrodek Caritas  położony jest w malowniczej krainie jezior i lasów Pojezierza Brodnickiego. W tym roku na obozach w Zbicznie będzie wypoczywać łącznie blisko 200 dzieci. Hasłem przewodnim tegorocznych obozów jest promowanie aktywnego trybu życia oraz wzmacnianie mocnych stron uczestników obozu przez odkrywanie własnych talentów. Dzieci mogą codziennie korzystać z kąpieli w jeziorze pod opieką ratownika, do dyspozycji mają także dwa boiska oraz plac zabaw. Na miejscu przygotowywane są również smaczne i pożywne posiłki, na które dzieci codziennie czekają z wielką niecierpliwością. Na każdym obozie przewidziane są także dodatkowe atrakcje: wyjazd do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie dzieci mogą zobaczyć  dom do góry nogami, a także poznać historię Kaszub, uczestnictwo w warsztatach ekologicznych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie podczas których dzieci poznają bliżej przyrodę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, a także zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego w Brodnicy. Ponadto na każdym obozie dzieci uczestniczą w różnych konkursach, rozgrywkach sportowych i zabawach. „Podczas obozu najbardziej interesowały mnie zajęcia sportowe, zwłaszcza rozgrywki piłki nożnej. Moja drużyna zajęła w „Mini mundialu” 2 miejsce” (Kacper, lat 9).

Poprzez uczestnictwo w obozach w Zbicznie dzieci mogą nauczyć się w sposób twórczy i aktywny spędzać czas wolny, rozwijać swoje zdolności a także z pozytywnym nastawieniem wracają do swoich domów o czym świadczą słowa uczestników kolonii.

„Na koloniach było super. Pogoda nam dopisała i dużo byliśmy nad wodą. Nikomu się nie nudziło. Mieliśmy także dwie wycieczki do Szymbarku i Górzna. Najbardziej spodobał mi się dom do góry nogami” (Oliwia, lat 10).

Wakacji nadszedł czas!
04.07.14

Wakacji nadszedł czas!

W Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej gościmy prawie 100 dzieci z Litwy i Ukrainy.  Kolonie wywołują uśmiech na twarzy wszystkich dzieci. Staramy się uatrakcyjnić program, tak aby nikt się nie nudził. Do tej pory koloniści zwiedzili toruńską starówkę, uczestniczyli w zabawach połączonych z nauką w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz odbyli podróż przez wszechświat podczas seansu „Lato pod gwiazdami” w Planetarium. W Toruniu nie zabrakło oczywiście wypieku pierników. Uczestnicy również wybrali się do JuraParku w Solcu Kujawskim, gdzie świat wirował dookoła na ogromnych karuzelach. Ponadto dzieci zwiedziły Muzeum Pożarnictwa, gdzie nie tylko mogły oglądać sprzęt gaśniczy, ale również założyć specjalistyczny strój i poczuć się chociaż chwilę jak dzielny strażak. Program zwiedzania został poprzeplatany zajęciami sportowymi, ekologicznymi na Barbarce i wyjazdami na basen. Wieczorami dzieci uczestniczyli w wspólnych tańcach i zabawach.  Na weekend koloniści mają przewidziane przeniesienie się do średniowiecza w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oraz odpoczynek nad polskim morzem z wejściem na sopockie molo.

Życzymy udanych wakacji!!!

Wyniki ekologiczno-charytatywnej kategorii konkursu „Razem z Naturą”
01.07.14

Podczas Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka odbył się finał konkursu „Razem z Naturą”. W kategorii artystycznej nagrody w postaci aparatów fotograficznych otrzymało, jak już informowaliśmy, 6 uczniów. Jeśli zaś chodzi o kategorię ekologiczno-charytatywną, czyli zbiórkę nakrętek PET, zwycięzcami zostały następujące szkoły: I miejsce - Zespół Szkół w Osiu, II miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Grudziądzu Mniszku, III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11 w Toruniu. Każda placówka w nagrodę otrzymała zestaw sprzętu sportowego.

W sumie w ramach tego konkursu uczniowie zebrali 5014 kg nakrętek, z czego do Caritas Diecezji Toruńskiej wpłynęło 1477 zł. Pozostałe środki, pochodzące ze zbiórki nakrętek, szkoły indywidualnie przekazały chorym i niepełnosprawnym dzieciom, m.in. 4,5-letniemu, choremu na białaczkę, Tycjanowi z Laskowic oraz na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnego Kajetana.  Kwota, która wpłynęła do Caritas Diecezji Toruńskiej, przeznaczona jest dla półtorarocznej Niny z Torunia, która czeka na operację serca w Rzymie. Na ten cel Nina potrzebuje 31 000 euro.