Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa - miejsca wydawania produktów
28.09.16

Caritas Diecezji Toruńskiej we wrześniu 2016 roku przystąpiła do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Konsekwencją przystąpienia do programu było podpisanie umów z jednostkami Caritas, czyli Organizacjami Partnerskimi Lokalnymi (OPL), współrealizatorami projektu POPŻ.

Poniżej podajemy dane teleadresowe OPL, w których będzie wydawana żywność:

• Toruńskie Centrum Caritas, ul. Szosa Bydgoska 1a, 87-100 Toruń; tel. 56 654 05 43

• Brodnickie Centrum Caritas, ul. Gajdy 3, 87-300 Brodnica; tel. 56 495 02 81

• Działdowskie Centrum Caritas, ul. Księżodworska 23, 13-200 Działdowo; tel. 23 697 27 04

• Ośrodek Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie, ul. Sz. Grudziądzka 3a, 86-200   Chełmno; tel. 56 692 00 21


PomocZywnosciowa.pdf
Wcześniejsze działania POPŻ
28.09.16

Caritas Diecezji Toruńskiej w roku 2014 uczestniczyła w Programie POPŻ 2014-2020 którego celem było przekazanie żywności osobom najbardziej potrzebującym oraz przeprowadzenie działań towarzyszących.

W ramach tego programu Caritas zrealizowała następujące działania:

- działania aktywizujące zmierzające do wyjścia z ubóstwa: spotkania informacyjne integrujące do społeczeństwa, wigilijne spotkania dla osób bezdomnych

-  grupy wsparcia dla osób w trudnej sytuacji: spotkania opłatkowe oraz jasełka.


informacje+o+POP%C5%BB+dzia%C5%82ania+towarzysz%C4%85ce.DOC
PomocZywnosciowa.pdf
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa
28.09.16

Caritas Polska po raz kolejny jako jedna z czterech organizacji pozarządowych będzie realizowała Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Instytucją Zarządzającą w ramach Programu jest Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a Instytucją Pośredniczącą  Agencja Rynku Rolnego.

Program w swoich założeniach przewiduje wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących w sposób trwały i intensywny poprzez udzielanie im nieodpłatnej pomocy żywnościowej bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych. Pomoc w ramach programu udzielana jest osobom, które z powodu trudnej sytuacji i niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie odpowiedniego wyżywienia. Ich dochód nie może przekraczać 150% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej, tj:

·        951 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,

·        771 zł w przypadku osoby w rodzinie.

 

Osoby do otrzymania pomocy żywnościowej są kwalifikowane przez:

- ośrodki pomocy społecznej,

- organizacje partnerskie OPL (wyłącznie osoby bezdomne).

 

Osoby najbardziej potrzebujące powinny zgłosić się do właściwego dla miejsca zamieszkania ośrodka pomocy społecznej. OPS wydaje skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej, zawierające m.in. adres organizacji partnerskiej zajmującej się dystrybucją pomocy żywnościowej lub wpisuje osobę/rodzinę na listę osób zakwalifikowanych do pomocy żywnościowej z POPŻ.

Każdy odbiorca pomocy żywnościowej w trakcie trwania programu może skorzystać z tzw. działań towarzyszących, które są obowiązkowym elementem programu. Mają one na celu wzmacnianie samodzielności i kompetencji odbiorców pomocy żywnościowej w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Działania te mogą być realizowane w formie szkoleń bądź warsztatów przekazujących niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności. Działania te są prowadzone w sposób cykliczny w okresie dystrybucji pomocy żywnościowej.

 

Podprogram 2014

Za pośrednictwem Caritas w Polsce podczas pierwszego etapu pomocy żywnościowej w ramach „Podprogramu 2014”, który obejmował okres grudzień 2014 r. - styczeń 2015 r.,  dystrybuowane były artykuły spożywcze takie jak: mleko, cukier, olej, makaron świderki, mielonka wieprzowa.  Pomocą objęto ponad 311 tys. osób, przekazano 683 400  paczek i blisko 5000 ton żywności. Żywność dystrybuowana była we współpracy z 35 Caritas diecezjalnymi, które następnie współpracowały z 1337 organizacjami lokalnymi.

Podprogram 2016

Kolejny etap realizacji programu tym razem w ramach „Podprogramu 2016”  będzie obejmował dystrybucję artykułów spożywczych oraz działań towarzyszących  w okresie od sierpnia 2016 r. do czerwca 2017 r. Dystrybuowane będą takie produkty jak: makron, ryż, herbatniki, mleko, ser, groszek z marchewką, fasola, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy, filet z makreli, szynka drobiowa, cukier, olej. Do magazynów Caritas trafi  11 276 ton żywności, która rozdysponowana zostanie do 232 tys. osób. Caritas Polska będzie realizowała program we współpracy z Caritas diecezjalnymi, które będą następnie współpracować w zakresie dystrybucji żywności z organizacjami lokalnymi. Realizacji Programu towarzyszyć będzie organizacja działań towarzyszących.

 


PomocZywnosciowa.pdf
Bezpiecznie i widocznie
23.09.16

 Za nami ostatni dzień ósmej edycji akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". Dziś gościły u nas dzieci ze szkół w Małkach i Wielkim Rychnowie oraz toruńskiego Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego. Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego za 500 kamizelek, ktore trafiły do najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz za ponad 5000 opasek odblaskowych.

   Ośmioletnia współpraca w ramach tego przedsięwzięcia owocuje przekazaniem ponad 8000 kamizelek odblaskowych dzieciom z naszego regionu, za co wyrażamy wdzięczność: Komendzie Miejskiej Policji, Straży Miejskiej w Toruniu, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Toruniu oraz Impresariatowi Sauron.


Nauka w "miasteczku drogowym" w Przysieku trwa cały tydzień - fotorelacja
21.09.16

Rozpoczęliśmy akcję "Jestem widoczny, jestem bezpieczny"
19.09.16

Od poniedziałku do piątku w Przysieku w specjalnie przygotowanym "miasteczku drogowym" trwa akcja "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". Zajęcia z zakresu bezpieczeństwa prowadzone są przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Komendę Miejską Policji i Straż Miejską. Dzieci poznając zasady uczestnictwa w ruchu drogowym otrzymują kamizelkę i inne elementy odblaskowe. 

 

Projekt jest realizowany wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego


Integracja VIII LO w Przysieku
14.09.16

   W dniach 13-14 września w Ośrodku Caritas w Przysieku odbyły się spotkania integracyjne uczniów klas pierwszych z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Było nam bardzo miło gościć 240 pierwszaków, którzy wspólnie bawili się, korzystali z kortów i ostatnich letnich promieni słonecznych.


opinie+uczni%C3%B3w.pdf

Biesiada Smaków w Chełmnie
13.09.16

W dniu 9 września 2016 r. Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie zorganizował imprezę integracyjną pt. "Biesiada smaków". Wśród zaproszonych gości znaleźli się kierownicy, opiekunowie i uczestnicy zaprzyjaźnionych środowiskowych domów samopomocy, a także pan Zdzisław Gamański, Starosta Chełmiński, pani Ewa Wirosławska, dyrektor PCPR w Chełmnie oraz kierownicy ośrodków pomocy społecznej miasta Chełmna i powiatu chełmińskiego. Dopisali nam nie tylko znamienici goście, ale również piękna pogoda.

Wszystkich zebranych powitał kierownik ŚDS Caritas, ksiądz prałat Daniel Adamowicz i zaprosił do I edycji konkursu kulinarnego. Rywalizacja o przygotowanie najsmaczniejszej i najładniej podanej sałatki rozegrała się na świeżym powietrzu przy pięknym słońcu. W zawodach kulinarnych wzięło udział 6 drużyn ze środowiskowych domów samopomocy. Walka była zacięta, w ruch poszły warzywa, noże i przyprawy. W tym czasie pozostali uczestnicy brali udział w zabawach i grach związanych z tematyką żywieniową, m.in. quiz kulinarny, grzybobranie, odgadywanie smaków różnych produktów. Było bardzo wesoło.

W końcu przyszedł czas na rozstrzygnięcie rywalizacji sałatkowej. Jury oceniło smak sałatek oraz estetykę podania. Poziom wykonania zadania kulinarnego był bardzo wysoki, jury miało bardzo trudne zadanie. W końcu jednak podjęło decyzję. Werdykt mógł być tylko jeden. Wszystkie drużyny otrzymały I miejsce. Zwycięzcy dostali dyplomy i nagrody. Wtedy też każdy mógł spróbować i sam ocenić, która drużyna poradziła sobie najlepiej. Po jedzeniu dobrze się trochę rozruszać, żeby usunąć zbędne kalorie, dlatego zaprosiliśmy wszystkich do zabawy tanecznej.

Naszym celem było umożliwienie osobom niepełnosprawnym pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, pokazania i rozwinięcia talentów kulinarnych oraz promocja zdrowego trybu życia. Dzięki rywalizacji poczuliśmy się trochę jak uczestnicy programu Top Chef, a przy okazji poznaliśmy się lepiej. Biesiada Smaków to okazja do wspólnej, dobrej zabawy na świeżym powietrzu.

Sylwia Komorowska

 

 


Zapytanie o cenę 03/RR/2016 - wyposażenie pokoju wyciszeń
13.09.16

Brodnickie Centrum Caritas im. Bpa Jana Chrapka (Realizator projektu „Więcej miejsc, więcej rozwiązań”) działając z upoważnienia Caritas Diecezji Toruńskiej (Lider projektu) zaprasza do złożenia oferty w zakresie wyposażenia pokoju wyciszeń, przeznaczonego dla uczestników projektu „Więcej miejsc, więcej rozwiązań”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Przedmiot zapytania:

- tor świetlno-dźwiękowy (8-polowy)

- sala doświadczania świata (zestaw walizkowy)

Pełna treść zapytania w załączniku


01_BCC_rozeznanie_rynku_03_wyciszen+%282%29.pdf
Wakacyjne kalendarium wydarzeń w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej im. Św. Jana Pawła II w Iłowie – Osadzie
12.09.16

 

            Okres wakacyjny dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie był czasem bardzo intensywnym i owocnym, obfitującym w wiele ciekawych wydarzeń oraz interesujących spotkań. Nie zabrakło zajęć rekreacyjno-sportowych, które miały za zadnie pokrzepić ciało, jak i spotkań edukacyjnych i integracyjnych, krzepiących duszę. 

            Wyjazdy sportowo-integracyjne:

            Otwarciem sezonu wakacyjnego dla uczestników Domu była spartakiada „Z wiosna po zdrowie” zorganizowana przez OREW w Działdowie, która odbyła się w dniach 20-22 czerwca na terenie Lidzbarka. Program spartakiady zawierał liczne atrakcje, ponieważ poza głównymi konkurencjami sportowymi odbywającymi się podczas dwóch dni, przygotowano szereg towarzyszących wydarzeń, a były to: spektakl artystyczny „Czerwony Kapturek”, koncert młodzieżowego chóru „Our Voice” z Działdowa, trening taekwondo, warsztaty taneczne z grupą „Fresk Flow”, przejazdy motorówką, ognisko, wędkowanie, dogoterapia, malowanie, bańki mydlane, fotobudka.

            Kolejnym wydarzeniem było „Dobre Spotkanie” w Przysieku dla uczestników siedmiu środowiskowych domów samopomocy z pobliskich terenów. Podczas spotkania zorganizowano zawody sportowe, gdzie uczestnicy wykazali się dużym sprytem i sprawnością fizyczną. Natomiast  Ci, którzy pragnęli sprawdzić swoje możliwości manualne mogli brać udział w zajęciach plastycznych: technika origami, szkice węglem oraz rysunki kredką pastelową.

            W odpowiedzi na zaproszenie Pani Katarzyny Borowskiej Dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku dnia 22.07.2016 r. odbyło się spotkanie uczestników Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Lidzbarku wraz z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie i Działdowie. Na spotkaniu było obecnych blisko 80 osób, co owocowało wymianą doświadczeń i poglądów. Wydarzenie rozpoczęło się od niezwykłego koncertu piosenki hiszpańskiej „Lidzbark Ole”, który odbył się w sali widowiskowej MGOK w Lidzbarku. Koncert miał na celu, oprócz udzielenia słuchaczom nastroju słonecznej Hiszpanii, przypomnienie jak ważnym składnikiem rodzimej kultury muzycznej są piosenki latynoamerykańskie. Dalsza część imprezy odbyła się już w plenerze, gdyż uczestnicy spotkania zastali zaproszeni na płytę boiska MOSiR w Lidzbarku, gdzie zorganizowano zajęcia rekreacyjno-sportowe. Poprzez udział w mini-zawodach, konkurencjach udowodniono, że na ruch nigdy nie jest za późno a grupowe wykonywanie zadań łączy oraz integruje ludzi łamiąc wszelkie opory i bariery.

            Kolejnym spotkaniem integracyjnym była impreza zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliźnie w formie pikniku ogórkowego. Uczestnicy przy dźwiękach dobrej muzyki mogli rzeźbić i tworzyć postacie, figury ze świeżych ogórków oraz obserwować i brać czynny udział w procesie kiszenia ogórków, co niezwykle zintegrowało uczestników spotkania. Obyły się również spektakularne pokazy szczudlarzy, które rozbawiały uczestników spotkania do łez.   

            Wszelkie spotkania integracyjne osób niepełnosprawnych intelektualnie, osób z zaburzeniami psychicznymi ze społecznością są niezwykle ważne i służą przede wszystkim wzajemnemu zrozumieniu oraz niwelowaniu przesądów i stereotypów. Pozwalają na bardziej świadome podejście do problemu nietolerancji i dyskryminacji oraz promują równość szans w życiu społecznym.

            Spotkania z ciekawymi ludźmi|:

            Jak się okazało, niezwykle interesującą propozycją dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie było zorganizowanie kilku spotkań „z ciekawymi ludźmi”. Wakacyjny cykl spotkań rozpoczął się od wizyty lokalnej działaczki, poetki Działdowskiej Kuźni Słowa Pani Krystyny Sztramskiej. Podczas spotkania odczytała kilka własnych dzieł, które wprowadziły uczestników z zadumę i dały wiele do myślenia…

            Kolejnym wydarzeniem była pouczająca prelekcja aspiranta Pana Krzysztofa Kmiecika – policjanta z Komendy Powiatowej w Działdowie. Spotkanie było w formie pogadanki dotyczącej zasad bezpieczeństwa poruszania się po ulicy, podczas jazdy rowerem oraz prawidłowego zachowania się na przejściach dla pieszych. Ponadto zaproszony gość udzielił wskazówek dotyczących zgubienia lub kradzieży portfela, w sytuacji, gdy zostajemy okradzieni czy oszukani metodą „na wnuczka”. Na spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się także, jakie mają uprawnienia i obowiązki w świetle prawa oraz kto i kiedy ponosi odpowiedzialność w  konkretnych sytuacjach.

            W dniu 08.08.2016 r. mieliśmy zaszczyt gościć w Domu wieloletniego metodyka, magistra pielęgniarstwa, dietetyka – Panią Renatę Kuskowską. Pani Renata przeprowadziła dla uczestników Domu niezwykle ciekawą prelekcję, która dotyczyła zdrowego odżywiania i profilaktyki chorób. Wykład połączony z częścią praktyczną wniósł wiele użytecznych informacji odnośnie zdrowego, taniego i szybkiego przyrządzania pożywnych posiłków. Zamknięciem szeregu spotkań była wizyta pielęgniarki - Pani Jadwigi Marciniak. Spotkanie odbyło się w formie dyskusji dotyczącej zasad prawidłowego dbania o higienę osobistą i zdrowie. Ponadto Pani Jadwiga podkreślała w swoich wypowiedziach, jak ważne jest kontrolowanie swojego stanu zdrowia, prawidłowe odżywanie oraz przyjmowanie zalecanych przez specjalistów leków. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem podejmowali rozmowę z zaproszonym gościem, dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz chętnie zadawali pytania związane z ich schorzeniami i dolegliwościami zdrowotnymi.

            Wyjścia rekreacyjne:

            Dbając o poprawę kondycji psychofizycznej, utrzymanie sprawności fizycznej jak również rozładowanie napięcia psychicznego uczestniczyliśmy w wielu zajęciach rekreacyjnych m.in. wspólne grillowanie, wyjazdy na basen do Mławy, wyjścia na stadion w celu przeprowadzenia zajęć sportowych czy instruktażowe szkolenia dot. prawidłowej techniki nording walking, które odbyły się pod okiem instruktorów z GOKiS w Iłowie – Osadzie. Mimo wielu ograniczeń i schorzeń, uczestnicy Domu bardzo chętnie brali aktywny udział w proponowanych formach rekreacji ciesząc się z każdej chwili i danej okazji, aby poczuć się młodo i zdrowo.

            Korzystając ze słonecznej i bezchmurnej pogody dnia 26.08.2016 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie wraz z dziećmi z świetlicy socjoterapeutycznej działającej przy GOPS w Iłowie – Osadzie wybrali się nad jezioro w Ostaszewie. Ciesząc się wspaniałą atmosferą, dopisującymi humorami oraz sprzyjającą wakacyjną pogodą uczestnicy wraz z dziećmi mogli wygrzewać się w promieniach słońca oraz korzystać z kąpieli i zabaw w jeziorze.

            Udział w programie prowadzonym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie ma na celu doprowadzenie do zwiększenia poczucia pewności siebie i poczucia własnych możliwości w kontaktach z ludźmi, stopniowe zwiększanie własnej aktywności i rozwój zainteresowań, jak również pomoc w powrocie do zadowalającego funkcjonowania w społeczeństwie oraz poprawę wzajemnych relacji interpersonalnych, umiejętności komunikowania się, a także współżycia w grupie. Środowiskowy Dom Samopomocy w Iłowie – Osadzie realizuje powyższe cele poprzez różnorodne formy zajęć dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników, jak również do możliwości organizacyjnych i finansowych placówki. Jednak oferta proponowanych aktywności jest na tyle bogata i atrakcyjna, iż każdy z uczestników może znaleźć coś dla siebie, co rozwija jego pasję i osobowość. Wszystkie osoby zainteresowane korzystaniem z tej formy pomocy mogą uzyskać informację telefonicznie pod nr. 698 181 811 bądź osobiście w placówce. 

 

Lucyna Mątowska – Kierownik ŚDS


FEAD – program pomocy żywnościowej
07.09.16


Caritas naszej diecezji podpisała umowę na realizację programu wspierającego najuboższych mieszkańców diecezji. W sumie żywnością wesprzemy 13 000 osób.

 


Informacja o rozstrzygnięciu postępowania (zapytania ofertowego 01/OF/2016)
02.09.16

W toku postępowania dot. prowadzenia zajęć muzykoterapii, przeznaczonych dla uczestników projektu „Więcej miejsc, więcej rozwiązań” wpłynęła jedna oferta.

Postępowanie zakończyło się wyborem wykonawcy zlecenia:

 

Mateusz Kwiatkowski, Fiałki 25 87-320 Fiałki/poczta Górzno

Oferta uzyskała 10 punktów.

Umowa z wyłonionym wykonawcą zostanie podpisana w terminie do 12 września 2016 roku.

Brodnica, 02 września 2016 roku

 

 

Informacja o rozstrzygnięciu postępowania (zapytania ofertowego 04/OF/2016)
02.09.16

W toku postępowania dot. realizacji usługi transportu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Brodnicy w ramach projektu „Więcej miejsc, więcej rozwiązań” wpłynęła jedna oferta.

Postępowanie zakończyło się wyborem wykonawcy zlecenia:

PHU TRIADA Arkadiusz Wojtera, ul. Wczasowa 6, 87-300 Brodnica

Wyłoniona oferta uzyskała 7 punktów.

Umowa z wyłonionym wykonawcą zostanie podpisana w terminie do 10 września 2016 roku.

 

Brodnica, 02 września 2016 roku

 

 

Informacja o rozstrzygnięciu postępowania (zapytania ofertowego 02/OF/2016)
02.09.16

W toku postępowania dot. prowadzenia zajęć choreoterapii, przeznaczonych dla uczestników projektu „Więcej miejsc, więcej rozwiązań” nie wpłynęła żadna oferta.

Postępowanie zakończyło się bez wybrania wykonawcy zlecenia.

Brodnica, 02 września 2016 roku

 

Wakacyjna radość dla dzieci od Caritas
02.09.16

 

Caritas Diecezji Toruńskiej dołożyła wszelkich starań, aby umilić czas dzieciom podczas wakacji. Zorganizowaliśmy dwumiesięczne półkolonie w Toruniu łącznie dla 115 dzieci, w Chełmży dla 20 dzieci i w Działdowie dla 100 dzieci. Wakacyjne wyjazdy kolonijne odbyły się do Zbiczna (50 dzieci), Rytychbłot (100 dzieci) i Darłowa (54 dzieci).

 

Półkolonie w Działdowie

Aby dzieci jak najlepiej zapamiętały ten wyjątkowy czas, wakacje  obfitowały w liczne atrakcje. Dzięki zróżnicowanym formom aktywności każdy mógł bez trudu odnaleźć propozycję zgodną z jego indywidualnymi zainteresowaniami. Półkolonie prowadzone były w formie zajęć edukacyjno-profilaktycznych przeplatanych różnymi formami gier i zabaw integracyjnych, terenowych, zajęciami plastycznymi, zabawami z chustą animacyjną, spotkaniem z policjantami i z pełnomocnikiem Burmistrza ds. uzależnień, Panią Jolantą Działak. Półkoloniści byli w kręgielni, w pizzerii, zwiedzali ruiny Zamku Krzyżackiego i Muzeum Państwa Krzyżackiego oraz uczestniczyli w karaoke prowadzonym przez Pana Jakuba Dobrzynieckiego. Nie zabrakło też wycieczek pieszych i autokarowych. W tym roku dzieci miały okazję pojechać nad jezioro do Lidzbarka Welskiego, zwiedzić Park Krajobrazowy Źródła Rzeki Łyny oraz spróbować swoich sił w parku linowym w Górznie i własnoręcznie wykonać mydełka oraz sól do kąpieli. Na zakończenie każdego turnusu dzieci otrzymały pamiątkowe upominki.

Półkolonie w Toruniu

Podczas wakacji Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowało dla 100 dzieci z Ogniska Wychowawczego półkolonie finansowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Zajęcia odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku przez całe wakacje. Program wakacyjny został przygotowany z myślą o poszerzaniu zainteresowań dzieci oraz odkrywaniu nowych pasji. Większość zajęć odbywała się w formie wyjść m.in. na basen, do kina, Kinder Parku, Domu Legend, Młyna Wiedzy, Ogrodu Zoobotanicznego, Fortu IV. Ponadto dzieci uczestniczyły w wakacyjnym programie profilaktyki uzależnień. Staraliśmy się, aby wychowankowie podczas wakacji nie nudzili się i przede wszystkim spędzili ten czas w sposób aktywny i twórczy, poszerzając swoją wiedzę i zainteresowania.

Kolonie w Darłowie

Tegoroczne kolonie organizowane przez Działdowskie Centrum Caritas odbyły się w Ośrodku Kolonijno-Wczasowym Wodnik w Darłowie. Nad morze wyjechało 54 dzieci i młodzieży, którzy spędzili 10 dni na dobrej zabawie oraz niezliczonych atrakcjach. Przez cały okres trwania kolonii odbywały się zajęcia edukacyjno-profilaktyczne, zajęcia sportowe taekwondo pod okiem instruktora, różnorodne gry i zabawy integracyjne na świeżym powietrzu, a także wieczorne imprezy karaoke, dyskoteki, konkursy, chrzest kolonijny. Nie zabrakło również czasu na plażowanie, kąpiele morskie i naukę pływania. Koloniści byli na nadmorskich wydmach w Słowińskim Parku Narodowym i w Skansenie w Klukach, płynęli galeonem po Morzu Bałtyckim, a także spędzili ciekawie czas w Parku Edukacji i Rozrywki Leonardia. Na zakończenie kolonii dzieci podczas wieczornego ogniska piekły kiełbaski i podziwiały przygotowane przez poszczególne grupy pokazy taekwondo i występy taneczne, a także otrzymały pamiątkowe prezenty.

Dzięki Fundacji Trzech Muszkieterów tego lata na kolonie do miejscowości Murzasichle wyjechało czworo dzieci z Ogniska Wychowawczego. Nasi wychowankowie skorzystali z wielu atrakcji, min.: chodzili po Tatrach, byli nad Morskim Okiem, zwiedzali Kraków, Wadowice, Zakopane i uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach kolonijnych.

Kolonie w Zbicznie

W dniach 01.08.16 - 10.08.16 odbyły się w Zbicznie kolonie dla dzieci
z Ogniska Wychowawczego Caritas w Toruniu, a także dla ubogich dzieci spoza Ogniska.  Uczestniczyło w nich 50 wychowanków w wieku 6-17 lat. Podczas naszego wspólnego pobytu w Zbicznie mogliśmy przeżyć wiele radosnych
i niezapomnianych chwil.

   Pogoda, na ogół słoneczna, pozwalała nam na częste kąpiele w jeziorze Sosno pod czujnym okiem pana ratownika. Dzieci kochające wodne szaleństwa miały okazję popływać z wychowawcami pontonem. Dużym powodzeniem cieszyły się również plażowe gry w piłkę oraz ringo.

   W deszczowe dni koloniści mogli rozwijać swoje umiejętności manualne, teatralne, taneczne oraz wokalne. Organizowaliśmy były dyskoteki, konkursy fryzur, „Mam Talent”oraz ognisko.

   Udaliśmy się na wycieczkę do Brodnicy, gdzie zwiedzaliśmy ruiny zamku krzyżackiego, zdobywaliśmy wysoką wieżę z tarasem widokowym na szczycie, oglądaliśmy piwnice zamkowe z ciekawymi wystawami. Historię zamku w interesujący sposób opowiedziała nam pani przewodnik, a w czasie wolnym dzieci mogły zrobić sobie drobne zakupy w sklepikach, a także zobaczyć rynek na starówce. Zwiedziliśmy także stary spichlerz, w którym znajdują się stałe wystawy przyrodnicze i historyczne.

   Wszystkie dzieci zdrowe, wypoczęte i zadowolone wróciły po wakacjach z Caritas do szkoły.