Kolonijna relacja z Brodnickiego Centrum Caritas
31.07.13

Podczas całych wakacji Brodnickie Centrum Caritas tętni życiem. Właśnie zakończył się I turnus kolonii letnich dla dzieci pod nazwą „Kolorowe wakacje”. W dniach od 19 do 29 lipca br. 70 dzieci aktywnie wypoczywało, poznawało okolicę i nawiązywało nowe przyjaźnie.

- Zorganizowanie ciekawego czasu dla tak dużej grupy dzieci nie jest łatwym zadaniem. Dlatego współpracujemy zarówno z instytucjami, jak i organizacjami pozarządowymi. Chcemy, by dzieci nie tylko dobrze wypoczęły, ale by był to wypoczynek aktywny i twórczy - mówi Anna Jaworska, wicedyrektor Brodnickiego Centrum Caritas.

            Podczas wypoczynku w Brodnicy dzieci wzięły udział w licznych zajęciach: tanecznych, sportowych, plastycznych. Dla kolonistów zorganizowano ciekawe wycieczki do Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i Grodu „Foluszek”. W związku z obchodami roku Juliana Tuwima dzieci uczestniczyły w warsztatach przybliżających postać poety. Wolontariusze z Fundacji Doctora Clowna zorganizowali zabawy z balonami. Nie zabrakło również zajęć edukacyjnych, m. in. „spotkań europejskich”.

- Poprzez prezentacje multimedialne, pokazujemy np. jak należy przygotować się do wycieczki zagranicznej; rozmawiamy o kulturze naszych sąsiadów i próbujemy przełamywać stereotypy. W czasie zajęć dzieciaki rysują, rozwiązują krzyżówki i rebusy, a nawet odbywają wirtualny spacer po Rzymie, w którym przewodnikiem jest polski ambasador – mówi Witold Jankowiak, konsultant w  Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Toruniu

W koloniach organizowanych w Brodnickim Centrum biorą udział dzieci i młodzież z miast i wsi z ubogich rodzin, zagrożonych społecznym wykluczeniem. Kolejny turnus rozpoczął się we wtorek i potrwa do 9 sierpnia 2013r. Podczas obu turnusów z wypoczynku skorzysta w sumie 140 dzieci z Gminy i Miasta Radzyń Chełmiński, Kowalewo Pom. Gminy:  Brodnica,  Mrocza, Baruchowo, Bytoń, Włocławek, Jeziora Wielki,  Sadki oraz Domu Dziecka Włocławek. Wypoczynek został dofinansowany ze środków Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy oraz Gminy Brodnica. W zorganizowaniu wypoczynku pomogli również darczyńcy: Apteka  AVENA – BIS, Delia Cosmetics Sp. z o. o.; ZPC Vobro; Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ciechocinek S. A.; „Chłodnia Olsztyn” Sp. z o.o.; Grupa BGK Sp. z. o. o.; Derform Sp. J.; A-Grosik Sp. J. ; Iglotex S. A.; Granna Sp. z. o. o.; Hasbro Poland  Sp. z o. o.;  Fundacja Duval;  Pan Andrzej Zaniecki.

 

 

 

 

 

 

Monika Wasielewska

 


Ja też mam talent
31.07.13

Tegoroczne wakacje dla podopiecznych Ogniska Wychowawczego przy Toruńskim Centrum Caritas rozpoczęły się niezwykle ciekawie i kolorowo. Grupa dzieci pozostających podczas wakacji w mieście już od 1 lipca korzysta z darmowych zajęć teatralno-tanecznych, prowadzonych przez specjalistów od teatru i tańca nowoczesnego. Zajęcia odbywają się na terenie zielonym Toruńskiego Centrum Caritas oraz w pomieszczeniach ogniska - jedno z nich zamieniono na „salę pomysłów”, a największe na kolorową „krainę teatru”. Dzieci w wieku 8-15 lat bawią się w teatr i rozwijają wyobraźnię, wymyślając „nowy świat”. Po trzygodzinnych zajęciach na wszystkich uczestników czeka w stołówce smaczny obiad. Warsztaty pod nazwą Ja też mam talent dla 20-osobowej grupy dzieci odbywają się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zależało nam na stworzeniu projektu, który wychodziłby naprzeciw potrzebie zdrowego i konstruktywnego działania, a zarazem dawałby dzieciom podczas wakacji możliwość rozwijania własnych umiejętności i pasji. Podczas warsztatów nasi podopieczni naprawdę świetnie się bawią. To w dużej mierze zasługa osób prowadzących zajęcia: pani Agnieszki Niezgody (aktorki dobrze znanej w środowisku miasta Torunia) oraz pani Niny Minor (absolwentki Wydziału Teatru Tańca w PWST w Krakowie), a także pani Ewy Lachowskiej, która jako wolontariusz wspiera swymi wspaniałymi pomysłami plastycznymi całe przedsięwzięcie. Pani Agnieszka specjalnie dla nas napisała autorski program warsztatów, który uwzględnia potrzeby i możliwości psychofizyczne naszych podopiecznych oraz efekty, jakie zamierzamy wspólnie osiągnąć. Szczególnie chodzi tu o rozwinięcie u dzieci z rodzin dysfunkcyjnych potrzeby bezpiecznego i kreatywnego spędzania czasu wolnego z uwzględnieniem możliwości osobistego rozwoju. Scenariusze poszczególnych zajęć składają się na program, który pani Niezgoda zatytułowała „Chcę, potrafię, marzę, działam – tworzę nowy świat”.

Uczestnicy warsztatów teatralno-tanecznych poznają na zajęciach podstawowe zasady pracy z głosem i oddechem oraz symbolikę gestów, ćwiczą dykcję, uczą się wykorzystywać ruch własnego ciała oraz nietypowe rekwizyty do ekspresji różnorodnych emocji.  W ramach zajęć warsztatowych dzieci wspólnie konstruują marionetki, nadają im imiona i tworzą historyjki na ich temat, a następnie próbują animacji własnych lalek. Uczą się działać grupą w rytmie, ćwiczą improwizację z przedmiotem lub z tekstem. Wykorzystując rekwizyty teatralne kreują różne postaci, a nawet próbują wspólnie tworzyć dialogi pomiędzy przedstawionymi postaciami. Istotną składową warsztatów jest szeroko rozumiana muzyka, a zwłaszcza odpowiednio dobrane elementy rytmiki z wykorzystaniem prostych instrumentów perkusyjnych oraz różnorodne ćwiczenia choreograficzne. Przebieg kolejnych zajęć rejestrowany jest na zdjęciach, a wybrane ćwiczenia i etiudy w wykonaniu dzieci utrwalane są w postaci filmików.

Swoistym podsumowaniem warsztatów będzie krótki spektakl, w którym uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności teatralne i taneczne. Dzieci są autorami nazwy teatru „Błękitny dom” oraz tytułu spektaklu: „Rzeczy z krainy śmiechu”, a w pewnej mierze także projektantami graficznymi zaproszeń i reżyserami całego przedsięwzięcia. Występ przed publicznością, którą stanowić będą najbliżsi uczestników warsztatów oraz pracownicy i mieszkańcy Toruńskiego Centrum Caritasu odbędzie się 1 sierpnia br.

 

                          Hanna Dobromilska - kierownik Ogniska Wychowawczego przy TCC


Aktywny Senior
30.07.13

      Toruńskie Centrum Caritas przy Sz. Bydgoskiej 1a zaprasza, w ramach  Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013, osoby po 60 roku życia do udziału w projekcie Aktywny Senior. Projekt ten realizowany jest w ramach Priorytetu I Edukacja osób starszych. Kierujemy go do osób chcących aktywnie spędzać czas wolny, rozwijać swoje zainteresowania oraz nawiązać nowe znajomości w podobnej grupie wiekowej do udziału w projekcie.

W programie zapewniamy interesujące zajęcia:

  • ARTETERAPIA w tym zajęcia z decoupage, malowanie i malowanie na szkle, tworzenie ikeban
  • AROMATERAPIA
  • MUZYKOTERAPIA
  • SPOTKANIA Z DIETETYKIEM
  • WYJŚCIA KULTURALNE do kina, teatru, Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Piernika
  • ZAJĘCIA Z ZAKRESU OBSŁUGI KOMPUTERA, INTERNETU
  • ZAJĘCIA USPRAWNIAJĄCE Z NORDWALKINGU
  • WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO-SOCJOTERAPEUTYCZNE.

Pólkolonie w Działdowie
30.07.13

       Oprócz kolonii Caritas dla 530 dzieci z diecezji toruńskiej w czasie wakacji odbywają się również półkolonie.

 

            Działdowskie Centrum Caritas organizuje półkolonie dla 50 dzieci z terenu miasta Działdowa i okolic. Dzięki temu stwarza się dzieciom i młodzieży możliwość wypoczynku w miejscu zamieszkania w sposób bezpieczny i bardzo atrakcyjny. Wakacje rozpoczęto turnusem od 1 do 14 lipca 2013 r. Drugi turnus odbędzie się w dniach: 16 - 29 sierpnia 2013 r. Podczas półkolonii zapewniamy wyżywienie w postaci śniadania, pełnego obiadu i przekąski (owoce, jogurty itp.). Wychowawcy proponują dzieciom wiele interesujących form spędzania czasu wolnego. Zróżnicowany wachlarz zajęć świetlicowych, zabawy na świeżym powietrzu, wycieczki piesze i wyjazdy, które odbyły się na pierwszym turnusie i są zaplanowane na kolejny, pozwalają dzieciom zdobyć wiele umiejętności i doświadczeń, zintegrować grupę, pobudzić wyobraźnię. Uczestnicy półkolonii mają możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju konkursach i przedstawieniach. Na drugi turnus zaplanowane zostały równie atrakcyjne wycieczki i różnorodne zajęcia. Wszystkie chętne dzieci z rejonu zapraszamy do spędzenia ostatnich chwil wakacji z Działdowskim Centrum Caritas. Realizacja działań półkolonijnych jest możliwa dzięki dotacji Urzędu Miasta w Działdowie.

 

Sylwia Patralska


"Ale tu mają dobre jedzenie!"
18.07.13

      Kolonie Caritas organizowane przez centra w diecezji toruńskiej gromadzą w tym roku 530 dzieci, które wypoczywają w: Brodnicy, Rytychbłotach i Zbicznie. Stawiamy na bezpieczeństwo, interesujący program oraz smaczne posiłki. W pierwszym dniu kolonii, realizowanych przez Centrum Pielęgnacji Caritas dla 200 dzieci w Zbicznie, 12-letnia Ola zadzwoniła do swojej mamy z okrzykiem: „Ale tu mają dobre jedzenie!”.

I tak jest wszędzie. W Rytychbłotach nad jeziorem Zbiczno od 1 do 19 lipca na dwóch turnusach wypoczywa 100 dzieci, przebywając na „Wyspie Robinsona". W programie znalazły się zabawy terenowe np. „Uwaga! Statek tonie!”, podchody, poszukiwanie skarbów, zabawy związane z orientacją w terenie, zajęcia survivalowe (rwąca rzeka, dziurawe rury, chodzenie na szczudłach, przeciąganie liny o czterech końcach), a także pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej na kąpielisku oraz zajęcia z dogoterapii grupowej. Koloniści chętnie angażowali się w aktywności grupowe i indywidualne. Współzawodnictwo sprawiło, że dzieci wkładały wiele serca i wysiłku w zajęcia, dzięki czemu zabawa była jeszcze lepsza.

Ważnym elementem wypoczynku były wycieczki. Koloniści odwiedzili zamek w Golubiu-Dobrzyniu, chopinowski dworek w Szafarni, gdzie mogli wysłuchać kilku utworów sławnego kompozytora, a także muzeum w Brodnicy (wystawa Zamek, Centrum Edukacji Ekologicznej: wystawa Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10 000 lat, Fauna i flora Brodnickiego Parku Krajobrazowego) oraz Ośrodek Edukacji Historycznej „Gród Foluszek”, gdzie mogli spróbować swoich sił między innymi w strzelaniu z łuku i władaniu mieczem półtoraręcznym. Dzieci chętnie angażowały się w rozmaite zajęcia. Wiele z nich ze smutkiem opuszcza Wyspę Robinsona, jednak z nadzieją, że będą mogli wrócić tam za rok.

Trwają jeszcze kolonie Brodnickiego Centrum Caritas, organizowane dla 140 dzieci, a przed nami wypoczynek 90 najmłodszych, przygotowany przez Działdowskie Centrum Caritas. Tu priorytetem jest: aktywność i kreatywność połączona z edukacją i profilaktyką. Program wypoczynku jest tak przemyślany, aby koloniści bez względu na wiek znaleźli dla siebie coś interesującego, co pogłębia ich pasje i zainteresowania. W łatwy i przystępny sposób zderzają się z samodzielnością i umiejętnością radzenia sobie w życiu. Odkrywają różnicę pomiędzy życiem w swoich rodzinnych domach a pobytem w środku lasu. Doceniają wartość przyjaźni i współpracy z innymi oraz uczą się odpowiedzialności za siebie nawzajem. Wychowawcy rozwijają u dzieci wyobraźnię i wrażliwość. Atrakcją dla kolonistów są wycieczki do Brodnickiego Parku Krajobrazowego, Torunia (rejs statkiem, kino) i Grodu Foluszek. A gdy dzieci są w ośrodku i pogoda dopisuje, chętnie kąpią się w jeziorze oraz bawią na świeżym powietrzu.


Z pomocą sierotom w Kenii
10.07.13

      Utalentowana Kenijka, która uczy języka angielskiego w jednym z przedszkoli w Świeciu, odwiedziła wraz ze swoim synem, Benedyktem w dniu 4 lipca polską młodzież z Litwy, przebywającą w Bursie Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej. To niezapomniane spotkanie wniosło powiew braterstwa ponadnarodowego i międzykulturowego. Afrykańskie pieśni wykonane przy akompaniamencie bębenków przeplatały się z lirycznymi pieśniami Polski wschodniej, intonowanymi przez gości z Litwy… Wspólna biesiada, rozmowy i zabawy ubogaciły ciepły, lipcowy wieczór.

            Mary Kanini, oprócz pracy w przedszkolu, poświęca swój czas na wspieranie dzieci z kenijskiego sierocińca w miejscowości Mujuwa (czyt. Muźła). Chętnie występuje podczas Mszy świętych w kościołach, śpiewając i opowiadając o trudach życia w Afryce. Taki występ odbędzie się w parafii bł. M. M. Karłowskiej w Toruniu w dniu 14 lipca oraz w trzech toruńskich kościołach w sierpniu: 4 sierpnia u jezuitów, 11 sierpnia w kościele garnizonowym oraz 15 sierpnia w parafii Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny.

            Artystka prezentuje utwory religijne, nawiązujące do tradycji afrykańskiej i opowiada o porzuconych dzieciach, które trafiły do sierocińca. Po Mszach świętych rozprowadza płyty (w cenie 15 zł), dzięki czemu może wspierać podopiecznych domu dziecka w Kenii.


Młodzież z Litwy w Przysieku
10.07.13

       W dniach 2-6 lipca w gościnnej przysieckiej Bursie Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej przebywała młodzież z Litwy. 50 Polaków z ks. Wojciechem Górlickim, którzy na co dzień mieszkają na Wileńszczyźnie, odwiedziło ojczysty kraj swoich przodków, zapoznając się z tradycją i kulturą. Podczas pobytu w Przysieku młodzież uczestniczyła w wycieczkach do Torunia, Lichenia i Biskupina oraz wzięła udział w turnieju rycerskim na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu. W Bursie Akademickiej goście mieli zorganizowane warsztaty taneczne, cyrkowe, dyskoteki, zajęcia sportowe oraz wieczorki przy ognisku. Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia przeprowadziło dla nich interesujące zajęcia na Barbarce, a MOSiR w Toruniu udostępnił odkryty basen. Całość dopełniło wejście na wieżę kościoła śś. Janów oraz muzealne pieczenie pierników.

            Litewscy goście wyjeżdżali pełni wrażeń i wspomnień, które na pewno sprawią, że znów tu wrócą.


Nabór do Bursy Akademickiej
03.07.13

        Caritas Diecezji Toruńskiej przeprowadza 10 nabór do Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku. Gwarantujemy bezpieczeństwo socjalne (pełne wyżywienie oraz dobre warunki zamieszkania), a także sprzyjający klimat dla studiów. Każdy student za pobyt dokonuje opłaty w kwocie 200 zł, z tego 150 zł dofinansowuje UMK, a pozostałe 50 zł, tj. 1,61 dziennie, pokrywa student z własnych środków (powyższy poziom opłat obowiązuje w sytuacji, gdy w bursie zamieszkuje minimum 50 studentów). Do bursy mogą zgłaszać  się tegoroczni  maturzyści. Wnioski o przyjęcie do Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku są do pobrania na stronie www.bursaakademicka.boo.pl bądź www.bursaakademicka.pl. Wnioski można przysyłać na adres: Bursa Akademicka Caritas Diecezji Toruńskiej, Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco w ciągu tygodnia tak, żeby studenci, którzy się nie zakwalifikują, mogli spokojnie poszukiwać innego mieszkania. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.