Stypendium Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"
28.06.16

Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej pełni również funkcję Koordynatora Diecezjalnego Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W związku z tym sprawy dotyczące stypendiów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszej diecezji rozwiązywane są w biurze Caritas Diecezji Toruńskiej.

Jak zostać stypendystą?

By móc aplikować o stypendium Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” należy w pierwszej kolejności wypełnić skrócony wniosek o stypendium i przesłać na adres: Caritas Diecezji Toruńskiej, Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka. Koordynator Diecezjalny opiniuje wnioski o stypendium, zanim trafią one do biura Fundacji. Uzyskanie stypendium jest zależne od następujących kryteriów:

·        średnia ocen - minimum 4,8,

·        pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców,

·        oraz trudna sytuacja finansowa. Według regulaminu przyznawania i realizacji stypendiów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia", jest to 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku ta kwota wynosi 1120 zł brutto.

Informujemy, że ilość przyznanych stypendiów jest uzależniona od wyników zbiórki pieniężnej prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. 

 

Szczegółowe informacje na  www.dzielo.plwniosek_skrocony_kandydata_2016-2017.doc

Dobre Spotkanie
27.06.16

Czerwiec przyniósł kolejne ciekawe wydarzenie w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Toruniu. W trakcie Dobrego Spotkania, które odbyło się na terenie Ośrodka Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku gościliśmy 7 naszych środowiskowych domów samopomocy. Goście przybyli na miejsce w czwartek 23 czerwca o 10.00 i zostali przywitani słodkim poczęstunkiem oraz czapeczką chroniącą przed słońcem, którego nam w tym dniu nie brakowało. Od razu zaprosiliśmy wszystkich do wspólnej zabawy. Uczestnicy chętnie stanęli do współzawodnictwa.  Zwykle każda rywalizacja sportowa ma swoich zwycięzców i przegranych, ale ta zasada u nas nie obowiązuje. W Przysieku każdy z uczestników otrzymał paczkę z łakociami i mógł poczuć się zwycięzcą.

Pełniący rolę gospodarza Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas z Torunia przygotował również inne atrakcje, dzięki którym nasi goście tworzyli interesujące dzieła artystyczne, m.in. techniką origami, szkice węglem oraz rysunki kredką pastelową. W cieniu drzew znajdował się również kącik gier i zabaw towarzyskich. Wspaniałym zwieńczeniem rywalizacji sportowej, zajęć plastycznych i zabaw stolikowych była wspólna zabawa taneczna do szlagierów granych na żywo przez zaproszony zespół.

Społeczna integracja i aktywizowanie uczestników Dobrego Spotkania to nasze cele nadrzędne, które po raz kolejny udało się zrealizować. 240 naszych gości nie mogło się nudzić, bo po prostu nie było na to czasu. Po spotkaniu zostały nam miłe wspomnienia. Wszystkim dziękujemy za przybycie i radosną, wspólną zabawę.

Sylwia Komorowska

 


Sprawozdanie Caritas Diecezji Toruńskiej
21.06.16

Załączamy sprawozdanie Caritas Diecezji Toruńskiej za rok 2015 z działalności pożytku publicznego - 1%.


ministerstwo+rachunek+zysk%C3%B3w+i+strat+2015.pdf
minist++sprawozdanie+merytoryczne+2015.pdf
ministerstwo+bilans+2015.pdf
Spotkanie integracyjne uczestników ŚDS - "Szanty, łajby, wilki morskie"
21.06.16

W dniu 15 czerwca 2016 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie byli na w spotkaniu integracyjnym pt. „Szanty, łajby, wilki morskie”, które odbyło się w ośrodku „Delfin” nad jeziorem Rudnik w Grudziądzu. Organizatorem spotkania był ŚDS Caritas w Grudziądzu. Zadaniem zaproszonych gości było przedstawienie piosenki o tematyce morskiej i prezentacja tańca pirackiego. Uczestnicy naszego domu wraz z terapeutami zaśpiewali repertuar Romana Roczenia pt. „Hej me Bałtyckie morze” oraz przygotowali taniec piracki do inscenizacji „Piracki rock”. Końcowym elementem prezentacji grup był konkurs na najpiękniejszy strój Syrenki lub Neptuna. Gospodarze zadbali o swoich gości zapewniając dobra zabawę i ciepły posiłek. Atrakcją festynu był darmowy przewóz bryczką. Punktem podsumowującym spotkanie było wręczenie dyplomów i upominków dla każdej drużyny.

Uczestnicy naszego Domu doskonale się bawili. Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

Andżelika Kunicka 


Odbyły się szkolenia dla wolontariuszy ŚDM
15.06.16

W sobotę 11 czerwca w toruńskim Centrum Dialogu odbyło się kolejne szkolenie dla wolontariuszy ŚDM, którzy włączają się w przygotowanie ŚDM - Dni w Toruniu. Przedstawiciele Diecezjalnego Biura ŚDM w Toruniu przedstawili obecny stan przygotowań do Dni w diecezji oraz przeprowadzili szkolenie szczegółowe dla asystentów grup zagranicznych, przewodników, fotografów, grup zajmujących się zakwaterowaniem młodzieży oraz grup prowadzących czuwania modlitewne w kościołach. Mł.bryg. Maciej Krzemkowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu rozmawiał z wolontariuszami o tym, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas organizacji wydarzeń masowych i w miejscach publicznych.

To już ostatnie z cyklu szkoleń, które przeprowadziło Diecezjalne Biuro ŚDM we wspólpracy ze służbami dla wolontariuszy biorącymi udział w etapie diecezjalnym Światowych Dni Młodzieży. I tym razem szczególną uwagę osób zaangażowanych w wolontariat ŚDM zwrócono na bezpieczeństwo uczestników wydarzeń. Na poprzednim szkoleniu, które odbyło się 14 maja, wolontariusze zostali zapoznani przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z tematem bezpieczeństwa w kontekście zagrożeń terrorystycznych. 14 maja z  wolontariuszami rozmawiała także fukcjonariuszka policji. Mówiono między innymi o tym, jak poruszać się w po drogach w kolumnach pieszych oraz na co zwracać szczególną uwagę i jak zachować się na przykład w przypadku kradzieży dokumentów.

Młodzież uczestniczyła także w szkoleniach medyczcznych z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Realizatorami szkolenia byli strażnicy-ratownicy z uprawnieniami ratownictwa medycznego EFR (Emergency first Response) Straży Miejskiej w Toruniu we współpracy z Fundacją Neuca dla Zdrowia. Celem szkolenia było wypracowanie odpwiednich zachowań w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Dziękujemy wszystkim, dzięki ktorym szkolenia te się odbyły.


Wieczór Chwały przed ŚDM
15.06.16

Zapraszamy na ostatni przed Światowymi Dniami Młodzieży toruński Wieczór Chwały. Tym razem odbędzie się on w kościele św. Ducha oo. jezuitów. Rozpoczniemy Mszą Świętą w intencji Światowych Dni Młodzieży o godz. 19:00, a następnie ok. 19:30 odbędzie się modlitwa uwielbienia.


Warsztaty dla dzieci w ŚDS w Chełmnie
14.06.16

 

Z okazji Dnia Dziecka Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie w dniach 30- 31 maja 2016 r. oraz  2,3,6 czerwca 2016 r. zorganizował dla pięciu przedszkoli warsztaty w pracowniach plastyczno-malarskiej i ceramicznej.

Podczas odwiedzin przedszkolaki z opiekunami zapoznali się z działalnością placówki.

W trakcie zajęć dzieci rozwijały wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a poza tym, a może przede wszystkim wspaniale się bawiły co sprawiło im autentyczną frajdę i radość!

Ewa Nowaczek

 

 


5000 upominków od Biedronki
02.06.16

Wyrazy ogromnej wdzięczności kierujemy do naszego Partnera Strategicznego Jeronimo Martins Polska S.A. za 5 000 upominków od Biedronki. Słodycze zostały rozdane podczas święta dzieci wywołując wiele radości. 2 000 paczek zostało wręczonych na Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka w Działdowie, natomiast pozostałe 3 000 upominków rozdaliśmy podczas festynów parafialnych w całej diecezji. 


Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka
02.06.16

 

Dnia 29 maja 2016 r. na placu przy Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie odbył się Festyn Rodzinny „Bądźmy razem” z okazji Dnia Dziecka. Wydarzenie wsparły instytucje samorządowe, organizacje, służby mundurowe (policja, straż pożarna) oraz grono sponsorów.  W przygotowanie stanowisk z atrakcjami zaangażowane było grono młodszych ludzi, m.in. wolontariusze Szkolnych Kół Caritas wraz z opiekunami oraz harcerze.

Rodziny spędziły popołudnie w atmosferze radości i zabawy przy słonecznej pogodzie. Najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu korzystali z wielu atrakcji: dmuchanych zjeżdżalni, rowerowego toru przeszkód, mega piłkarzyków, bunge run, piłkarskiego sumo, trampolin itp. Na dzieci i młodzież czekały stanowiska z konkursami plastycznymi, sportowymi i malowaniem twarzy. Na scenie odbywały się pokazy Miejskiego Domu Kultury: tańce, występy wokalne, taekwondo oraz quizy, w których dzieci zdobywały cenne nagrody np. kaski rowerowe, gry, słuchawki czy akcesoria do komputera. Przygotowane były również stanowiska gastronomiczne, gdzie dzieci mogły zjeść kiełbaski, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz lody i pączki.

Partner Strategiczny „Biedronka” przekazał dzieciom 2000  upominków. Na placu szkolnym stacjonował również ambulans Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, gdzie wszyscy chętni mogli oddać krew potrzebującym. Zebrano 7.2 litra krwi. Pod koniec festynu odbyło się losowanie głównych nagród, którymi dzięki wsparciu sponsorów były: mp3, głośnik bezprzewodowy, słuchawki, hulajnogi, deskorolki, rolki, aparat fotograficzny, smartfon, drukarka, biurko, tablet oraz rowery.

Przy tej wyjątkowej okazji Dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas, Ks. Robert Fabian wręczył 20 statuetek osobom, które wspierają festyn przez wiele lat oraz są zaangażowane w organizację imprezy w sposób wyjątkowy. Wszystkim za okazane serce i dobro serdecznie dziękujemy.

 

 


Z okazji Dnia Dziecka
01.06.16

Wszystkim Dzieciom składamy najserdeczniejsze życzenia. Życzymy dużo zdrowia, spełnienia marzeń, sukcesów w nauce, możliwości rozwijania swoich pasji i zainteresowań, samych radości oraz błogosławieństwa Bożego każdego dnia!


Światowe Dni Młodzieży w Diecezji Toruńskiej
01.06.16

Już jest już ulotka wraz z programem Światowych Dni Młodzieży w Toruniu! :)  Za chwilę do parafii dotrą również plakaty. W trakcie Dni w Diecezji nasi pielgrzymi zagraniczni gościć będą w różnych miejscowościach diecezji toruńskiej, ale na dwa dni,  piątek 22 lipca i sobotę 23 lipca, wszyscy spotkamy się w Toruniu, gdzie odbędą się wspólne modlitwy, prezentacje gości i gospodarzy, tańce lednickie, koncerty...