Życzenia Świąteczne
29.03.18

Księżom, siostrom zakonnym, diecezjanom, pracownikom, wolontariuszom i podopiecznym życzymy błogosławionych Świąt Wielkanocnych! Niech Jezus Zmartwychwstały będzie Waszą radością, mocą i opromienia każdy dzień życia wiarą, nadzieją i miłością. Ze szczególną troską zwracamy się do osób korzystających z pomocy Caritas – niech nasze wsparcie przyczyni się do tego, abyście dzielnie stawiali czoła codzienności.

ks. prał. Daniel Adamowicz

dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

 

 

 

Błogosławieństwo to nie kamizelka kuloodporna, ale...
18.03.18

 

Czy ja, grzesznik i egoista słyszę to, co mówi do mnie Jezus? Czy jestem w stanie ujrzeć go w drugim człowieku, w szkole, biurze, w swym codziennym kieracie? Czy mój egoizm nie skłania mnie do tego, by zrzucić troski na kogoś, kto jest mi bliski? Dlaczego tak bardzo potrzebuję błogosławieństwa? Bo ono daje pewność, że poradzę sobie wtedy, kiedy przyjdzie mi dźwigać krzyż.

Z takimi refleksjami wyszliśmy dziś z rekolekcyjnej Mszy świętej. Na pewno ubogaceni, z nadzieją,  że te dni skupienia przyniosą dobre owoce w naszym życiu.

 

W dniach: 16-18 marca br. w Ośrodku Szkoleniowym w Przysieku odbywają się rekolekcje wielkopostne pod hasłem "Wiara inspiruje miłość do bliźniego, a miłość ta strzeże wiary" dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas diecezji toruńskiej.

 

NOWY KOORDYNATOR WOLONTARIATU W DIECEZJI TORUŃSKIEJ
12.03.18

      Miło nam powitać w gronie Caritas Diecezji Toruńskiej nowego KOORDYNATORA WOLONTARIATU, którym została pani Maria Aldona Rzepińska – wieloletni opiekun Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu i doświadczony pedagog, nagrodzony statuetką Cor Bonum. Pani Aldona właśnie przeszła na emeryturę i dlatego może nam poświęcić swój czas. Już podczas weekendowych rekolekcji spotka się z opiekunami SKC, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem.

W piątek i w sobotę zbiórka żywności
08.03.18

    W dniach: 9-10 marca w ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności "Tak, pomagam" wolontariusze Caritas będą zbierać w wybranych sklepach produkty z długim terminem ważności, które trafią do paczek świątecznych dla najuboższych osób w diecezji. Za włączenie się w tę akcję już dziś serdecznie dziękujemy :)


POPŻ Podprogram 2017
06.03.18

 

Od 31 sierpnia realizujemy dostawy żywności  Podprogramu 2017 Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym do Magazynu Caritas Diecezji Toruńskiej.

Instytucją Zarządzającą w ramach Programu jest Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a Instytucją Pośredniczącą Agencja Rynku Rolnego.

Program w swoich założeniach wspiera osoby i rodziny najbardziej potrzebujące w sposób trwały i intensywny poprzez udzielanie im nieodpłatnej pomocy żywnościowej bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych.

Pomoc w ramach programu udzielana jest osobom, które z powodu trudnej sytuacji i niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie odpowiedniego wyżywienia. Ich dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej, tj. 1268 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł w przypadku osoby w rodzinie.

Osoby najbardziej potrzebujące otrzymały skierowanie z ośrodków pomocy społecznej do otrzymania pomocy żywnościowej.

Dystrybucją żywności na terenie diecezji toruńskiej zajmują się OPL:

 

● Toruńskie Centrum Caritas, ul. Szosa Bydgoska 1a; 87-100 Toruń; www.torun.caritas.pl

● Ośrodek Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej, ul. Szosa Grudziądzka 3a; 86-200 Chełmno

● Brodnickie Centrum Caritas, ul Gajdy 3; 87-300 Brodnica; www.caritasbrodnica.pl

●Działdowskie Centrum Caritas, ul. Księżodworska 23; 13-200 Działdowo; www.dzialdowo.caritas.pl

 

Na jedną osobę w ciągu roku przypada następująca ilość wymienionych niżej artykułów spożywczych:

  • groszek z marchewką 4 kg,
  • fasola biała 4 kg,
  • koncentrat pomidorowy 1,76 kg,
  • buraczki wiórki 1,05 kg,
  • powidła śliwkowe 1,5 kg,
  • makaron jajeczny 4,5 kg,
  • makaron kukurydziany bezglutenowy 0,5 kg,
  • ryż biały 4 kg,
  • kasza gryczana 2 kg,
  • herbatniki maślane 0,6 kg,
  • mleko UHT 7 l,
  • ser podpuszczkowy dojrzewający 2,4 kg,
  • gulasz wieprzowy z warzywami 1,7 kg,
  • szynka drobiowa 3 kg,
  • szynka wieprzowa mielona 2,1 kg,
  • pasztet wieprzowy 0,64 kg,
  • filet z makreli w oleju 1,7 kg,
  • cukier biały 4 kg,
  • olej rzepakowy 4 l,
  • kabanosy wieprzowe  0,36 kg,
  • miód nektarowy wielokwiatowy 0,40 kg

 

Każdy odbiorca pomocy żywnościowej w trakcie trwania programu może skorzystać z tzw. działań towarzyszących, które są obowiązkowym elementem programu. Mają one na celu wzmacnianie samodzielności i kompetencji odbiorców pomocy żywnościowej w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Działania te są realizowane w sposób cykliczny w formie szkoleń bądź warsztatów przekazujących niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności.

Działania towarzyszące prowadzone są przez organizacje partnerskie lokalne (OPL) oraz Caritas Diecezji Toruńskiej.

 28 listopada 2017 r. Caritas Diecezji Toruńskiej przeprowadziła działania towarzyszące dla odbiorców żywności z gminy Dąbrowa Chełmińska w sali OSP przy ulicy Strażackiej 2. Tematami warsztatów było:

- przeciwdziałanie marnowaniu żywności,

- edukacja ekonomiczna.

NA KOLEJNE WARSZTATY ZAPRASZAMY W KWIETNIU.