Wspaniale spędzamy czas pomimo deszczowej pogody
02.08.11

       Piękne lasy Pojezierza Brodnickiego aż tryskają zielenią nasączoną deszczem. Dla nas, uczestników kolonii w Zbicznie, zorganizowanych przez Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej najważniejsza jest pogoda ducha. Mimo braku codziennych kąpieli w jeziorze i rekreacji na plaży, potrafimy bawić się wspaniale w dużej kolonijnej rodzinie. Obozowicze  w wieku 7-16 lat, zorganizowani w trzech grupach wiekowych biorą udział w zajęciach sportowych, plastycznych, wycieczkach przyrodniczo-ekologicznych, pogadankach oraz humorystycznych spotkaniach z piosenką. Oczywiście koloniści włączają się również do pracy w komisji czystości, sekcji porządkowej, dbającej o stan sprzętu sportowego i pięknego placu zabaw. Młoda kadra pedagogiczna wnosi nowe pomysły, pomagając w ich realizacji, a najpopularniejszymi formami rozrywki są wieczory piosenki oraz częste zajęcia plastyczne. O wspaniałe warunki naszego pobytu w ośrodku troszczy się od wielu lat Siostra Zygmunta Kaszuba, Dyrektor Centrum Pielęgnacji Caritas.

            Pięknym urozmaiceniem naszych kolonii była wizyta wspaniałych gości: Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego, Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego oraz Dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej, Księdza Prałata Daniela Adamowicza. Dzieci powitały ich stwierdzeniem, że nie chcą wcale wracać do domu, bo czują się tu kochane, bezpieczne i mają nowych przyjaciół.

            Przygotowany na tę wizytę przez uczestników obozu program artystyczny podobał się naszym drogim gościom. Odwiedzili oni również kolorowe sale, w których mieszkają dzieci. Stojących przy swych łóżkach chłopców Ksiądz Biskup skwitował: „wyglądacie jak dzielna  załoga na okręcie wojennym!”

            W miłych bezpośrednich rozmowach z Księdzem Biskupem, Panem Prezydentem, Księdzem Dyrektorem i Panią Dyrektor Janiszewską z MOPR-u dzieci przełamywały bariery, dzieląc się swoimi radościami. W prezencie koloniści otrzymali słodycze, pamiątki i sprzęt sportowy – każdy chłopiec został obdarowany piłką, a każda dziewczynka kompletem do badmintona.

            Goście odjechali, skończyła się cisza poobiednia, obozowicze radośni i pełni wrażeń przygotowali się do zabaw przy ognisku. A bociany mieszkające obok, w gospodarstwie sąsiada ze swoimi pisklętami brodziły po łące za naszym płotem, dzielnie szukając dla nich pożywienia. Te i inne obrazki będziemy jeszcze długo wspominać, bo kolonie to cudowna sprawa!

            Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu letniego wypoczynku na naszych koloniach w Zbicznie: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kurii Biskupiej w Toruniu, Urzędowi Miasta Torunia, Kujawsko-Pomorskiemu Kuratorium Oświaty oraz indywidualnym sponsorom naszego pobytu na wakacjach.

 

Anna Litwińczuk

 

            Na tegorocznych koloniach, zorganizowanych przez centra Caritas Diecezji Toruńskiej w sumie przebywa 870 dzieci w czterech ośrodkach. Program pobytu jest zorganizowany tak, aby dzieci mogły bezpiecznie wypocząć, poznać nowe miejsca, jak również nauczyć się samodzielności oraz w radosnej formie przyswoić sobie wiedzę z różnych dziedzin.


Łukasz Dudek z wizytą w Przysieku
02.08.10

      Dzisiaj odwiedziła Księdza Prałata Daniela Adamowicza, Dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej, pani Czesława Dudek z niepełnosprawnym synem Łukaszem, którego rehabilitację wspieramy. Pani Czesława podziękowała za sfinansowanie przerejestrowania samochodu, przystosowanego do przewożenia Łukasza. Podzieliła się swoimi codziennymi troskami i problemami, ale również opowiedziała o radosnych chwilach, jakich dostarcza jej syn. Ksiądz Dyrektor przekazał dziś na ręce pani Czesławy 1000 zł na dalszą rehabilitację Łukasza.


Rekolekcje Wielkopostne dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas
25.02.08
W dniach 22-24 lutego 2008 r. w Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyły się, jak co roku, Rekolekcje Wielkopostne dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas zatytułowane „Bądźmy uczniami Chrystusa”.
W tych trzech dniach skupienia, prowadzonych przez Diecezjalnego Duszpasterza Nauczycieli, Księdza Piotra Rutkowskiego, udział wzięło 31 opiekunów Szkolnych Kół Caritas z różnych miejscowości diecezji toruńskiej (Bielice, Gronowo, Jabłonowo, Kijewo Królewskie, Kowalewo Pomorskie, Nowe Miasto Lubawskie, Sławkowo, Szwarcenowo, Toruń, Turzno, Wabcz).
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2008
21.02.08

Caritas Diecezji Toruńskiej, jak co roku, organizuje Rekolekcje Wielkopostne w dniach:

22-24 lutego dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas (prowadzenie: Ks. Piotr Rutkowski – Diecezjalny Duszpasterz Nauczycieli)
Plan Rekolekcji (.doc)

7-9 marca dla Parafialnych Zespołów Caritas (prowadzenie: Ks. Jarosław Ciechanowski – Dyrektor Toruńskiego Centrum Caritas)
Plan Rekolekcji (.doc)

Zapisy przyjmujemy drogą elektroniczną: torun@caritas.pl

oraz telefoniczne: 056 6744401

LIST W SPRAWIE 1%
20.02.08

Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała informację do wszystkich parafii na terenie diecezji w formie listu z prośbą o odczytanie podczas niedzielnej Mszy św.


list_w_sprawie_1%25.doc
Jałmużna Wielkopostna 2008
20.02.08
Jak co roku Caritas proponuje wiernym Kościoła katolickiego w Polsce włączenie się w dzieło Jałmużny Wielkopostnej. W kraju rozprowadzono 2 mln skarbonek, w tym w diecezji toruńskiej prawie. Dotarły one do wspólnot parafialnych, do dzieci i młodzieży szkolnej.
Benedykt XVI w swoim Orędziu na tegoroczny Wielki Post przypomina: „Pismo Święte zachęcając nas, abyśmy popatrzyli na jałmużnę w sposób głębszy, sięgając poza wymiar czysto materialny, poucza nas, że więcej radości jest w dawaniu aniżeli w braniu (por. Dz 20,35). Kiedy naszym postępowaniem powoduje miłość, wyrażamy prawdę naszego istnienia: zostaliśmy bowiem stworzeni nie dla samych siebie, lecz dla Boga i dla braci (por. 2 Kor 5,15). Ilekroć z miłości do Boga dzielimy się naszymi dobrami z potrzebującym bliźnim, zawsze doświadczamy, że pełnię życia rodzi miłość i ze wszystko zwraca się jako błogosławieństwo w postaci pokoju, wewnętrznego zadowolenia i radości. Ojciec niebieski wynagradza jałmużny swoją radością” (Orędzie na Wielki Post 2008, nr 4). Do skarbonek można wrzucić pieniądze zaoszczędzone np. na rozrywkach, przyjemnościach, pożywieniu. Będą one przeznaczone dla biednych, których jest w Polsce i na świecie bardzo dużo. Bieda istnieje jako wstydliwie ukrywany problem, zwłaszcza wśród dzieci, rodzin wielodzietnych, matek samotnie wychowujących dzieci, emerytów i rencistów, bezrobotnych i bezdomnych. Nie wszyscy żebrzą na ulicach, pod kościołami, na przystankach autobusowych. Nie wszyscy mają odwagę zwracania się do służb publicznych o pomoc finansową. Dlatego Caritas Diecezji Toruńskiej, jak co roku, środki zebrane podczas Jałmużny Wielkopostnej przeznaczy na pomoc najbardziej potrzebującym.

KAMPANIA 1%
20.02.08
Caritas Diecezji Toruńskiej w ramach kampanii promującej 1% z podatku, oprócz wspomnianych 250 000 ulotek, wydrukowała 1000 plakatów, które trafiły do parafii i będą widoczne na terenie całej naszej diecezji.
Dopełnieniem akcji jest 5 banerów, które zawisną nad szlakami komunikacyjnymi Torunia. Zawierają one m.in. numer KRS oraz adres strony internetowej. Dzięki wsparciu przeznaczonemu na ten cel zakupiliśmy w TVP Bydgoszcz 30 spotów reklamowych, które informują o działalności naszej Caritas i możliwości przekazania 1% podatku.

Wizyta dyrektora Caritas Diecezji Kamieniecko-Podolskiej z Ukrainy
18.02.08
W dniu 18 lutego 2008 r. Caritas Diecezji Toruńskiej odwiedził dyrektor Caritas Diecezji Kamieniecko-Podolskiej z Ukrainy, ks. Paweł Gonczaruk.
W spotkaniu uczestniczył też Pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz HIV/AIDS, Pan Grzegorz Kasprzycki. Wizyta dotyczyła planów współpracy pomiędzy Caritas naszej diecezji i Caritas Kamieniecko-Podolskiej przy wsparciu Pełnomocnika Zarządu Województwa w obszarze profilaktyki i promocji liderów wsparcia rówieśniczego.

Ulotka 1%
17.02.08
Od 17 lutego br. studenci z Bursy Akademickiej w Przysieku, w ramach kampanii promocyjnej, rozdają ulotki (wydrukowane dzięki pomocy Toruńskich Zakładów Graficznych „Zapolex”) zachęcające do przekazania 1% podatku na rzecz Caritas Diecezji Toruńskiej, które w ilości 250 000 sztuk trafią poprzez parafie i prasę do osób zainteresowanych.
Kolorowa ulotka zawierająca informację o naszej działalności zilustrowanej zdjęciami oraz podany nr KRS 0000225584, który należy wpisać w zeznaniu podatkowym, mają na celu zachęcenie jak największej ilości osób do wsparcia tą drogą organizacji cieszącej się zaufaniem społecznym.

Światowy Dzień Chorego
13.02.08

 Z okazji XV Światowego Dnia Chorego (obchodzonego 11 lutego) wolontariusze z całej diecezji toruńskiej odwiedzili około 2000 chorych. Z życzeniami, dobrym słowem, modlitwą i upominkami członkowie Szkolnych Kół Caritas pospieszyli do pacjentów szpitali, zakładów opiekuńczo-pielęgnacyjnych, hospicjów. Młodzież złożyła również wizytę w domach wielu osób chorych i samotnych, głównie w podeszłym wieku.

 Szczególną możliwość przeżywania tego święta mieli pacjenci toruńskiego Hospicjum "Światło", gdzie dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ksiądz prałat Daniel Adamowicz odprawił Mszę świętą i udzielił sakramentu namaszczenia chorych oraz błogosławieństwa lourdzkiego. W uroczystości uczestniczyli wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Gimnazjum nr 3 w Toruniu, którzy oprócz złożenia życzeń i wręczenia prezentów zaprezentowali w tym szczególnym dniu pieśni, po czym zostali ugoszczeni przez pracowników Hospicjum.