UWIELBIAM TE KOLONIE !!!
Kolejny rok z rzędu Działdowskie Centrum CARITAS z ogromną przyjemnością zorganizowało kolonie dla dzieci i młodzieży szkolnej, które odbyły się w ośrodku wypoczynkowym RYTEBŁOTA w Zbicznie. Wypoczynek rozpoczął się 12.08.2015 r. i potrwał całe, i bardzo kolorowe 10 dni. Koloniści w liczbie 67 osób mieli zaoferowaną bardzo bogatą ofertę m.in. zajęcia edukacyjno-profilaktyczne, zabawy terenowe, zajęcia plastyczne, sportowe, konkursy i quizy. Nie zabrakło również wycieczek pieszych i rowerowych na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Swoich sił, poziom odwagi i sprytu koloniści mogli sprawdzić podczas wyjazdu do Parku Linowego w Warlubiu. Tam czekały na dzieci wszelkiego rodzaju wspinaczki i zadania sprawnościowe na wysokościach. Zadziwiające było to, iż każdy bez względu na wiek i możliwości fizyczne przełamywał swoje lęki i niepokoje dając z siebie wszystko aż po „siódme poty”.
Odbyła się również wycieczka autokarowa do Brodnicy gdzie dzieci i młodzież zapoznali się z rysem historycznym miasta i zabytków na terenie starego rynku, jak również obejrzeli wystawę zorganizowaną przez Centrum Edukacji Ekologicznej. Nie mogło zabraknąć również czasu na plażowanie oraz kąpiele wodne, a także naukę pływania czemu nieustannie sprzyjała iście wakacyjna pogoda. Wielką pomysłowością stroi, umiejętnościami i zdolnościami koloniści wykazali się podczas pogodnych wieczorków kiedy to zorganizowano im wybory miss i mistera kolonii, konkurs „Mam talent”, czy piżama party. Dużo radości przyniósł także chrzest kolonisty i leśne przygody w formie podchodów. Integracji i nabyciu nowych znajomości sprzyjały wspólne spacery, dyskoteki połączone z karaoke.
A tak o koloniach mówi jeden z uczestników, Michał Jasiński: Te kolonie mi się podobają. Przyjeżdżam na nie z bratem już od czterech lat. Zadziwia mnie to, że jest tu tak pięknie. Wychowawcy są bardzo mili potrafią zrozumieć dzieci i pomagają w trudnych sprawach. Uwielbiam te kolonie!
Nad bezpieczeństwem dzieci czuwała niezłomna Pani kierownik Magdalena Blank, oraz pięcioro wychowawców i pielęgniarka. Ksiądz Robert Fabian – Dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas, który sprawował duchową opiekę na kolonią, pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia kolonii i zapewnia pamięć w modlitwie. WSZYSTKIM ZA WSZYSTKO SERDECZNE BÓG ZAPŁAC!!!
Lucyna Mątowska – pracownik Działdowskiego Centrum CARITAS.
Kolejna rocznica wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową jest doskonałą okazją, aby na różne sposoby wyrazić naszą wdzięczność za przykład życia
i nauczanie Sługi Bożego. Już po raz dziewiąty, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru, organizowany jest Dzień Papieski, który w tym roku obchodzimy pod hasłem „Jan Paweł II - Papież wolności”. Pragniemy go przeżyć równie uroczyście, jak to miało miejsce w latach poprzednich, angażując się w wymiarze intelektualnym, duchowym, artystycznym
i charytatywnym.
Dziękując za dotychczasowe działania związane z obchodami Dni Papieskich, wierzymy, że i w tym roku wszyscy włączą się w świętowane. Z taką też prośbą zwróciliśmy się do szkół w diecezji toruńskiej, aby podjęły się (również we współpracy
z parafią, jeśli to możliwe) przygotowania okolicznościowych apeli, przedstawień, wieczornic, wystaw, konkursów plastycznych bądź literackich. Ważne jest, aby młode pokolenie miało wiele możliwości zapoznania się z osobą, życiem i nauczaniem naszego Wielkiego Rodaka oraz wyrażenia w dowolnej formie swoich myśli, uczuć i wspomnień. Dlatego chcemy pobudzić młodych do refleksji, dyskusji i odpowiedzialnej samooceny.
W tym celu uruchamiamy nową stronę internetową www.pokoleniejp2.torun.pl . Zamieścimy na niej przesłane w formie elektronicznej zdjęcia (z jedno- lub dwuzdaniowym komentarzem), rysunki, wiersze, reportaże, eseje, opowiadania itp. oraz relacje z Dnia Papieskiego nadesłane ze szkół, gmin, parafii, które będą dowodem pamięci o Wielkim Polaku. Wszystkich chętnych prosimy o przesyłanie podpisanych materiałów drogą elektroniczną na adres: pokoleniejp2@torun.pl. Uczniów szkół podstawowych zachęciliśmy dodatkowo do wykonania prac plastycznych, a młodzież z gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych oraz akademicką - do spisania refleksji.
W związku z tym, że w przyszłym roku przypada 5 rocznica śmierci Ojca Świętego, postanowiliśmy wydać okolicznościową książkę – album, w której umieścimy najlepsze prace spośród nadesłanych.
Środki z kwesty, zorganizowanej w parafiach 11 października, zostaną przekazane tysiącom stypendystów. Informujemy, że Caritas Diecezji Toruńskiej od 10 lat realizuje program stypendialny Fundusz dla Janka Muzykanta oraz ogólnopolski program Skrzydła, dzięki którym łącznie wspieramy ponad 180 młodych osób rocznie.
Diecezjalne obchody IX Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież wolności” odbędą się 11 października br. w Toruniu.
W programie:
17.00 – uroczysta Msza św. w kościele oo. Jezuitów pw. Świętego Ducha
na Rynku Staromiejskim,
17.45 – przejście pod pomnik Jana Pawła II (przy Katedrze), złożenie kwiatów i lampionów (będą wręczane przy wejściu do kościoła),
18.15 – na Rynku Nowomiejskim koncert w wykonaniu zespołów młodzieżowych (gwiazda wieczoru: zespół Czaqu).
65. Tydzień Miłosierdzia
„Otoczmy troską życie”
- Posługa miłości to nie kwestia uczuć, ale kategoria odpowiedzialności.
- Papież Benedykt XVI przypomina w encyklice Deus Caritas est, że „działalność charytatywna należy do istoty Kościoła w równej mierze jak posługa Sakramentów i głoszenie Ewangelii. Konsekwencją tego jest fakt, że miłość potrzebuje również organizacji, aby
w sposób uporządkowany mogła służyć wspólnocie.” I to właśnie Caritas jest organem Kościoła, realizującym w sposób optymalny posługę miłości. - W tej encyklice czytamy też, że „Caritas nie jest dla Kościoła rodzajem opieki społecznej, którą można by powierzyć komu innemu, ale należy do jego natury, jest niezbywalnym wyrazem jego istoty […], a współczesność dostarcza nam niezliczonych narzędzi do niesienia pomocy humanitarnej potrzebującym siostrom i braciom, ważnych i dzisiejszych systemów rozdzielania pożywienia i odzieży.”
- Posługa miłosierdzia to nie przywilej, lecz obowiązek każdego chrześcijanina, gdyż, jak pisze Ojciec Święty, „[…] miłość bliźniego zakorzeniona w miłości Boga jest przede wszystkim powinnością każdego poszczególnego wierzącego, ale jest też zadaniem każdej wspólnoty kościelnej”.
Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia, który obchodzimy pod hasłem „Otoczmy troską życie” stanowi, jak pisze (we wprowadzeniu do materiałów liturgicznych i homiletycznych na ten szczególny czas) Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP, Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek, „dobrą okazję do wyrażenia szczególnej troski o prawidłowy rozwój życia społecznego w naszej umiłowanej Ojczyźnie. Ważnym przejawem kultury życia społecznego jest zachowanie się na drogach. Dlatego […] pragniemy wiernym zwrócić uwagę na fakt, że na polskich drogach każdego dnia umierają dziesiątki osób, a inni tracą bezpowrotnie zdrowie, stając się inwalidami. […] Wtorek będzie dniem modlitw za ofiary wypadków na drogach oraz o umiłowanie życia przez kierowców i pieszych, dlatego zachęcamy do uczestnictwa w liturgii kierowców, poszkodowanych w wypadkach, a także ratujących życie: policjantów, strażaków, przedstawicieli straży miejskiej oraz pracowników ratownictwa medycznego. ”
Również Caritas Diecezji Toruńskiej, nawiązując do tegorocznej tematyki, przygotowała kampanię prewencyjną „Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice”.
W czwartek, 24 września w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa na temat kampanii prewencyjnej „Bezpieczne dziecko=spokojni rodzice”. Akcja ta, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci na drogach poprzez docieranie szczególnie do rodziców, realizowana jest przez Caritas Diecezji Toruńskiej, Bydgoskiej i Włocławskiej wraz z Komendą Wojewódzką Policji, WORD-ami regionalnymi oraz Strażą Miejską.
W związku z II etapem kampanii prewencyjnej "Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice" wystosowaliśmy listy do samorządów, parafii oraz szkół podstawowych z prośbą o włączenie się w akcję. Poniżej prezentujemy treść listu do szkół.
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół
Z nowym rokiem szkolnym pragniemy Państwu przekazać życzenia błogosławieństwa Bożego. Niech ten czas obfituje w sukcesy i pozwoli radośnie pełnić trudną misję, jaką jest kształcenie i wychowanie młodego pokolenia.
Tak jak informowaliśmy w marcu, wraz z Komendą Wojewódzką Policji, WORD-ami oraz Strażą Miejską realizujemy kampanię prewencyjną Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci uczestniczących w ruchu drogowym. Chcemy w ten sposób wesprzeć wysiłki szkoły dotyczące troski o najmłodszych. Czujemy się do tego szczególnie zmotywowani, gdyż na co dzień ponosimy konsekwencje wypadków, pomagając poszkodowanym i ich rodzinom w rozwiązaniu trudności ekonomicznych. Od lat wspieramy leczenie, rehabilitację i zakup sprzętu ortopedycznego dla ofiar wypadków drogowych. Jedną z nich jest 16 – letnia Justyna, poruszająca się na wózku inwalidzkim, której w czerwcu Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała dom. Obecnie pomagamy w zakupie materiałów budowlanych wdowie z dwójką dzieci, których ojciec zginął w zdarzeniu drogowym.
W ramach kampanii Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice rozstrzygnęliśmy konkurs na plakat i hasło oraz wręczyliśmy nagrody w postaci aparatów fotograficznych i wejściówek do soleckiego JuraParku i Aqua Parku. Na podstawie zwycięskich prac konkursowych wydrukowaliśmy ulotki w formie kolorowanek i plakaty, które przekazujemy Państwu, rękoma Policji, z prośbą o ich rozwieszenie na terenie szkoły.
W najbliższym czasie zgłoszą się do Państwa policjanci lub strażnicy miejscy w celu umówienia spotkań z pierwszoklasistami, podczas których uczniowie otrzymają ulotki w formie kolorowanek oraz światełka odblaskowe. Zależy nam na tym, aby w spotkaniach uczestniczyli także wolontariusze, najlepiej ze Szkolnych Kół Caritas.
Równie ważne jak edukacja najmłodszych, jest dla nas systematyczne przekazywanie rodzicom komunikatów dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Dlatego przedstawiciele służb mundurowych zgłoszą się z propozycją zorganizowania spotkań z rodzicami uczniów klas pierwszych.
Ponadto w Tygodniu Miłosierdzia, czyli 4 października br., będzie odczytany stosowny apel we wszystkich kościołach w regionie, a przy parafiach będą rozdawane okolicznościowe ulotki z wizerunkiem św. Krzysztofa.
Całej akcji towarzyszy patronat mediów regionalnych – Telewizji Polskiej (oddział Bydgoszcz), Radia Gra i Gazety Pomorskiej. Podczas kampanii będzie emitowany spot reklamowy. Dzięki współpracy wielu osób i instytucji mamy nadzieję dotrzeć z komunikatem
do ok. 2 000 000 osób z regionu.
Bardzo prosimy o współpracę w realizacji tej kampanii oraz życzliwe przyjęcie policjantów i strażników miejskich. Jesteśmy pewni, że nasze wspólne zaangażowanie przyniesie efekty w postaci zmniejszenia liczby wypadków na drogach z udziałem dzieci.
Szczęść Boże Z szacunkiem Ks. prałat Daniel Adamowicz Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej
„Chronię siebie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce”
2009
szkolenie Caritas Diecezji Toruńskiej
program
I weekend (16 godz.)
sobota (9 godz.)
9.00 - „Siedzi baba w oknie i patrzy…- rzecz o uzależnieniach i profilaktyce” (2 godz.) –
mgr Agnieszka Słowik
10.30 – herbata, kawa, ciastko
11.00 - „Siedzi baba w oknie i patrzy…- rzecz o uzależnieniach i profilaktyce” (2 godz.) –
mgr Agnieszka Słowik
13.00 – obiad
14.00 - „Siedzi baba w oknie i patrzy…- rzecz o uzależnieniach i profilaktyce” (1 godz.) –
mgr Agnieszka Słowik
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.15 – podwieczorek
15.30 - „Siedzi baba w oknie i patrzy…- rzecz o uzależnieniach i profilaktyce” (4 godz.) –
mgr Agnieszka Słowik
18.45 – kolacja
19.30 – zajęcia integracyjne
niedziela (7 godz.)
8.00 – śniadanie
8.30 - Warsztaty dziennikarskie przygotowujące do promocji profilaktyki uzależnień
( 3 godz.) – mgr Sybilla Walczyk
10.45 – herbata, kawa, ciastko
11.15 - Warsztaty dziennikarskie przygotowujące do promocji profilaktyki uzależnień
( 2 godz.) – mgr Sybilla Walczyk
12.45 – obiad
13.30 - Warsztaty dziennikarskie przygotowujące do promocji profilaktyki uzależnień
(2 godz.) – mgr Sybilla Walczyk
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
15.15 – podwieczorek
II weekend (15 godz.)
sobota (11 godz.)
9.00 – Warsztaty dziennikarskie przygotowujące do promocji profilaktyki uzależnień
(3 godz.) – mgr Sybilla Walczyk
11.15 - herbata, kawa, ciastko
11.30 - Warsztaty dziennikarskie przygotowujące do promocji profilaktyki uzależnień
(2 godz.) – mgr Sybilla Walczyk
13.45 – obiad
14.15 - Warsztaty dziennikarskie przygotowujące do promocji profilaktyki uzależnień
(1 godz.) – mgr Sybilla Walczyk
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
15.15 - podwieczorek
15.30 - Warsztaty dziennikarskie przygotowujące do promocji profilaktyki uzależnień
(4 godz.) – mgr Sybilla Walczyk
18.45 – kolacja
19.30 – zajęcia integracyjne
niedziela (4 godz.)
8.30 – śniadanie
9.00 – przerwa na Mszę św. (w parafii w Przysieku o godz. 9.30)
10.45 – kawa, herbata, ciasto
11.00 - Animowanie działań związanych z profilaktyką alternatywną, czyli jak atrakcyjnie
i pożytecznie spędzać czas (2 godz.) – mgr Alina Kocieniewska
12.45 – obiad
13.30 - Animowanie działań związanych z profilaktyką alternatywną, czyli jak atrakcyjnie
i pożytecznie spędzać czas (2 godz.) – mgr Alina Kocieniewska
15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.15 - podwieczorek
III weekend (14 godz.)
sobota (9 godz.)
9.00 - Animowanie działań związanych z profilaktyką alternatywną, czyli jak atrakcyjnie
i pożytecznie spędzać czas (3 godz.) – mgr Alina Kocieniewska
11.15 – herbata, kawa, ciastko
11.45 - Animowanie działań związanych z profilaktyką alternatywną, czyli jak atrakcyjnie
i pożytecznie spędzać czas (2 godz.) – mgr Alina Kocieniewska
13.15 – obiad
14.15 - Animowanie działań związanych z profilaktyką alternatywną, czyli jak atrakcyjnie
i pożytecznie spędzać czas (1 godz.) – mgr Alina Kocieniewska
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.15 – podwieczorek
15.30 - Animowanie działań związanych z profilaktyką alternatywną, czyli jak atrakcyjnie
i pożytecznie spędzać czas (3 godz.) – mgr Alina Kocieniewska
18.00 – kolacja
18.45 – zajęcia integracyjne
niedziela (5 godz.)
8.30 – śniadanie
9.00 – przerwa na Mszę św. (w parafii w Przysieku o godz. 9.30)
10.40 – kawa, herbata, ciasto
10.45 - Jestem obywatelem i uczestniczę w życiu społeczeństwa - pojęcie i geneza praw człowieka (1 godz.) – nadkom. mgr Mariusz Puzdrowski
11.30 - Jestem obywatelem i uczestniczę w życiu społeczeństwa - międzynarodowe systemy ochrony praw człowieka (1 godz.) – nadkom. mgr Mariusz Puzdrowski
12.15 - Jestem obywatelem i uczestniczę w życiu społeczeństwa - prawa człowieka w Polsce (1 godz.) – nadkom. mgr Mariusz Puzdrowski
13.00 – obiad
13.30 - Jestem obywatelem i uczestniczę w życiu społeczeństwa - prawa dziecka (1 godz.) -
nadkom. mgr Mariusz Puzdrowski
14.15 - Jestem obywatelem i uczestniczę w życiu społeczeństwa - budzenie inicjatywy do aktywności na rzecz obrony praw człowieka, przygotowanie konkretnego działania w środowisku lokalnym, np. debata szkolna, artykuł do gazetki szkolnej lub w prasie lokalnej, opracowanie folderów-informatorów (1 godz.) - nadkom. mgr Mariusz Puzdrowski
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.15 - podwieczorek
terminy Grupa I – gimnazjaliści – 25 os.(20 uczniów + 5 nauczycieli, czyli 5 delegacji; każda złożona z 1 nauczyciela i 4 uczniów); 6 dni szkoleniowych Grupa II – licealiści - 25 os.(20 uczniów + 5 nauczycieli, czyli 5 delegacji; każda złożona
z 1 nauczyciela i 4 uczniów); 6 dni szkoleniowych
12 września 2009 roku bydgoskie Szkolne Koło Caritas gościło w Przysieku na grillu. Spotkanie było podziękowaniem wolontariuszom z II LO i 46 Gimnazjum w Bydgoszczy za pomoc w festynie "Bądźmy razem" w Toruniu. Kiedy wszyscy zjawili się na miejscu zbiórki, całą gromadą wyruszyliśmy autokarem do Przysieka. Na miejscu czekał na nas Ksiądz Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, który przywitał nas bardzo gościnnie, zapraszając na poczęstunek do zacisznego parku. Najedliśmy się tam bardziej niż na obiedzie u babci. Po skończonej konsumpcji udaliśmy się na festyn z okazji dożynek, gdzie doskonale bawiliśmy się przy muzyce folklorystycznej. Braliśmy udział w kilku konkursach, zdobywając niezwykłe nagrody (m.in. 10 kg ziemniaków, które wygrała nasza genialna Siostra Piotra). Organizatorzy festynu zaprosili nas do wystąpienia przed niezwykłą publicznością. Zaśpiewaliśmy kilka pieśni, które spodobały się widowni. Następnie wróciliśmy do Ośrodka Caritas, gdzie graliśmy w gry zespołowe i świetnie się przy tym bawiliśmy. Około godziny 17 podziękowaliśmy pracownikom tejże placówki i wyruszyliśmy w stronę Bydgoszczy.
Grill w Przysieku bardzo nam się podobał i chcielibyśmy udać się tam jeszcze raz.
Wdzięczni wolontariusze II LO i 46 Gimnazjum w Bydgoszczy
Caritas Diecezji Toruńskiej od pięciu lat organizuje w Centrum Wolontariatu w Przysieku szkolenia dla nauczycieli i uczniów, dotyczące profilaktyki uzależnień. Zajęcia są prowadzone przez znanych specjalistów, a sam program został pozytywnie zaopiniowany przez prof. Zbigniewa Gasia z Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej. Ponieważ praktyki religijne są uznawane przez specjalistów jako czynnik chroniący przed uzależnieniami, a Caritas Diecezji Toruńskiej może się poszczycić rzeszą ponad 6 000 wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, uznaliśmy, że należy zająć się tak ważnymi obecnie problemami młodzieży, jakimi są m.in.: eksperymentowanie z narkotykami, czy też picie alkoholu oraz palenie papierosów. W tym roku szkolnym przygotowaliśmy zajęcia wzbogacone o warsztaty dziennikarskie po to, by wolontariusze mogli wykorzystać medialnie swą wiedzę o zapobieganiu uzależnieniom do promowania tego ważnego tematu. Uczestnikom zapewniamy nieodpłatne wyżywienie oraz noclegi.
Podajemy terminy szkoleń:
Grupa I – gimnazjaliści – 25 os.(20 uczniów + 5 nauczycieli, czyli 5 "drużyn" złożonych z nauczyciela i 4 uczniów); 6 dni szkoleniowych:
- 26-27 września
- 3-4 października
- 10-11 października
Grupa II – licealiści - 25 os.(20 uczniów + 5 nauczycieli, czyli 5 "drużyn" złożonych z nauczyciela i 4 uczniów); 6 dni szkoleniowych:
- 17-18 października
- 24-25 października
- 7-8 listopada
Zachęcamy nauczycieli do zgłaszania uczestników drogą elektroniczną: torun@caritas.pl lub faksem: 0-56 674 44 03.
Poprzez szkolenie „Chronię siebie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce” chcemy zmotywować uczniów diecezji do rówieśniczej edukacji zdrowotnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zaktywizować uczestników do animowania wydarzeń promujących profilaktykę, a tym samym, zapobiegających uzależnieniom. Na zajęciach będziemy pokazywać wartościowe oferty spędzania czasu wolnego i tworzyć warunki do korzystania z nich. Czas wolny jest bowiem wartością, której zmarnować nie wolno, a skuteczna i nowoczesna profilaktyka uzależnień to uczenie dojrzałej i mądrej postawy wobec wszystkich dziedzin życia. Liczba i rozmaitość zagrożeń, jakie niesie ze sobą współczesna kultura wymaga, aby wychowanie młodego pokolenia zostało uzupełniane przez działania chroniące młodzież przed tymi. Jednym ze sposobów skutecznej profilaktyki wśród uczniów jest ich aktywizacja, rozbudzanie aktywności w kierunku zaspakajania potrzeb i zainteresowań.
Szkolenie ma wspierać inicjatywy uczniów na rzecz szkoły i społeczności lokalnej, w której żyją. Uczestnikom przedstawimy przykłady młodzieżowych inicjatyw, pomysły na przedsięwzięcia o różnym zasięgu i wymagające różnych sojuszników. Przygotowaliśmy zestaw praktycznych wskazówek, instrukcji dla młodzieżowych liderów oraz ich opiekunów, od scenariuszy po konkretne rady dotyczące realizacji projektów. Wierzymy, że pomogą one zaktywizować społeczność szkolną i lokalną oraz pozwolą nawiązać aktywną i systematyczną współpracę między szkołami, gdyż profilaktyka poprzez aktywizację chroni przed destrukcyjnymi zachowaniami.
Projekt jest dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Toruń.
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006