Rekolekcje dla katechetów- wolne miejsca
07.09.19

Dyrektor Wydziału Katechetycznego w Toruniu ks. Mariusz Wojnowski zaprasza serdecznie nauczycieli katechetów na rekolekcje, które odbędą się w dniach 13-15 września br. w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku. 

koszt - 152 zł.

Zapisy telefonicznie przyjmuje Maria-Aldona Rzepińska  nr tel. 793 373 688

PROGRAM REKOLEKCJI:

Rekolekcje dla katechetów świeckich w Diecezji Toruńskiej

Prowadzący:
Pracownicy biura krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie


„Pełni Ducha i posłani"-misja katechety dziś

Piątek
18.00 Mszą Święta i konferencja I
19.00 Kolacja
19.45 Adoracja NS
20.30 Spotkanie z PDM / katechetów misyjne rozmowy niedokończone/

Sobota
8.00 Śpiew Godzinek NMP
8.30 Śniadanie
9.15 Konferencja II
10.00 Warsztat / katecheza-misje/
11.15 Kawa, herbata, konstruktywna rozmowa
12.00 Msza święta z homilią
13.00 Obiad
Spacer
15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia + Konferencja III
Wystawienie NS i Nabożeństwo pokutne, spowiedź
16.30 Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem
17.00 Modlitwa z bł. Pawłem Manną- „dusza misji"
18.00 Kolacja
19.00 Różaniec Misyjny
20.00 Warsztat / Jak zorganizować letni wypoczynek dla dzieci- Obozy misyjne/

Niedziela
8.00 Jutrznia z krótka refleksją lub inna forma modlitwy porannej
8.30 Śniadanie
9.15 Konferencja IV
10.00 Modlitwa medytacja Lectio divina
11.00 kawa, herbata, woda
11.30 Msza Święta z homilią
12.30 Obiad


Od piątku do soboty wieczorem możliwość skorzystania ze sklepiku misyjnego, w którym min.
- materiały liturgiczne
- pamiątki misyjne
- materiały do prowadzenia ognisk misyjnych
- filmy misyjne

- dewocjonalia

FEAD – program pomocy żywnościowej
07.09.16


Caritas naszej diecezji podpisała umowę na realizację programu wspierającego najuboższych mieszkańców diecezji. W sumie żywnością wesprzemy 13 000 osób.

 


Wymarzona wycieczka dzieci z Ogniska Wychowawczego Toruńskiego Centrum Caritas w Chełmży do Trójmiasta
07.09.15

Czy żyrafa ma ogon?.....

To pytanie zadał nasz wychowanek pewnego zimowego popołudnia, podczas odrabiania lekcji w  Ognisku Wychowawczym Toruńskiego Centrum Caritas w Chełmży.

Jak to sprawdzić?  Najlepiej „na żywo”!!!

To był początek marzenia o zorganizowaniu wycieczki do Trójmiasta, której głównym celem miało być piękne ZOO w Gdańsku-Oliwie. Dzięki ofiarności ludzi „o wielkich sercach” zebraliśmy wystarczające fundusze, aby to marzenie się spełniło. Podczas wakacji, dnia 18 sierpnia br. dzieci i wychowawcy Ogniska wyruszyli wynajętym autokarem  w kierunku Gdańska.

Oto relacja jednego z uczestników:

W programie wycieczki nie mogło zabraknąć spaceru  uliczkami Starego Miasta. Stamtąd pojechaliśmy do ZOO, gdzie  spędziliśmy kilka godzin oglądając  z zainteresowaniem różne gatunki zwierząt, poznając ich zwyczaje i pochodzenie. W doskonałych humorach pożegnaliśmy zwierzęta i pośpieszyliśmy do Gdyni. Tam, po zjedzeniu pysznego obiadu
i spacerze po nabrzeżu portowym, popłynęliśmy w rejs po  Porcie Gdyńskim. Podziwiając  piękne  żaglowce i ogromne statki,  poczuliśmy się jak prawdziwe wilki morskie. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni opuściliśmy  Trójmiasto, gdzie tak ciekawie i przyjemnie spędziliśmy czas.

Teraz nikt z podopiecznych Ogniska Wychowawczego już nie będzie miał wątpliwości, że żyrafa ma ogon !

                                                                                                          Hanna Dobromilska

  

 

 

 


PODZIĘKOWANIE ZA POMOC
07.09.10

Nazywam się Sylwia Godek i piszę po odbytym turnusie rehabilitacyjnym w Zażdzierzu, na który dzięki Caritas Diecezji Toruńskiej, mógł pojechać  mój synek Gracjan Godek. Dołączam także kilka zdjęć z turnusu. Jeszcze raz dziękuję za okazaną dobroć i serce dla mojego synka.

mama Sylwia Godek


Zapomnieć o tragedii (artykuł Pawła Kęsickiego z "Nowości)
31.07.09

45 dzieci z dotkniętego powodzią województwa małopolskiego przebywa w ośrodku Caritas w podtoruńskim Przysieku. Wczoraj odwiedził je rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

 

- Dzieci trafiły w bardzo urokliwe i malownicze miejsce. Są szczęśliwe. Dobrze, że mają chwile oddechu. Potrzebują odpoczynku po nauce, która dla nich jest tym, czym dla dorosłych praca. Muszą zregenerować siły - mówi Marek Michalak.

Na koloniach wypoczywają Iwona i Dawid z Dąbrówek Breńskich w powiecie dąbrowskim.

- W Toruniu jest naprawdę fajnie. Podobały mi się ruiny zamku krzyżackiego. Na koloniach gramy w różne gry. Cieszę się, że dopisuje nam pogoda - opowiada 11-letnia Iwona.

Dawid za to woli pograć w piłkę, tak by w przyszłości dorównać Ronaldinho albo przynajmniej Robertowi Lewandowskiemu.

- Jestem napastnikiem i jak koledzy dobrze podają, to strzelam dużo goli. Na co dzień gram w trampkarskiej drużynie LKS Dąbrówki Breńskie, ale najbardziej kibicuję Barcelonie - mówi.

Dzieci przyjechały na dwutygodniowy turnus. Nie mają czasu na nudę. Wczoraj, oprócz odwiedzin rzecznika praw dziecka, któremu towarzyszyła kujawsko-pomorska kurator oświaty Iwona Waszkiewicz, wybrały się na Barbarkę na zajęcia gliniarskie i jubilerskie, a pogadankę urządzili im przedstawiciele Straży Miejskiej. Koloniści są pod stałą opieką psychologów.

- Wielość zajęć powoduje, że dzieci zapominają o tragedii. Większe emocje pojawiają się, gdy zapada wieczór i budzi wspomnienia wody, która przyszła nocą. Starsze dzieci o swoich przeżyciach mówią niechętnie, bardziej otwarte są młodsze. Wszyscy czują się jednak lepiej, wiedzą, że pod naszą opieką nic im nie grozi - mówi Mariola Chechłowska, kierowniczka kolonii.

Niestety, część rodziców zatrzymała swoje pociechy w domach.

- Nie wszyscy rodzice zdecydowali się, by puścić dzieci - żałuje Marek Michalak. - Obserwując kolonie w całym kraju muszę stwierdzić, że pod względem organizacyjnym jest coraz lepiej. Dzieci wypoczywają bezpieczniej. Według naszych obliczeń wygląda na to, że tego lata na wypoczynek wybierze się nie mniej dzieci niż w ubiegłym roku.

W Przysieku wypoczywa 45 dzieci: 25 dziewczynek i 20 chłopców w wieku 8-16 lat. Przyjechały z miejscowości położonych w diecezji tarnowskiej. To już drugi turnus, który trwa od 24 lipca do 6 sierpnia.


Wizyta Rzecznika Praw Dziecka oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty
30.07.09

    Dzisiaj gościliśmy w Przysieku Rzecznika Praw Dziecka RP, pana Marka Michalaka oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, panią Iwonę Waszkiewicz, którzy złożyli wizytę kolonistom. Pan Rzecznik szczególnie interesował się samopoczuciem podopiecznych, stwierdzając, że najważniejsze jest, aby na twarzach dzieci widniał uśmiech. Pani Kurator zapoznała się z ofertą edukacyjną naszych zajęć, a w szczególności dzisiejszej profilaktyki, prowadzonej przez Rzecznika Straży Miejskiej, pana Jarosława Paralusza. Gościom towarzyszył doradca Ministra Zdrowia, pan Łukasz Rycharski. W imieniu kolonistów dziękujemy za wizytę i podarunki.


Drugi turnus kolonijny w pełni
29.07.09

    Pogoda nam się zdecydowanie poprawiła, co niewątpliwie cieszy kolonistów, którzy przebywają w Przysieku na drugim turnusie. Za nimi już dyskoteka, zwiedzanie Torunia, warsztaty na Barbarce oraz pierwsza Msza święta w miejscowej parafii, podczas której nasi podopieczni z terenów dotkniętych powodzią byli honorowymi gośćmi. Dzisiaj cała kolonia udała się na wycieczkę do Gdańska, Sopotu i Gdyni - z relacji telefonicznej wynika, że nam morzem słońca nie brakuje. Czekamy na dokumentację fotograficzną, a tymczasem prezentujemy zdjęcia z początku turnusu.


Kolonie - podziękowanie sponsorom
27.07.09

    Serdecznie dziękujemy Firmie PAMAPOL S.A. i Jutrzenka Colian Sp. z o.o. za przekazanie kolonistom artykułów żywnościowych. To wspaniałe, że w takich momentach można liczyć na przyjaciół.


Koloniści nad morzem
22.07.09

    Pierwszy turnus kolonijny dla dzieci ofiar powodzi dobiega już końca. Największą atrakcją minionych dni był poniedziałkowy wyjazd do Gdańska i Gdyni. Większość kolonistów pierwszy raz była nad morzem. Oczywiście dzieci nie omieszkały wejść do wody pod opieką wychowawców.

   W sobotę dzieci przeszły chrzest kolonijny, a w niedzielę były na lotnisku. Kolonie odwiedzili również harcerze, którzy pysznie bawili się z naszymi dziećmi.


Kilka dni z życia przysieckiego kolonisty - fotoreportaż
17.07.09

     Każdy dzień przynosi naszym kolonistom nowe doświadczenia, barwne przygody i niezapomniane przeżycia. Poniższe zdjęcia są dokumentacją z: pobytu na basenie, kolejnych zajęć ekologicznych dotyczących czerpania papieru, spotkania ze Strażą Miejską, rejsu statkiem po Wiśle, wyścigów na Motoaterenie, zwiedzania toruńskiej starówki, pokazu mody ekologicznej, warsztatów z pierwszej pomocy, zajęć w Przysieku oraz... z dzisiejszych ćwiczeń na poligonie (wszystkie dzieci wróciły całe i zdrowe!).


ELENI W BIELICACH
16.07.09

12 lipca 2009 r. Szkolne Koło Caritas im. Matki Teresy z Kalkuty, działające przy Publicznym Gimnazjum im. Narodów Zjednoczonej Europy w Bielicach (powiat nowomiejski, woj. warmińsko – mazurskie) świętowało 5- lecie swojej działalności i chociaż wydawałoby się, że rocznica niewielka, to jednak dobro czynione przez członków tego koła wielkie i wymierne. Założycielką i opiekunką Koła jest osoba o niezwykłej osobowości, dobroci, wielkim sercu – nauczycielka religii w Gimnazjum Pani Jadwiga Kondeja, zwana przez wszystkich Jagodą.

Cóż to był za dzień…. Wiele godzin pracy przez wiele dni, przez wielu nauczycieli, rodziców, uczniów przyniosło plon obfity. Punktualnie o godzinie 13/00 w Kościele Parafialnym w Krotoszynach rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, na której podziękowaliśmy za te pięć lat działania Koła i prosiliśmy o opiekę na dalsze lata trudnej, ale niezmiernie wdzięcznej pracy niesienia pomocy każdemu potrzebującemu. Błogosławił nam ksiądz proboszcz Jerzy Szczepanik. Dalsza część obchodów przeniosła się do Publicznego Gimnazjum w Bielicach, gdzie przybyło wielu znamienitych Gości zaproszonych na tę uroczystość, którzy zostali odznaczeni orderem "Przyjaciel Szkolnego Koła Caritas w Bielicach". Od samego początku festynu czuło się wyjątkową atmosferę wśród wszystkich przybywających na teren naszej szkoły – uśmiech, życzliwość, radość, dobre słowa i do tego cudowna pogoda, co w ciągu ostatnich deszczowych dni wskazywało, że nasze modlitwy zostały wysłuchane. Członkowie Szkolnego Koła Caritas przygotowali ciekawe przedstawienie, piosenki, konkursy i wiele innych atrakcji. Wszyscy jednak z niecierpliwością czekali na najważniejszy moment tego dnia – koncert Eleni.

To było niezwykłe przeżycie- kiedy pojawiła się na scenie, zgromadzona bardzo licznie publiczność powitała ja wspólnym „Sto lat”. Uczyniony przed wejściem na scenę znak krzyża pokazał nam wszystkim z jak wielką chrześcijanką mamy do czynienia. Spokojny, przepiękny głos na żywo, przy dźwiękach żywej muzyki rozległ się na gimnazjalnym dziedzińcu. Prawie trzy tysiące ludzi w różnym wieku radosnych, ale jednocześnie wyciszonych słuchało starych i nowych przebojów. Każdy znalazł w śpiewanych tekstach coś dla siebie – jakąś myśl, zdanie, które wyciskało łzy: …..po słonecznej stronie życia, ..tu nie zawinił nikt, … na wielką miłość,… mój mały świat, …troszeczkę ziemi , troszeczkę słońca tego pragniemy by piękniej żyć,… nie myśl co będzie jutro. Koncert Eleni przyniósł refleksję nad własnym życiem, przerywany wypowiedziami piosenkarki o własnej rodzinie, rodzinnym mieście, swoich przeżyciach stał się dla nas wskazówką, jak żyć. Wyśpiewane credo „Nic miłości nie pokona” stało się hymnem całej imprezy. Ze wzruszeniem czekaliśmy na każdy kolejny utwór. Eleni zachęcała wszystkich do wspólnego śpiewania, nikt jej tego nie odmówił – przy zachodzącym słońcu leciały więc w niebo słowa tłumów publiczności – „Każdy coś z Odysa ma”. W repertuarze Eleni nie zabrało piosenek religijnych śpiewanych wspólnie z nami – po mistrzowsku wykonane „Ave Maria” wywołało najpierw całkowite wyciszenie, wręcz modlitewne, a następnie nieopisane owacje wszystkich zebranych. Prawie dwugodzinny koncert zakończył się zaśpiewaniem wyjątkowej pieśni, wzniesione w górę ręce, splecione w braterskim uścisku, łzy w oczach wzniesionych ku górze i „Pan kiedyś stanął nad brzegiem..” - w wykonaniu Eleni i trzytysięcznego chóru zebranych na szkolnym boisku. Tego nie da się zapomnieć. „Barka” połączyła wszystkich – małych i dużych, nauczycieli i uczniów i rodziców i … Tłum małych dzieci wokół wspaniałej piosenkarki na scenie mówił tylko jedno – duch Boży jest wśród nas.

     A potem jeszcze godzinne spotkanie Eleni z publicznością, podpisywanie płyt, zdjęcia i ta ogromna życzliwość piosenkarki, cierpliwość dla niecierpliwej publiczności, całusy dla dzieci, uśmiech dla każdego – jesteśmy szczęśliwi, że dane nam było spotkać takiego człowieka, prawdziwą chrześcijankę, która każdym gestem, słowem pokazywała nam jak być WIELKIM.

Marzena Gapska

 


Atrakcje kolonistów
15.07.09

            Nasi dzielni koloniści, którzy przyjechali z terenów dotkniętych powodzią (Małopolska) każdego dnia aktywnie spędzają czas. Za nimi są już ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzone przez Toruńską Grupę Ratownictwa PCK oraz pierwsze warsztaty („Leśne jubilerstwo”) w Leśnej Szkole na Barbarce, w trakcie których uczestnicy przygotowali z materiałów ekologicznych biżuterię (z tego, co mówią, będą to prezenty głównie dla mam).

            W poniedziałek odwiedził nas Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pan Piotr Całbecki, który zaprosił dzieci do naszego regionu oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa, Pan Ryszard Bober. Pan Marszałek przekazał dzieciom prezenty w postaci plecaków, czapeczek, kredek, lizaków oraz opasek odblaskowych. Ponieważ wtorek był dniem sportu kolonijnego, Pan Marszałek oraz Pan Wiceprzewodniczący rozpoczęli mecz piłki nożnej na przysieckim boisku…


Koloniści na Motoarenie i nie tylko
14.07.09

      Przebywające w Przysieku od piątku dzieci z rodzin, które ucierpiały w wyniku powodzi zdecydowanie nie narzekają na brak zajęć. Między innymi odwiedziły one toruńską Motoarenę, gdzie oglądały pokaz motocykli przygotowany przez BMW M Power i BMW Veteran Club. Na stadionie zobaczyły również wyjątkowo szybkie ścigacze i pieczołowicie odrestaurowane oldtimery. Gwoździem programu był punktowany trening, w którym wzięli udział młodzi żużlowcy z Gorzowa, Bydgoszczy i Ostrowa.

            Czas spędzony na Motoarenie w blasku lipcowego słońca umilił posiłek zjedzony na krzesełkach widowni.

           Na co dzień dzieci uczestniczą w interesujących zajęciach, m. in plastycznych i sportowych (wczoraj byli na basenie), ćwiczeniach z pierwszej pomocy, zajęciach integracyjnych. Dzisiaj wybierają się do Leśnej Szkoły na Barbarkę.

             Koloniści, którzy nie zdążyli zabrać wszystkiego z domu na miejscu otrzymują potrzebną odzież i środki czystości.


Koloniści już są!
10.07.09

    Właśnie dojechali do Przysieka koloniści, którzy od rana podróżowali z Tarnowa. Przybyli do nas z terenów, które dotknęła powódź. Dzieci jedzą obiad, po czym rozlokują się w swoich pokojach w Bursie Akademickiej oraz zapoznają z regulaminem i przepisami BHP. A potem już tylko 2 tygodnie interesujących, beztroskich zabaw oraz atrakcyjnych zajęć.


Program kolonii dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią
10.07.09

Ramowy program kolonii w Przysieku

w dniach od 10.07.2009 do 23.07.2009r. (I TURNUS)

 

I dzień -10.07.2009

Przyjazd uczestników kolonii do ośrodka, przywitanie, spotkanie z kierownikiem i wychowawcami.

Obiad

Podział uczestników na grupy, zakwaterowanie, zapoznanie z wychowawcami, zapoznanie z ośrodkiem, zapoznanie z regulaminem ośrodka i obowiązującymi przepisami BHP , ogłoszenie konkursu na najczystszy pokój.

Kolacja

Spacer po najbliższej okolicy

Zajęcia własne w grupach

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

II dzień-11.07.2009

 Przywitanie dnia i gimnastyka poranna( dla chętnych)

Śniadanie

Białe przedpołudnie, spotkanie z lekarzem i pielęgniarką

Zabawy integracyjne na terenie ośrodka, zajęcia w grupach i całościowe(konkurs plastyczny na „ Logo pokoju”)

Obiad

Odpoczynek poobiedni

Spotkanie z harcerzami z Górska, przygotowanie do wieczornych podchodów, zwyczaje harcerskie, śpiewy, skecze

Podwieczorek

Ciąg dalszy przygotowań do wieczornych podchodów wspólnie z harcerzami z Górska

Kolacja

Podchody wieczorne, zajęcia w terenie.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

III dzień-12.07.2009( niedziela)

Powitanie dnia

Śniadanie

Msza Święta

Chrzest kolonijny, wspólna zabawa

Obiad

Udział w pikniku- Motoarena, na dzieci czekać będzie wesołe miasteczko,  ucieszy na pewno pokaz motocykli przygotowany przez BMW M Power i BMW Veteran Club, swoją ofertę przedstawią także salony samochodowe - zobaczymy superszybkie ścigacze i pieczołowicie odrestaurowane oldtimery. Gwoździem programu będzie jednak punktowany trening, w którym wezmą udział młodzi żużlowcy z Polski i Czech. Juniorzy zaczną się ścigać o godz. 18.00. Na torze zobaczymy m.in. Cyrana z Gorzowa, Woźniaka i Curyłłę z Bydgoszczy, Sówkę z Ostrowa. W barwach toruńskiej drużyny pojadą: Celmer, Lampkowski i bracia Pulczyńscy.

Kolacja

Zajęcia własne w grupach

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

IV dzień-13.07.2009

Powitanie dnia

Śniadanie

Dzień Sportu Kolonijnego : rozgrywki sportowe, piłka nożna, koszykówka, tenis, badminton, wyjazd na basen MOSiR przy ul. Bażyńskich ( nauka pływania)

Spotkanie z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Panem Piotrem Całbeckim

Obiad

Odpoczynek poobiedni, zajęcia własne w grupach

Kontynuacja rozgrywek sportowych, wyłonienie i uhonorowanie najlepszych sportowców

Pokaz ratownictwa przedmedycznego w wykonaniu grupy Ratowniczej z Torunia

Kolacja

Nauka piosenek kolonijnych i harcerskich przy akompaniamencie gitary.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

V dzień- 14.07.2009

 Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Zajęcia terapeutyczne z psychologami z Toruńskiego Centrum Caritas

Obiad

Piesza wycieczka do Szkoły Leśnej na Barbarce, zajęcia: „W trosce o drzewa”, zajęcia mają formę warsztatów, w trakcie których uczestnicy wykonują z materiałów wtórnych ekologiczny papier, poznają metody i etapy wytwarzania papieru oraz pojęcie recyklingu. Dodatkowo dokonują pomiaru drzew rosnących na Barbarce w celu określenia ich wieku i wysokości, a następnie określają czy dane drzewa mogą zostać uznane za pomniki przyrody.

Kolacja

Projekcja filmu o „Wolontariacie”, zajęcia własne w grupach

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

VI dzień- 15.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Piesza wycieczka do Szkoły Leśnej na Barbarce, zajęcia: „Leśne jubilerstwo”, zajęcia mają charakter warsztatów, w trakcie których dzieci przygotowują z materiałów ekologicznych biżuterię, do wykonania biżuterii uczestnicy wykorzystują materiały znalezione podczas spaceru po lesie np. liście, nasiona, kwiaty czy pióra.

Obiad

Odpoczynek poobiedni, zajęcia własne w grupach.

Pokaz mody kolonijnej, konkurs na najbardziej pomysłowy strój.

Kolacja

Zajęcia własne w grupach, projekcja filmu lub „Randka w ciemno”

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

 

VII dzień- 16.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Udział w zajęciach  profilaktycznych i terapeutycznych prowadzonych przez przedstawicieli Straży Miejskiej i psychologów z Toruńskiego Centrum Caritas

Obiad

Odpoczynek poobiedni

Zajęcia plastyczne , karaoke

Kolacja

Dyskoteka

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

VIII dzień- 17.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

SPOTKANIE Z WOJSKIEM( zwiedzanie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, oglądanie sprzętu wojskowego, pokaz strzelania z armat i moździerzy, pobyt na poligonie, ćwiczenia sprawnościowe, spotkanie z żołnierzami), grochówka

Kolacja

Projekcja filmu, zajęcia własne w grupach.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

IX dzień-18.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Zajęcia własne w grupach

Obiad

Odpoczynek poobiedni, zajęcia własne w grupach.

Zajęcia w grupach, przygotowanie programów artystycznych na wieczorne ognisko

Podwieczorek

Kontynuowanie przygotowań do ogniska, zajęcia w grupach( konkurs plastyczny: „Moje spotkanie z wojskiem”)

Kolacja przy ognisku, prezentacja programów artystycznych, wybór Miss i Mistera kolonii, ogłoszenie wstępnych wyników konkursu na najczystszy pokój, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

X dzień- 19.07.2009( niedziela)

Powitanie dnia

Śniadanie

Msza Święta

Udział w Pikniku  na Lotnisku Aeroklubu Toruńskiego z okazji 19 Mistrzostw Świata FAI w Lataniu Precyzyjnym: piknik Lotniczy, uroczyste Otwarcie Mistrzostw, pokazy Lotnicze

Obiad w terenie

Kolacja

Zajęcia własne w grupach, projekcja filmu.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

XI dzień- 20.07.2009

Śniadanie( suchy prowiant na drogę)

Wyjazd na wycieczkę do Trójmiasta, spacer po Skwerze Kościuszki, oglądanie żaglowców cumujących na nabrzeżu, spacer po  Długim Targu, spotkanie z  Neptunem.

Obiad w Hospicjum

Przywitanie z morzem, plażowanie

Wyjazd i powrót do Przysieka

Obiadokolacja

Zajęcia własne w grupach, projekcja filmu

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

XII dzień-21.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Wyjazd do Torunia( spotkanie z przewodnikiem), zwiedzanie Starego Miasta, Krzywa Wieża, Ratusz, Kościół św. Janów, wejście na wieżę w Kościele św. Janów

Obiad

Wyjazd do Solca Kujawskiego do „JURAPARKU”, zwiedzanie parku, udział w lekcji muzealnej pt. „Przed milionami lat”

Powrót do Przysieka

Kolacja

Dyskoteka Jaskiniowców.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

XIII dzień-22.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Piesza wycieczka do Szkoły Leśnej na Barbarce, zajęcia: „W trosce o drzewa”, zajęcia mają formę warsztatów, w trakcie których uczestnicy wykonują z materiałów wtórnych ekologiczny papier, poznają metody i etapy wytwarzania papieru oraz pojęcie recyklingu. Dodatkowo dokonują pomiaru drzew rosnących na Barbarce w celu określenia ich wieku i wysokości, a następnie określają czy dane drzewa mogą zostać uznane za pomniki przyrody

Obiad w terenie, odpoczynek na polanie

Przejście: „Park linowy na Barbarce”, ćwiczenia zręcznościowe

Kolacja

Podsumowanie pobytu na kolonii, rozstrzygnięcie konkursu czystości, konkurs wiedzy o naszym regionie, przyznanie nagród

Kolacja

Dyskoteka pożegnalna.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

XIV dzień- 23.07.2009

Przywitanie dnia

Śniadanie

Pakowanie, sprzątanie sal, pożegnanie z ośrodkiem.

Obiad

Wyjazd

KOLONIE DLA DZIECI Z TERENÓW DOTKNIĘTYCH POWODZIĄ
10.07.09

W związku z zaistniałą sytuacją w Polsce, związaną z zalaniem terenów południa kraju, stanęliśmy wobec potrzeby zorganizowania w trybie pilnym wypoczynku dla dzieci
z rodzin poszkodowanych przez powódź. Podczas wakacji przyjmiemy 90 dzieci. Planujemy 2 turnusy 45-osobowe:

- I turnus od. 10 lipca do 23 lipca,

- II turnus od 24 lipca do 6 sierpnia.

Oczywiście będą to dzieci pochodzące w większości z ubogich rodzin, którym zapewniamy również pełną „wyprawkę”, czyli zakupujemy odzież oraz środki czystości.Ponieważ zależy nam bardzo na maksymalnym uatrakcyjnieniu pobytu dzieci, zapewniamy im interesujący program, włącznie z wycieczką do Gdańska, Sopotu i Gdyni.

 

Oczywiście pomagają nam w tym przedsięwzięciu, jak zwykle, nieocenieni przyjaciele, tacy jak: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Straż Miejska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Impresariat Sauron, Aeroklub Pomorski, Toruńska Grupa Ratownicza PCK, Motoarena, Szkoła Leśna na Barbarce, JuraPark w Solcu Kujawskim, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, drużyna harcerska z Górska.

Nad naszymi młodymi gośćmi czuwać będzie wykwalifikowana kadra:

- kierownik kolonii,

- 3 wychowawców

- koordynator z ramienia Caritas,

- lekarz,

- pielęgniarka,

- psycholog,

- socjoterapeuta

- przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii.

 

Dzisiaj dzieci, które wyjechały z Tarnowa o godz. 8.30 przyjadą do Przysieka ok. godz. 16.00.