Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy
20.12.16
     Wigilia w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas to co roku wspaniałe przeżycie. Dnia 15.12.2016 roku w ciepłej, świątecznej atmosferze zasiedliśmy do pięknie zastawionego stołu wraz z przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej powiatu chełmińskiego oraz ks. prałatem Danielem Adamowiczem, dyrektorem Caritas Diecezji Toruńskiej. Wigilia w tym roku była bardzo szczególna, nasi uczestnicy podczas  jasełek bożonarodzeniowych pokazali występ artystyczny na podstawie opisu Bożego Narodzenia z Ewangelii oraz wiersza ks. Jana Twardowskiego pt. “Dlaczego?” Po jasełkach nadszedł czas wspólnego posiłku, w tle słychać było kolędy, które wprowadziły wszystkich obecnych w niezapomniany, świąteczny nastrój.

Podziękowanie za zbiórkę żywności
19.12.16

W dniach 9-10 grudnia Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowała w 39 sklepach na terenie Torunia, Brodnicy, Unisławia, Chełmży i Przysieka zbiórkę żywności. Zebraliśmy 5189 kg żywności, która zostanie przekazana na Święta Bożego Narodzenia najuboższym  z naszej diecezji.

 

W tym pięknym dziele ogromną pracę wykonali wolontariusze. Dziękujemy Szkolnym Kołom Caritas, „Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Bursie Akademickiej w Przysieku.

 

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” należący do wspólnoty toruńskiej zbierający po raz kolejny żywność w jednym z toruńskich marketów, oceniają, że „zainteresowanie zbiórką z roku na rok jest coraz większe. Ludzie z przyjemnością pomagają, często ofiarowując nawet całe swoje zakupy. Święta Bożego Narodzenia są magicznym czasem, w którym ludzie chętniej otwierają się na drugiego człowieka i jego potrzeby. Udział w takiej akcji jest więc również wspaniałym uczynkiem miłosierdzia względem innych”.

 

Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za każdy produkt spożywczy dla najuboższych! ♥♥♥

Wielkie wyrazy wdzięczności za możliwość przeprowadzenia zbiórki żywności kierujemy również do sieci sklepów: Biedronka, POLOmarket, Piotr i Paweł,  Hildebrandt, Intermarche.

  


Spotkanie wigilijne
14.12.16

Podopieczni Caritas Diecezji Toruńskiej uczestniczyli w koncercie oraz w wieczerzy wigilijnej.

 

            We wtorkowe popołudnie, 13 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne dla podopiecznych Caritas, którzy mieli okazję podzielić się opłatkiem z zaproszonymi gośćmi, m.in. Księdzem Biskupem Andrzejem Suskim i Panem Prezydentem Miasta Torunia, Michałem Zaleskim. Na początku odbyła się Msza święta w kościele Maksymilian Kolbego w Toruniu, po czym około 300 osób uczestniczyło w koncercie kolęd Jacka Beszczyńskiego. Następnie wszyscy spożyli wieczerzę wigilijną i wspólnie śpiewali pastorałki.

            Podczas spotkania Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ksiądz Daniel Adamowicz tradycyjnie wręczył 2 statuetki Cor Bonum firmom zaangażowanym w działalność charytatywną: Fabryce Mebli Biurowych Wuteh S.A. i Ofercie Toruń Sp. z o.o. oraz wyróżnienie Pani Dorocie Janc, opiekunce szkolnego koła Caritas z Gródek.

            Wydarzenie dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.


Zapytanie ofertowe – Transport uczestników ŚDS w Brodnicy w 2017 roku (05/OF/2016)
13.12.16

Brodnickie Centrum Caritas im. Bpa Jana Chrapka (Realizator projektu „Więcej miejsc, więcej rozwiązań”) działając z upoważnienia Caritas Diecezji Toruńskiej (Lider projektu) zaprasza do złożenia oferty w zakresie realizacji usługi transportu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Brodnicy (ŚDS) z miejsca ich zamieszkania na zajęcia w ŚDS i po zajęciach w ŚDS do miejsca ich zamieszkania w ramach projektu „Więcej miejsc, więcej rozwiązań”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Szczegóły (ogłoszenie, warunki udziału, wzór oferty itp.) zostały opublikowane w „Bazie konkurencyjności”:

https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/publication/view/1014322

 

Dziękujemy II LO
08.12.16

     Ksiądz Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej wraz z Komendantem Miejskim Policji odwiedzili dziś II Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, aby podziękować społeczności szkolnej za zaangażowanie podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Po raz kolejny wsparła nas klasa mundurowa, którą opiekuje się Pani Hanna Kapelińska.


Na 20-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy
08.12.16

  Z okazji 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy, placówki, gdzie otaczamy troską osoby po leczeniu psychiatrycznym były wojewoda kujawsko-pomorski, Bernard Kwiatkowski z Małżonką przekazał niecodzienne życzenia.


Od+Pa%C5%84stwa+Kwiatkowskich.pdf

Zbiórka żywności w najbliższy weekend
08.12.16
   W najbliższy weekend z pomocą wolontariuszy organizujemy ogólnopolską zbiórkę żywności Caritas. Na terenie diecezji toruńskiej włącza się w nią 40 sklepów. Produkty z długim terminem ważności będzie można ofiarować w piątek, 9 grudnia w godzinach: 12.00-20.00 i w sobotę, 10 grudnia w godzinach: 10.00-20.00.

    Zebrana żywność będzie przekazana przed Świętami Bożego Narodzenia osobom potrzebującym pomocy.
Wszystkim, którzy ofiarują produkty żywnościowe składamy serdeczne podziękowanie.

Płomień Miłosierdzia
01.12.16

Zapaleniem świecy Caritas bp Andrzej Suski zainaugurował 29 listopada XXIII Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w diecezji toruńskiej. Tegoroczne hasło przewodnie to Płomień Miłosierdzia.

Wydarzenie odbyło się na Lodowisku TOR-TOR. Spotkanie rozpoczął dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ks. prałat Daniel Adamowicz. Udział w uroczystości wzięło ok. 3000 uczniów oraz przedszkolaków wraz z opiekunami. Młodzi uczestnicy wchodząc, otrzymali świąteczne podarunki. W paczkach były łakocie oraz opaski odblaskowe, przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Po oficjalnym rozpoczęciu nastąpiły pokazy jazdy figurowej na lodzie. Swoje układy prezentowali najmłodsi toruńscy łyżwiarze z formacji Axel, indywidualnie i w formacjach synchronicznych. Widownia była zachwycona ich osiągnięciami, które zdobyli pomimo tak młodego wieku. Na tafli odbył się również pokazowy trening hokeistów z Nesta Mires Toruń. Następnie uczniowie Gimnazjum nr 3 w Toruniu zaprezentowali do hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni” poruszający spektakl.

W samo południe wjechał na taflę lodu długo oczekiwany przez dzieci gość, Mikołaj w towarzystwie śnieżynek z płomieniem, którym zapalono ogromną wigilijną świecy Caritas. Ksiądz biskup skierował do młodych słowo, po czym przemówił prezydent Torunia, Michał Zaleski i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.  Zwieńczeniem spotkania było podsumowanie akcji „Warto być bohaterem” oraz wręczenie najbardziej zaangażowanym szkołom certyfikatów. Uroczystość uświetnił występ Doroty Blędowskiej i Niki Mausolf.  Po zakończeniu dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie ze św. Mikołajem oraz reniferem. Projekt był dofinansowany ze środków Gminy Toruń.

Justyna Majdak

 

studentka II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej


Wyniki "Warto być bohaterem"
01.12.16

     W tym roku akcję „Warto być bohaterem” zrealizowaliśmy po raz dziewiąty. W pierwszych 8 edycjach tego przedsięwzięcia, dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli mogliśmy przekazać chorym i niepełnosprawnym 210 711 zł. Wsparliśmy w ten sposób ponad czterdzieścioro dzieci oraz maluszki z przedszkola w Republice Konga i sieroty w Kenii. Tegoroczna akcja „Warto być bohaterem” zgromadziła (na razie, bo pieniądze jeszcze spływają) 46 szkół, których uczniowie wykazali się ofiarnością w wysokości 30 000 zł.

         Podczas wtorkowej Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom wręczyliśmy Certyfikaty Szkół Budujących Wrażliwość Społeczną w ROKU WOLONTARIATU 2016/1017 placówkom, które wykazały się największą ofiarnością w akcji „Warto być bohaterem”. Certyfikaty odebrały delegacje:

 

1) Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu,

2) Zespołu Szkół nr 1 w Lubiczu Górnym,

3) Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu,

4) Publicznego Gimnazjum w Topólce,

 

Pozostałe certyfikaty wyślemy do szkół pocztą. Zebrane środki trafią do Krzysztofa Lewandowskiego, ucznia V LO w Toruniu, który po wypadku walczy o życie i zdrowie oraz do dwóch dziewczynek chorych na czterokończynowe porażenie mózgowe (siedmio- i czternastoletniej).

 

Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie uczniom i nauczycielom.


Noc Wolontariatu
01.12.16

W nocy z 25 na 26 listopada miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. 34 wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu po raz pierwszy spędziło noc w szkole. W ten sposób zapoczątkowano nową formę działalności Koła – Noc Wolontariatu.

       Celem organizacji tej nocy było wspólne wykonywanie ozdób świątecznych różnymi technikami (decoupage, orgiami modułowe) oraz  pieczenie pierników. Wszystkie wyroby dziecięce zostały przeznaczone na kiermasz świąteczny, którego dochód  przekazany zostanie na rehabilitację i leczenie dzieci niepełnosprawnych w ramach akcji „Warto być bohaterem”.

Wolontariuszom dopisywały dobre  humory, panowała świetna atmosfera. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z takiej formy spędzenia czasu. Na uwagę zasługuje fakt, że dużą pomoc zaoferowała mama jednej z uczennic, Mili. Podzieliła się swoim doświadczeniem, pokazała jak wykonać piękne, oryginalne ozdoby świąteczne. Później wszyscy uczestniczyli w seansie filmowym, po którym nastąpił mały odpoczynek. A na koniec wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni prowadzili długie nocne rozmowy.  I tak do rana….. Rano został rozegrany mecz w dwa ognie i, mimo wysiłku, wszyscy zadowoleni wrócili do swoich domów.

Takie przedsięwzięcie w szkole to doskonała okazja do lepszego poznania naszych wolontariuszy, a dla nich to możliwość integracji, przełamywania różnorodnych barier i umacniania więzi. Noc z wolontariuszami spędziły opiekunki Szkolnego Koła Caritas: Małgorzata Kaźmierkiewicz, Agnieszka Majewska, Maria Aldona Rzepińska, Barbara Świerska-Pietkiewicz, Agnieszka Turowska.

 

Maria Aldona Rzepińska