Już za tydzień zbiórka żywności!
03.12.15

Caritas Diecezji Toruńskiej w dniach 11-12 grudnia po raz kolejny weźmie udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności pod hasłem „Tak Pomagam”. W 40 sklepach na terenie Torunia, Brodnicy, Chełmży i Unisławia wolontariusze w czerwonych koszulkach Caritas będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, takie jak mąka, cukier, makaron, ryż, olej czy konserwy. 

Wrzucając do kosza jeden produkt przyczynisz się do stworzenia świątecznej paczki dla osób najbardziej potrzebujących. Pomóżmy rodzinom ubogim z naszej diecezji!

Bóg zapłać!


Koncert Świąteczny
03.12.13

    Jak każdego roku serdecznie zapraszamy na Koncert Świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej do Kościoła Garnizonowego. W dniu 15 grudnia o godz. 15.00 usłyszymy kolędy w wykonaniu Ireny Santor. Podczas tego wydarzenia uhonorujemy statuetkami Cor Bonum osoby szczególnie zaangażowane w obszarze działalności charytatywnej.

   Cegiełki koncertowe dostępne są w toruńskich parafiach.

   Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.


DZIĘKUJEMY ZA INAUGURACJĘ WDPD !
03.12.13

      Jak wywołać uśmiech na twarzy kilku tysięcy dzieci? Tylko osoby pracujące z najmłodszymi wiedzą jak wymagający to odbiorca! Wiedzą to również pracownicy Caritas Diecezji Toruńskiej. Najlepszym tego przykładem jest, oprócz Festynu z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”, doroczne wydarzenie inaugurujące Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w diecezji toruńskiej. W skali kraju to XX już edycja WDPD i 3 000 000 świec, które trafią na polskie stoły jako cegiełki wspierające inicjatywy pomocowe dla najmłodszych.

            O niesłabnącym powodzeniu toruńskiego spotkania inauguracyjnego niech zaświadczy liczba ponad trzech tysięcy dzieci, które zapełniły w sobotę 30 listopada trybuny lodowiska TOR-TOR, każde z porcją smakołyków od Caritas. Fakt, iż paczka ta zawierała też kamizelki odblaskowe z akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” sprawił, iż tegoroczne motto Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom „Rozjaśnij dzieciom przyszłość” zyskało w naszej diecezji nowe, bardzo praktyczne znaczenie. Odwołał się do niego też otwierający spotkanie dyrektor Caritas, ks. prałat Daniel Adamowicz w formie żartu, mówiąc: „Jesteście błyskotliwi!”. Na trybunie honorowej zasiedli gospodarze diecezji i miasta, a zarazem przyjaciele i dobroczyńcy tej inicjatywy, w tym ks. biskup Andrzej Suski oraz prezydent Michał Zaleski. Warto wspomnieć tradycyjne zaangażowanie służb mundurowych, którzy wraz z liczną grupą wolontariuszy Caritas zapewnili spotkaniu doskonałą organizację.

            Trzy tysiące bardzo wymagających odbiorców to nie lada wyzwanie. Lecz nie dla Jacka Beszczyńskiego, doświadczonego w animacji toruńskich imprez dla najmłodszych. Nie mogło zabraknąć także licznych reprezentantów najpiękniejszego z zimowych sportów: łyżwiarstwa, zarówno figurowego, w tym solistek, par oraz grup synchronicznych, jak i młodych hokeistów. Wśród wielu innych rozrywek gwoździem programu był huczny wjazd św. Mikołaja ze śnieżynką w silnej asyście sunących po lodzie pojazdów służb mundurowych. Po odpaleniu ogromnej świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i odśpiewaniu księdzu biskupowi andrzejkowego „sto lat”, spotkanie zakończył recital znanego duszpasterza i przyjaciela dzieci, biskupa Antoniego Długosza.

            Warto zauważyć, że inaugurując Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, toruńska Caritas podsumowała swoje dwie inne akcje z udziałem i na rzecz najmłodszych: „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”, w ramach której do najmniejszych uczestników ruchu drogowego trafiło 7 000 kamizelek odblaskowych, oraz „Warto być bohaterem”, w której uczniowie szkół z diecezji zebrali 24 000 zł na rzecz swoich chorych i niepełnosprawnych rówieśników. Caritas Diecezji Toruńskiej dziękuje wszystkim przybyłym za udział w spotkaniu, jednocześnie zachęcając do zakupu świec WDPD, a także zapraszając wszystkich ludzi dobrej woli, firmy, instytucje i wolontariuszy do dzielenia się z potrzebującymi tym, czym mogą się podzielić.

            Mateusz Rudziński

            Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

            Jesteśmy wdzięczni za wsparcie przedsięwzięcia: Urzędowi Miasta Torunia oraz firmom: Bud-Tech, Marbud, Matbud i Oferta.

            Serdecznie podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości kierujemy do: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Impresariatu Sauron, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu, Nadleśnictwa Toruń, Toruńskiej Grupy Ratownictwa PCK oraz Placówki Żandarmerii Wojskowej w Toruniu.

            Dziękujemy za wsparcie akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” Krajowej Spółce Cukrowej Polski Cukier oraz Grupie Erbud Oddział Toruń. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.


Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapłonęła
03.12.12

          Już po raz dziewiętnasty realizujemy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w ramach którego rozprowadzamy świece, zapalane w Wigilię Bożego Narodzenia na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Inauguracja tej akcji odbyła się 1 grudnia pod hasłem „Podziel serce-pomnóż miłość!” na toruńskim lodowisku Tor-Tor z udziałem ponad 3000 dzieci, które dźwięcznym głosem odśpiewały imieninowe „Sto lat” Pasterzowi diecezji.

 

            Tradycyjnie podczas tej uroczystości zapłonęła ogromna świeca, a uczestników odwiedził św. Mikołaj. Na tafli lodu wystąpili młodzi łyżwiarze (Axel, Sokoły, Jaskółki, TKH), którzy zachwycili widzów swymi umiejętnościami. Największymi brawami zostali nagrodzeni pięcioletni łyżwiarze, którzy pierwszy raz prezentowali swoje talenty przed tak dużą publicznością.  Muzycznie wydarzenie oprawił Wujek Jacek i zespół Skica. Gośćmi honorowi byli: Ksiądz Biskup dr Andrzej Suski, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Ludwik Szuba i Dyrektor Wydziału Zdrowia Izabela Miłoszowska, a gospodarzami: Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ks. prałat Daniel Adamowicz oraz wicedyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ks. kanonik Marek Borzyszkowski.

            Uczestnikami Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom byli wolontariusze z całego regionu, którzy na co dzień działają w Szkolnych Kołach Caritas, niejednokrotnie jako liderzy wsparcia rówieśniczego. Otrzymali oni w ramach akcji (trwającej od września br. i współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013) "Jestem widoczny, jestem bezpieczny" kamizelki odblaskowe, które bardzo dobrze się prezentowały na lodowisku przy zgaszonym świetle. Dzieci otrzymały również łakocie od „Biedronki”, „Jutrzenki Colian” i firmy „Toruń-Pacific”.

            Podczas tej uroczystości podsumowaliśmy dwie akcje: „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” oraz „Warto być bohaterem”, w ramach której uczniowie regionu zebrali 18 512,28 zł dla choych i niepełnosprawnych dzieci. Trzy placówki otrzymały za szczególne zaangażowanie w tej akcji CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ: Publiczne Gimnazjum w Topólce, Szkoła Podstawowa nr 5 w Grudziądzu oraz Szkoła Podstawowa nr 11 w Toruniu.

      Za pomoc w organizacji tego wydarzenia serdecznie dziękujemy: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Placówce Żandarmerii Wojskowej w Toruniu, Komendzie Miejskiej Policji w Toruniu, Straży Miejskiej w Toruniu, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Ochotniczej Straży Pożarnej, Toruńskiej Grupy Ratownictwa PCK, Wyższemu Seminarium Duchownemu Diecezji Toruńskiej, Nadleśnictwu Toruń, firmie Erbud, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Toruniu, Impresariatowi Sauron oraz studentom z przysieckiej Bursy Akademickiej Caritas. Inauguracja była dotowana ze środków Gminy Miasta Toruń.

            Przypominamy, że świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom można nabyć w parafiach w cenie 5 zł małe i 12 zł duże. Ofiary z ich dystrybucji przeznaczone są na pomoc dzieciom, ubogim i wielodzietnym rodzinom. Nasza świeca pomaga również dzieciom w Afryce: 10 groszy z każdej zakupionej świecy zasila fundusz pomocy dla tego kontynentu.


Wielkanocna zbiórka żywności
27.03.12

„Bo byłem głodny, i daliście mi jeść” (Mt 25,35)

 

            Wielki Post to wspaniała okazja aby przez modlitwę, post i jałmużnę jeszcze głębiej przeżyć ten święty czas przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy to po uroczystej procesji i Mszy rezurekcyjnej zasiądziemy przy wspólnym stole, niekiedy bardzo obficie zastawionym. Niestety wiele osób nie może liczyć na taki stół. I właśnie z myślą o nich Caritas zorganizowała wielkanocną zbiórkę żywności.

            W dniach 16-17 marca w 11 brodnickich (Biedronka, Hildebrandt, Intermarché, Kaufland, Netto, Polo Market, Lidl) oraz 20 toruńskich sklepach (Biedronka, Polo Market, Piotr i Paweł oraz Netto) przeprowadzono, w ramach ogólnopolskiej akcji, zbiórkę żywności dla osób najuboższych, chorych, bezrobotnych, bezdomnych, korzystających z pomocy Caritas Diecezji Toruńskiej. Zbiórkę darów przeprowadzili wolontariusze - młodzież z Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku, Bursy Szkolnej działającej przy Brodnickim Centrum Caritas oraz uczniowie brodnickich i toruńskich szkół, zrzeszeni w Szkolnych Kołach Caritas. W sumie zebraliśmy prawie 2 tony produktów z długim terminem ważności. Brodniczanie ofiarowali 414 kilogramów żywności, a torunianie ponad 1 500 kg. Były to głównie: słodycze, mąka, cukier, ryż, makaron, kasza, olej, herbata, konserwy, płatki śniadaniowe, przetwory warzywne i desery.

            Wszystkim, którzy włączyli się w akcję, a więc sieciom sklepów, w których odbyła się zbiórka żywności, wolontariuszom oraz ludziom dobrej woli o wrażliwych sercach za udział w naszej akcji, za podzielenie się dobrem z drugim człowiekiem, za każdy dar serca bardzo dziękujemy.

 

Oprac. kleryk Krzysztof Kownacki na postawie materiałów od s. Edyty Kołackiej i p. Moniki Wasielewskiej

 


SPOTKANIE DIECEZJALNEJ RADY CHARYTATYWNEJ W PRZYSIEKU
16.03.12

Niedawno zakończył się Pierwszy Synod Diecezji  Toruńskiej. Na jego posiedzeniach podjęto debatę dotyczącą działalności  charytatywnych. Jednym z jej owoców jest podkreślenie roli Referatu Duszpasterstwa Dobroczynności działającego na terenie naszej diecezji.

W poniedziałek 12 marca 2012 r. o godz. 10.30 w Ośrodku Szkoleniowym Caritas im. bł. Jana Pawła II w Przysieku z inicjatywy Diecezjalnego Referenta Referatu Duszpasterstwa Dobroczynności ks. prał. Daniela Adamowicza spotkanie inaugurujące działalność Diecezjalnej Rady Charytatywnej. Spotkanie rozpoczął Ks. dr Andrzej Wojciech Suski, Biskup Toruński.

Ksiądz Biskup powiedział, że Rada Charytatywna to priorytet Kościoła, który w dobie Nowej Ewangelizacji oprócz głoszenia Dobrej Nowiny zobligowany jest do dawania świadectwa, mając szczególną troskę o chorych, ubogich i tych którym potrzebna jest pomoc. Aby Ewangelia została uwiarygodniona musi być poparta czynami miłości, gdyż „wiara bez uczynków staje się martwa” (por.  Jk 2,26).

Zwrócił również uwagę na fakt, że działalność Rady rozpoczyna się w przeddzień  obchodów 20-lecia powołania do życia Caritas. Powołanie to zbiega się także z obchodami rocznicy powstania Diecezji Toruńskiej, które nastąpiło 25 marca 1992r. Zatem wraz z narodzinami diecezji narodziła się Caritas, nieodzowny element działalności Kościoła lokalnego. Następnie wręczył każdemu z uczestników nominację powołującą go do zasiadania i pełnego uczestnictwa w Radzie. W skład Diecezjalnej Rady Charytatywnej weszli:

 

Ksiądz prał. Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji ( Diecezjalny Referent Referatu Duszpasterstwa Dobroczynności)

Ksiądz Prał. Józef Nowakowski, Dyrektor Funduszu Obrony Życia Diecezji Toruńskiej

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Rajmund Ponczek

Ksiądz Wicedziekan  Prał. Stanisław Andrik

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Henryk Szczodrowski

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Zenon Żmijewski

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Marcin Labuhn

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Henryk  Rychert

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Henryk Łoziński

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Feliks Wnuk-Lipiński

Ksiądz Wicedziekan  Prał. Marek Rumiński

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Wiesław Roczniak

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Bernard Zakrzewski

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Wojciech Miszewski

Ksiądz Wicedziekan Kan. Jan Pezara

Ksiądz Wicedziekan Kan. Stanisław Grzywacz

Ksiądz Wicedziekan  Kan. Marian Wróblewski

Ksiądz Wicedziekan Kan. Stanisław  Kadziński

Ksiądz Wicedziekan Tomasz Mowiński

Ksiądz Wicedziekan Kan. Józef Klapiszewski

Ksiądz Wicedziekan Sławomir Zedlewski

Ksiądz Wicedziekan Kan. Kazimierz Flisikowski

Ksiądz Wicedziekan Kan. Tadeusz Myszk

Ksiądz Wicedziekan Kan. Krzysztof Zalewski

Ksiądz Wicedziekan Kan. Marek Lubieniecki

Ksiądz Wicedziekan Kan. Sylwester Ćwikliński

Ksiądz Jarosław Ciechanowski, Dyrektor, Toruńskie Centrum Caritas

Ksiądz Zdzisław Syldatk, Dyrektor, Działdowskie Centrum Caritas

Ksiądz Kan. Marek Borzyszkowski, Dyrektor, Grudziądzkie Centrum Caritas

Ksiądz Kan. Grzegorz Bohdan, Dyrektor, Brodnickie Centrum Caritas

Ksiądz Jarosław Janowski, Dyrektor, Bursa Szkolna Caritas Diecezji Toruńskiej

Siostra Pelagia Cichawa, Dyrektor, Centrum Pielęgnacji Caritas

Ksiądz Kan. Dariusz Kunicki, Dziekan

Ksiądz Andrzej Ziegert

Ksiądz Kan. Stanisław Szmeichel

Ksiądz Grzegorz Kopeć

Ksiądz Bartłomiej Sławiński

Ksiądz Sławomir Lesicki

Joanna Rosińska, Bursa Akademicka Caritas Diecezji Toruńskiej

Wiesław Smereczyński

Bożena Olewińska, Opiekun Szkolnego Kola Caritas

Jolanta Wilińska-Józefkowicz, Opiekun Szkolnego Koła Caritas

Maria Aldona Rzepińska, Wicedyrektor, Szkoła Podstawowa nr 11 w Toruniu

Hanna Włodarczyk, Opiekun Szkolnego Kola Caritas

Krystyna Piwowarska, Przewodnicząca, Parafialnego Zespołu Caritas

Bernadetta Węglerska, Parafialny Zespól Caritas

Krystyna Wróblewska, Parafialny Zespół Caritas

Kleryk Mariusz Ciesielski

Kleryk Miłosz Tomaszewski

Kleryk Damian Wiśniewski

 

Po przywitaniu wszystkich przybyłych, ks. prał. Daniel Adamowicz, rozpoczął wyjaśnianie z czym przyjdzie się Radzie zmierzyć, jakie czekają ją obowiązki oraz nadzieje związane z działalnością charytatywną na teranie naszej Diecezji. Rada to służba Kościołowi, wspierająca jego wysiłki, a poprzez działalność charytatywną szerząca posługę miłości.

W swoim wystąpieniu pt. "Posługa miłości zadaniem Kościoła", ks. Adamowicz, powiedział, że Caritas to wychodzenie naprzeciw potrzebującym bliźnim. Dzisiejsza rzeczywistość Kościoła nie jest łatwa, dostrzega ten problem Papież Benedykt XVI w Encyklice „Deus caritas est”, w której w sposób wyraźny stara się ukazać problemy  Kościoła w naszych czasach. Papież mówi również o tym, iż należy podjąć służbę potrzebującym ,ponieważ należy to do natury Kościoła oprócz posługi słowa i sprawowania sakramentów. Owa posługa miłości realizowana jest na dwóch płaszczyznach, a mianowicie; formacji oraz praktyce. Nie można pominąć żadnego z tych dwóch elementów, które powinny być kompatybilne w stosunku do siebie, uzupełniając się jedne wobec drugich. Ważną kwestią staje się tutaj także sposób przekazywania informacji oraz zdobytej wiedzy i doświadczenia, tak aby stało się łatwo przyswajalne przez wiernych i tych, którzy mają pragnienie spotkania się z wolontariuszami miłości.

Ks. Adamowicz, przypomniał, że działalność Caritas rozciąga się na wiele płaszczyzn, od działalności bezpośredniej np.; organizowanie posiłków po działalność długofalową, bowiem Caritas to także opieka nad osobami bezdomnymi tak jak Środowiskowy Dom Samopomocy w Brodnicy. Programy długoterminowe to również bursy szkolne czy  świetlice. Działalność charytatywna zatem jest jak ekran przez który widzi się naturę Kościoła.

Działalność Caritas to także współpraca z tymi do których dotrzeć dziś najtrudniej, a mianowicie z uczniami i studentami. Oprócz Szkolnych Kół Caritas, których jest dziś  222, od 2 marca zaczęło działać na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika Akademickie Koło Caritas, mające w swoich szeregach członków z różnych wydziałów. Wystąpienie ks. Adamowicza zakończyła projekcja reportażu z finału akcji "Warto być bohaterem”, podczas którego przekazano 5 dzieciom kwotę 20 tys. złotych na leczenie i rehabilitację.

 

Spotkanie Rady uświetnił swoją obecnością Jan Pospieszalski, znana postać świata mediów. W swoim wystąpieniu pt.; „W poszukiwaniu skutecznych dróg komunikacji” przybliżył nam obraz działania relacji międzyludzkich oraz tego jak media starają się nam przedłożyć fakty w sobie właściwy sposób. Mówił, że problem dziś dostrzegalny dotyczy tego, iż jest brak klarowności w debatach podejmowanych na temat Kościoła, podkreślił, że proponowane, również z ambony, przekaz informacji w dobie komputeryzacji i Internetu staje się często nieprzyswajalny dla zwykłego odbiorcy.

Pan Pospieszalski mówił o tym, że  Kościół dziś musi, umieć mówić o sobie, nie zatracając świadomości tradycji i historii. Musi umieć bronić depozytu jaki został mu powierzony, pamiętając jednocześnie o tym jak wielki wkład wniosło chrześcijaństwo do kultury i rozwoju Europy i świata. W podsumowaniu, ks. Adamowicz powiedział, iż kwestia komunikacji społecznej to sztuka, której należy się wciąż uczyć. W propozycjach działań mających na celu pomoc w budowaniu wizerunku Kościoła, ma pomóc refleksja i konkretne programy. I tu ważne wyzwanie widzi dla Diecezjalnej Radzie Charytatywnej.

 

Kleryk Damian Wiśniewski


Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" - list do szkół
20.03.12

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół

 

 

            Caritas Diecezji Toruńskiej we współpracy z samorządami, służbami mundurowymi, instytucjami, stowarzyszeniami i zaprzyjaźnionymi firmami organizuje po raz piąty Festyn Rodzinny
z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” dla 15 000 dzieci
. W tym roku to największe dziecięce święto obchodzimy w Dniu Matki, czyli 26 maja. Będzie to „dzień raju”, w którym dzieci mogą nieodpłatnie korzystać ze wszystkich ok. 200 atrakcji, a jedyne ograniczenie mogą stanowić kolejki. Wszyscy uczestnicy festynu otrzymają prezenty od „Biedronki” (łakocie) oraz od Caritas (czapeczki). Każdy zostanie poczęstowany ciepłym posiłkiem (parówką, pieczywem i napojem), a na scenie zapewnimy, jak każdego roku, atrakcyjny program. W przedsięwzięciu pomaga nam około 1000 wolontariuszy.

            Ponieważ w tym roku nasz festyn organizujemy w Dniu Matki, przygotowujemy specjalną niespodziankę – na terenie Aeroklubu Pomorskiego (przy ul. Bielańskiej 66 – teren Toruńskiej Akademii Jazdy) ułożymy serce dla mamy z uczestników festynu, czyli z 13 000 - 15 000 dzieci! Tym samym będziemy bić rekord Guinnessa, który padł w 2010 r. w Meksyku - wówczas serce zostało ułożone z 11 166 osób. To przedsięwzięcie wypromujemy na specjalnie zakładanej stronie internetowej www.sercedlamamy.pl .

            W związku z powyższym serdecznie zapraszamy do udziału w Festynie z okazji Dnia dziecka „Bądźmy razem”, który odbędzie się w Toruniu na terenie Aeroklubu Pomorskiego (przyjazd autokarów od strony Motoareny) w dniu 26 maja w godz. 10.00 – 16.00. Zgłoszenia grup
z podaniem ilości uczniów oraz ilości opiekunów przyjmujemy e-mailem:
torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02.
 Informacje o festynie wyślemy również do urzędów gmin i miast.

            Wszystkie zgłoszone grupy będą brać również udział w biciu rekordu Guinnessa
w ułożeniu serca dla mamy. Dla uczestników przewidujemy specjalne certyfikaty.

            Zapraszamy również do udziału w dwóch konkursach: ekologicznym (załączamy regulamin) oraz plastycznym.

            Konkurs plastyczny przewidziany jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Na papierze A4 (pionowo) należy przygotować w dowolnej technice (kredką, farbą, wycinanką itp.) laurkę dla mamy. Przewidujemy 3 kategorie: 1) klasy I-III szkoły podstawowe, 2) klasy: IV-VI szkoły podstawowe, 3) gimnazja. Prace należy nadesłać do dnia 26 marca br. na adres: Caritas Diecezji Toruńskiej, Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka. Najlepsze laurki zostaną umieszczone na stronie internetowej www.sercedlamamy.pl i użytkownicy będą je mogli wysyłać swoim mamom.

  Szczęść Boże

 

                                                                        Trwając w miłym oczekiwaniu

 

                                                                        Ks. prałat Daniel Adamowicz

 

                                                                  Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

 

Regulamin konkursu

,,Oszczędzaj energię i chroń środowisko”

1.       Organizatorem konkursu jest Caritas Diecezji Toruńskiej i Szkoła Leśna na Barbarce.

2.       Celem konkursu jest:

a)       rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej,

b)       zachęcanie do racjonalnego gospodarowania energią,

c)       promowanie alternatywnych źródeł energii,

d)       wskazanie sposobów oszczędzania energii w codziennym życiu,

e)       zmniejszanie ilości niesegregowanych odpadów.

3.       Konkurs będzie prowadzony na terenie placówek oświatowych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 26 maja 2012 r. podczas Festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”

4.       Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich poziomów szkół.

5.       Konkurs będzie prowadzony w dwóch kategoriach:

·         Kategoria I - na największą ilość zebranych nakrętek od butelek PET,

·         Kategoria II - na najładniejszy obrazek pn. „Nakrętkowe naklejanie i energii oszczędzanie”

 

6.       Kategoria I - na największą ilość zebranych nakrętek od butelek PET:

a.       do konkursu należy zgłosić szkołę (na załączonej karcie zgłoszenia),

b.      zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 11 maja 2012,

c.       szkoła powinna zebrać jak największą ilość nakrętek po napojach, liczy się waga zebranych nakrętek,

d.       nakrętki będą ważone podczas Festynu,

e.       nakrętki muszą być zapakowane w płócienne, zawiązane worki tak by umożliwić ich ważenie,

f.    3 szkoły, które zebrały największą ilość nakrętek otrzymają bardzo atrakcyjne nagrody.

 

7.       Kategoria II - na najładniejszy obrazek pn. : „Nakrętkowe naklejanie i energii oszczędzanie”

a.       do konkursu można zgłosić dowolną ilość prac (na załączonej karcie zgłoszenia) – jedna praca może być wykonana przez maksymalnie 5 osób,

b.      zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 11 maja 2012 r.,

c.       na sztywnym kartonie formatu 70 x 100 cm należy wykonać pracę plastyczną - obrazek
z różnokolorowych nakrętek od butelek PET, zachęcający do oszczędzania energii (może on przedstawiać rzeczy lub symbole związane z oszczędzaniem energii, produkcją energii z alternatywnych źródeł.

d.       tworzona praca może mieć dowolną formę, może być płaska lub przestrzenna (kilka warstw nakrętek),

e.       prace będą oceniane przez ekologów,

f.    nagrody zostaną przyznane za 3 najlepsze prace.

 

8.   Wypełnione karty zgłoszenia należy odesłać mailem na adres torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02

 

9.  Przywiezione nakrętki oraz wykonane prace (opatrzone nazwą szkoły, adresem oraz imieniem, nazwiskiem
i nr tel. nauczyciela oraz imionami i nazwiskami autorów) prosimy składać podczas Festynu na stanowisku TILII (Szkoły Leśnej na Barbarce) w dniu 26 maja 2012 r. Rozstrzygnięcie konkursu oraz uhonorowanie laureatów nagrodami będzie miało miejsce na scenie ok. godz. 14.00.

 

 

                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KARTA ZGŁOSZENIA

 

Imię i nazwisko nauczyciela

 

Kontakt / tel. stacj. tel. kom., e-mail/

 

Nazwa szkoły:

 

Nazwa gminy

 

Jesteśmy zainteresowani /proszę zaznaczyć/:

 

Kategoria I Konkursu                         

 

 

 

 

 


Kategoria II Konkursu                         

 

Liczba zgłoszonych prac         

 

 

 

                 

 

 

 

 

                   

 

 

 

 

 

16 i 17 marca zbiórka żywności dla najuboższych
15.03.12

         W dniach 16 i 17 marca (piątek i sobota) br. w Toruniu i w Brodnicy odbędzie się, w ramach ogólnopolskiej akcji ”Tak pomagam”, zbiórka żywności. Produkty dla najuboższych będziemy zbierać w sieciach: Biedronka, Polo Market, Piotr i Paweł, Netto, Marek, Intermarche, Lidl.

         Akcja organizowana jest we wszystkich diecezjach trzy tygodnie przed Wielkanocą, by wesprzeć osoby ubogie,  rodziny wielodzietne oraz placówki Caritas, m.in. jadłodajnie dla ubogich, punkty interwencji kryzysowej, ośrodki dla bezdomnych i świetlice socjoterapeutyczne. Artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, będzie można pozostawić w koszach, przy których dyżury pełnić będą wolontariusze Szkolnych Kół Caritas.

 

        Wszystkich ludzi dobrej woli i o wrażliwych sercach zachęcamy do udziału w naszej akcji, abyśmy wspólnie mogli pomagać osobom najbardziej ubogim i potrzebującym naszego wsparcia. Za otwartość i dobro, którym się dzielicie, z góry dziękujemy.


II+Og%C3%B3lnopolska+Zbi%C3%B3rka+%C5%BBywno%C5%9Bci+Caritas_FINAL.doc

Iza Partyka dzielnie walczy z nowotworem (artykuł z "Gazety Pomorskiej" PA)
09.03.12

- Najważniejsze badania za nami - pisze z Chin Przemek Partyka, brat maturzystki. - Teraz czekamy na wyniki. Decyzje o rodzaju leczenia chińscy medycy mają podjąć za kilka dni.

 

Iza Partyka jest w Chinach. Czeka na terapię, która pozwoli jej wygrać walkę z rakiem kości, który zaatakował cały jej organizm. (fot. Piotr Bilski)

 

Jak pomóc?

- oddając 1% podatku
KRS 0000225584
Caritas Diecezji Toruńskiej,
Cel szczególny - należy zaznaczyć- DLA IZY PARTYKI
- wpłacając pieniędze na nr konta 18 1240 3998 1111 0010 1455 4826
Przelewy zagraniczne
Jeśli robimy przelew online
nr IBAN będzie wyglądał następująco: PL18124039981111001014554826
Jeśli robimy przelew "papierowy"
nr IBAN będzie wyglądał następująco: PL18 1240 3998 1111 0010 1455 4826
Kod SWIFT BIC PKOPPLPW

Stan Izy jest nadal bardzo ciężki. Nie może się już sama poruszać. - Jest całkowicie przykuta do łóżka - dodaje brat dziewczyny, który się nią opiekuje w Tianjin. - Cierpi. Żeby mogła znieść ból, bierze morfinę.
Cały czas potrzebne są pieniądze, aby chora na nowotwór kości Iza Partyka mogła się leczyć w Chinach. Do tej pory Caritas Diecezji Toruńskiej zebrała ponad 158 tys. zł. Za część pieniędzy opłacono przelot, a resztę przeznaczono na początek terapii.
Przypominamy, że już 17 marca w Grudziądzu odbędzie się koncert charytatywny. Zagrają m.in. Wanda i Banda. Bilety po 25 i 30 zł można kupować m.in. w kasie teatru, Informacji Turystycznej i sklepie muzycznym "Krys".

 

Akademickie Koło Caritas działa!
07.03.12

            W poniedziałek 5 marca br. o godz. 14.30 w gmachu Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu przy ulicy Gagarina 37 odbyło się pierwsze zebranie Akademickiego Koła Caritas.

            W spotkaniu z członkami koła udział wziął Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ks. Prałat Daniel Adamowicz oraz Asystent kościelny koła, Ks. Kan. dr Wiesław Łużyński. Po krótkim wprowadzeniu w problematykę działalności Ks. Prał. Daniel Adamowicz wręczył akt nominacji na okres 3 miesięcy pierwszej przewodniczącej Akademickiego Koła Caritas, Małgorzacie Kałdowskiej,  a także polecił realizowanie powierzonych zadań. Następnie głos zabrał Ks. Kan. dr Łużyński, który zapewnił o pomocy w działalności Koła. Na zakończenie spotkania, które odbyło się w miłej atmosferze, uczestnicy dowiedzieli się o planach Caritas Diecezji Toruńskiej na najbliższy czas.

Kl. Krzysztof Kownacki


158 815,00 zł dla Izy chorej na nowotwór
05.03.12

   Do chwili obecnej Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała Izie Partyce, która udała się na leczenie do Chin, kwotę 158 815,00 zł. Pieniądze te nadesłali ludzie dobrej woli (w tym 105 400 zł wpłynęło na konto Grudziądzkiego Centrum Caritas, a 53 415,00 zł - na konto Caritas Diecezji Toruńskiej).

  W imieniu Izy bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Dary dla parafian
02.03.12

   Ksiądz Proboszcz z parafii św. Wacława w Grabiu odebrał dzisiaj z magazynu w Przysieku dary w postaci produktów żywnościowych, takich jak: fasolka w sosie pomidorowym, pasztety, groszek konserwowy, paprykarz, cukierki, majonez, dżem, płatki śniadaniowe. Trafią one do rodziny wielodzietnej, która zwróciła się do Caritas Diecezji Toruńskiej z prośbą o pomoc. Dla dzieci przekazaliśmy ponadto: czapki, rękawiczki, szaliki, spodnie i kurtki.

    Ks. Piotr Rutkowski, obejmując parafię w Grabiu, utworzył Parafialny Zespół Caritas, który od razu zajął się pomocą przedświąteczną najuboższym mieszkańcom.

- Na terenie parafii widać potrzebę pomocy, szczególnie rodzinom wielodzietnym. Jedną z tych rodzin właśnie wspieramy. Jest to małżeństwo z 6 dzieci. Pracuje tylko ojciec. Troje dzieci chodzi już do szkoły, a najmłodszymi, 3-letnim Maciusiem i dwuletnimi bliźniakami, Adrianem i Alą opiekuje się mama, pani Edyta  -mówi ks. Piotr.


Iza Partyka spod Grudziądza jest już w Chinach (informacje z „Gazety Pomorskiej”)
02.03.12

Iza Partyka spod Grudziądza cierpi na nowotwór kości. Aby wygrać walkę z chorobą poleciała do Chin.

 

- Podróż dla Izy była bardzo męcząca. Cały czas towarzyszył jej ogromny ból - pisze w mailu do "Pomorskiej" Przemek Partyka, brat chorej na nowotwór kości 18-latki. - Ale, jak zawsze, dała radę.

 

Jak pomóc?

- 1% podatku
KRS 0000225584 Diecezji Toruńskiej,
Cel szczególny - należy zaznaczyć- DLA IZY PARTYKI


Rodzeństwo jest już w chińskim hotelu. - Jutro udajemy się do szpitala - dodaje Przemek. I prosi: - Trzymajcie kciuki i módlcie się, by wszystko szło dobrym torem.


Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała już Izie środki w wysokości 52 000 zł, które wpłynęły od darczyńców. W imieniu Izy i jej rodziny bardzo serdecznie dziękujemy.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
01.03.12

    Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas odbędą się w dniach: 23-25 marca br. w Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku. Poprowadzi je O. Jacek Aniszewski (CSsR). Jak zwykle rozpoczynamy w piątek obiadem o godz. 16.00. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: torun@caritas.pl .

Trzeba dostać w łeb, żeby... (artykuł z "Nowości")
03.12.10

Raz koledzy namawiali mnie na piwo, ale postawiłem sprawę jasno „ ...nie proście mnie o to nigdy”

Rozmowa z Andrzejem Zielińskim, podopiecznym Brodnickiego Centrum Caritas, z powodzeniem objętym programem wychodzenia z bezdomności.

 

Kiedy pojawił się u Pana problem alkoholu?

Problem narastał od wielu lat. Kiedy powstała trudna sytuacja, zrodziły się konflikty w domu. Dla spokoju poszło się z kolegami i się piło. Różnie bywało, wypłaty się przepijało. Przyszedł taki czas, jak zawsze powtarzam, że musiałem dostać pałą w łeb, żeby się opamiętać.

Na dno łatwo spaść, ale chyba dużo trudniej wrócić?

Choćby na czworakach, a będę pod tę górę szedł. Nie mam zamiaru wrócić do tego. Choćbym miał pracować dzień i noc, za darmo.

Jak długo trwała Pana tułaczka?

Trzy lata. Po gospodarzach pracowałem, za paczkę papierosów i wino. Trochę w Gdańsku, Warszawie na budowach. Dostawaliśmy tygodniówki. Weekendy to były tak hucznie wyprawiane...

Na szczęście, udało się Panu znaleźć pomoc w Caritasie.

Mówiłem, że się zmienię, zrobię ze sobą wszystko i dostałem szansę. Zrobiłem papiery palacza. Wkrótce dogadaliśmy się, że przydałby się kierowca, na wypadek kiedy ktoś zachoruje albo wypadną jakieś sprawy rodzinne. Padł pomysł prawa jazdy. Stwierdziłem, że spróbuję, chociaż się bałem. Dopiero za trzecim razem zdałem.

Czym Pan się zajmuje w Caritasie?

Jestem palaczem i taką złotą rączką. Nie lubię siedzieć z założonymi rękoma. Chodzę i patrzę, co można by poprawić, naprawić.

Mówił Pan o tym, że przez alkohol urwał się kontakt z rodziną. Jak to wygląda obecnie?

Z dziećmi kontakt mam dobry. Odwiedzają mnie tutaj bardzo często. Już w ubiegłym roku miałem rodzinne święta. Chcą, żebym wrócił, ale mówię, że jeszcze nie jestem gotowy. Trzeba naprawdę stanąć na nogi. Gdybym zadzwonił, że chcę wracać, to zaraz samochód po mnie stałby pod drzwiami.

Czy ta butelka gdzieś tam jednak nad głową wisi?

To jest ciężka sprawa. Naprawdę trzeba walczyć. Nawet był taki moment, jeszcze w starszym budynku. Zmarł mi kolega, z którym mieszkałem. Nie wiedziałem co ze sobą zrobić. Zabrakło mi papierosów i poszedłem do sklepu. Już przy ladzie, nie wiem jak to się stało, facet przede mną kupował pół litra i - czy sklepowa źle zrozumiała - ja za to zapłaciłem i wyszedłem. Siedziałem na dworcu, postawiłem butelkę na chodnik i patrzyłem. Nie wytrzymałem i rzuciłem butelką o chodnik. Ludzie aż się spojrzeli. Ale ja to dla siebie robię. Nikomu nic nie przyrzekałem. Raz koledzy próbowali wyciągnąć mnie na piwo, ale postawiłem sprawę jasno „jak chcecie ze mną rozmawiać, to nie proście mnie o to nigdy”.

Widzi Pan dzień, kiedy stwierdzi, że idzie już na swoje?

Rozmawiałem z dyrektorem, że tę zimę jeszcze przerobię i powinno to już wystarczyć. Nie chcę stracić kontaktu z Caritasem. Mam taką myśl, ale nie wiem, czy się zgodzą, żebym został tu w pracy, ale mieszkał już w domu. Bo ja tutaj pracę lubię, jest z kim porozmawiać, pożartować.

 Artykuł ukazał się w Dzienniku "Nowości" 12.11.2010r.
Autor: Paweł Kędzia