Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - program
05.11.13

  Trwają jeszcze zapisy grup na Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pod hasłem "Rozjaśnij dzieciom przyszłość". Na chwilę obecną na liście mamy 2144 osoby. Trzeba więc spieszyć się ze zgłoszeniami!

  Przedstawiamy program uroczystości:

11.00 - Powitanie

11.05 - Prezentacje klubów sportowych; jazda figurowa i hokej

11.30 - Wujek Jacek

11.40 - Wjazd orszaku ze światełkiem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

11.45 - Zapalenie świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

„Sto lat” dla Księdza Biskupa Andrzeja, przemówienia oficjalnych gości, podsumowanie akcji Warto być bohaterem oraz Jestem widoczny, jestem bezpieczny

12.00 - „Błyskotliwe służby” – promocja bezpiecznych zachowań w ruchu komunikacyjnym

12.05 - Koncert Księdza Biskupa Antoniego Długosza

12.35 - zakończenie

 


Kolejne Szkolne Koła Caritas
05.11.12

     Dzisiaj zostały zarejestrowane  kolejne 4 Szkolne Koła Caritas, których w sumie w naszej diecezji jest 226. To, jak mawiał bł. Jan Paweł II, "wojsko pokoju", czyni wiele dobrego, poświęcając swój czas i energię osobom potrzebującym pomocy, m.in. chorym, samotnym, dzieciom z domów dziecka. Wrażliwe serca uczniów zaangażowanych w dzieła charytatywne to wielka radość i nadzieja na przyszłość. Cieszymy się, że młodzież chce poświęcać swój wolny czas pomagając bliźnim.

 


Festynowy plakat
27.05.11

DZIĘKUJEMY ZA NAJWIĘKSZE DZIECIĘCE ŚWIĘTO W TORUNIU - fot. Piotr Bibik
31.05.11

            13 000 paczek z łakociami, 170 atrakcji dla wszystkich, rowery, aparaty fotograficzne i odtwarzacze mp4 dla zwycięzców konkursów! Tak wyglądał Dzień Dziecka na festynie Caritas Diecezji Toruńskiej. Gościem specjalnym była ośmioletnia Martynka, która urodziła się bez nóg. Otrzymała ona z rąk ks. prał. Daniela Adamowicza środki finansowe w wysokości 1000 zł na rehabilitację.

            Tradycyjnie już na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w sobotę 28 maja Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowała Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”, na który wg opinii policjantów przybyło około 20 000 osób. Byli to nie tylko torunianie, ale również mieszkańcy sąsiednich miast i wsi oraz goście z archidiecezji gdańskiej, diecezji włocławskiej i pelplińskiej. Na to wielkie święto „Biedronka” (partner strategiczny) przekazała nam dla wszystkich zgłoszonych dzieci paczki (2000 sztuk jedzie jeszcze do Działdowa na festyn). Podarowała je również 19 innym miejscowościom w Polsce, gdzie odbyły się podobne imprezy.

            Na toruńskim lotnisku w kolejce do jednej z 42 ogromnych instalacji pneumatycznych 6-letnia Weronika z radością krzyczała do swojej mamy:

- Super, że mogę za darmo zjeżdżać na tych ogromnych zjeżdżalniach. Zaraz pójdę na trampolinę i po watę cukrową, a potem wygrać coś w kole fortuny!

            Kawałek dalej widać było roześmiane, pomalowane buzie, które pędziły po kolejną porcję kiełbasek, a wszystkim towarzyszył śpiew i taniec z barwnej sceny, zakończony pokazem umiejętności Artura Cieciórskiego.  Na obleganych stanowiskach konkursowych dzieci brały udział w rozmaitych konkurencjach, pytając z zainteresowaniem o nagrody, które można zdobyć. Pod tym względem prym wiodło stoisko Toruńskiego Stowarzyszenia Ekologicznego „Tilia” – tam było najbardziej kolorowo, bo na trawie leżały prace plastyczne wykonane z plastikowych nakrętek. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy okazało się, że główną nagrodę za pracę plastyczną otrzymały uczennice z Zespołu Szkół w Myśliwcu. Każda z tych dziewcząt odjechała z festynu wymarzonym, ślicznym, żółto-niebieskim rowerem z przerzutkami!

            Podczas festynu odbyła się również Ogólnopolska Inauguracja Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich , którą poprzedził Bieg dla Janka Muzykanta.

            Wspaniałą atrakcją było stoisko dla najmłodszych oraz konkursy ze sceny  z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej, przeprowadzone w ramach  promocji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, z którego dotowany był festyn.

            Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w tym Departament Polityki Regionalnej oraz Urząd Miasta Torunia. Koszulki dla 13 000 dzieci zakupiliśmy dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bezpieczeństwo i wiele atrakcji zapewniły nam służby mundurowe: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Orkiestra Wojskowa Garnizonu Toruń, 3 Batalion Drogowo-Mostowy w Chełmnie, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska w Toruniu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Ochotnicza Straż Pożarna z Papowa Toruńskiego, Grębocina, Łubianki i Czernikowa, oraz Hufiec ZHP w Toruniu. Święto dzieci wsparły następujący darczyńcy: CPP Toruń-Pacific, Transsar, Pamapol, Oferta Toruń, Apator, Agrol, Gam, Caritas Polska, BGŻ Oddział Toruń, BS Oddział Toruń, Carrefour Toruń, Jutrzenka Colian, Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier, Marbud, Fabryka Reklamy Pryzmat, MGB Rusztowania i Mlekpol.

Za szczególne zaangażowanie jesteśmy wdzięczni: Aeroklubowi Pomorskiemu, Impresariatowi Muzycznemu Sauron, JuraParkowi w Solcu Kujawskim, Teatrowi Muzycznemu Mała Rewia, MOSiR w Toruniu, MZD w Toruniu, WORD w Toruniu, MPO w Toruniu, 2-4 Środowiskowemu Hufcowi Pracy w Toruniu, Scholi Promyki Maryi, Scholi Pueri Vox, Stowarzyszeniu Dogoterapii Pieś, Stowarzyszeniu Maraton Toruński, Strzeleckiemu Bractwu Kurkowemu, Toruńskiemu Stowarzyszeniu Ekologicznemu Tilia, TKKF w Toruniu, WSD w Toruniu, WSB w Toruniu, Grupie Ratownictwa PCK Toruń BMW MPower Club, wolontariuszom z UMK, V LO w Toruniu, ZSIŚ w Toruniu, Grupie Cyrkowej Heca i zespołom: Yavix & Sined, Baby Jagi oraz Perełki. Wydarzenie patronatem objęły: TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Radio GRA  oraz Gazeta Pomorska.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i zorganizowania tak barwnego i radosnego święta dla dzieci, szczególnie dla tych, które na co dzień potrzebują naszego wsparcia.


FESTYN - fotoreportaż Janusza Bujaka
31.05.11

          


Na festyn Caritas przyszły tłumy (artykuł z Gazety Pomorskiej) - zdjęcia Agnieszka Witkowiak
30.05.11

Na imprezie zorganizowanej przez toruńską Caritas bawiły się tysiące dzieci (fot. Lech Kamiński)

Ponad 13 tysięcy dzieci i drugie tyle rodziców – wszyscy odwiedzili w sobotę lotnisko toruńskiego Aeroklubu. Powód? Festyn rodzinny "Bądźmy razem”, który zorganizowała toruńska Caritas.

Na lotnisku toruńskiego Aeroklubu pojawiło się ponad 13 tysięcy dzieci. Organizatorzy festynu rodzinnego "Bądźmy razem” przygotowali dla nich ponad 200 różnych atrakcji. Jakich?

- Mamy 41 instalacji pneumatycznych, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, wielką scenę - wylicza ks. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas diecezji toruńskiej. - Są też stoiska z kiełbaską, smakołyki oraz atrakcje, które bawiąc-uczą

Saperzy pokazywali więc maluchom, co zrobić, jeśli znajdą w ziemi coś z żelaza. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego uczyli, jak zachować się na drodze, a urzędnicy opowiadali najmłodszym o inwestycjach. A co najbardziej podobało się dzieciom i ich rodzicom?

- Zjeżdżalnie i dmuchane zamki - nie ma wątpliwości Julka Maślińska, pięciolatka, która razem z mamą odwiedziła sobotni festyn.

Każde dziecko wyszło z imprezy z prezentem – czy to z paczką ze smakołykami czy z uśmiechem na pomalowanej buzi.

 


FESTYN - LISTA GRUP
20.05.11

Poniżej zamieszczamy listę grup zgłoszonych na festyn. Prosimy zapamiętać numer porządkowy danej grupy - ułatwi to wydawanie koszulek i identyfikatorów w dniu 28 maja.

Lista osób indywidualnych zamieszczona będzie wkrótce.

Są jeszcze miejsca - prosimy pospieszyć się ze zgłaszaniem.

 

Festyn "Bądźmy Razem" 2011

ZGŁOSZENIA GRUPOWE

 

 

 

Lp.

miejscowość

instytucja

1

Aleksandrów Kujawski

Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnospr.

2

Aleksandrów Kujawski

GOPS Płużnica

3

Aleksandrów Kujawski

Placówka Socjalizacyjna ul. Sikorskiego 4a

4

Baruchowo

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum

5

Bielice

Gimnazjum nr 1 Szkolne Koło Caritas

6

Bobrowniki

Urząd Gminy

7

Boniewo

Wójt Gminy

8

Brąchnówko

Szkoła Podstawowa

9

Brodnica

Brodnickie Centrum Caritas

10

Brześć Kujawski

Koło pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym

12

Brzeziny

SP

13

Chełmno

Miejski Ośrodek Profilaktyki Uzależnień

14

Chełmno

Zgromadzenie Sióstr miłosierdzia

15

Chełmno

Effata szkolany Klub Wolontariatu

16

Chełmno

Swietlica dla Dzieci parafia Sw. Józefa

17

Chełmno

Szkoła Podstawowa nr 4

18

Chełmno

Szkoła Podstawowa nr 1

19

Choceń

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

20

Ciechocinek

Swietlica socjoterapeutyczna przy MOPR

21

Czernikowo

OSP

22

Debrzno

Szkolne koło Caritas

23

Dębowa Łąka

Zespół Szkół

24

Dobrzejewice

Szkoła Podstawowa

25

Działdowo

Działdowskie Centrum Caritas

26

Działdowo

Gimnazjum nr 11

27

Gajewo

Stowarzyszenie Dzieci Wsi

28

Gdańsk

Caritas Gdańsk

29

Głuchowo

Gimnazjum

30

Golub Dobrzyń

Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej

31

Górsk

Zespół Szkół

32

Górzno

Zespół Szkół

33

Grudziądz

Szkoła Podstawowa nr 21

34

Grudziądz

Szkoła Podstawowa nr 32

35

Grudziądz

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4

36

Grudziądz

Szkoła Podstawowa nr 15

37

Grudziądz

Szkoła Podstawowa nr 5

38

Grudziądz

Gimnazjum nr 6 im. Sybiraków

39

Grudziądz

Gimnazjum nr 8

40

Grudziądz

Specjalny Ośrodek Wychowawczy- Siostry Elżbietanki

41

Grudziądz

Szkoła Podstawowa nr 4

42

Grzywna

Szkolne Koło Caritas

44

Iłowo

Zespół Szkół

45

Kijewo Królewskie

Zespół Szkół

46

Kokocko

Szkoła Podstawowa

47

Kończewice

SP

48

Kowalewo Pomorskie

Szkoła Podstawowa

49

Książki

Szkolne Koło Caritas

50

Księży Dwór/Działdowo

Zespół Szkół

51

Leźno

Perełki zespół taneczny

52

Lidzbark Welski

Placówka opiekuńczo - wychowawcza "Mario"

53

Lisewo

Szkoła Podstawowa

54

Lubanie

Urząd Gminy

55

Łabiszyn

Gmina

56

Łasin

Zespół Szkół w Łasinie

57

Łasin

Gimnazjum nr 1 Szkolne Koło Caritas

58

Łasin

Zespół Szkół Publicznych

59

Łąkorz

Szkoła Podstawowa

60

Mroczno

Zespół Szkół w Mrocznie

61

Myśliwiec

Szkoła Podstawowa

62

Nowe Miasto Lubawskie

Szkoła Podstawowa nr 2

63

Nowe Miasto Lubawskie

Świetlica dla Dzieci Nazaret

64

Obrowo

Zespół Szkół

65

Osie

Zespół Szkół w Osiu

66

Osiek

Szkoła Podstawowa

67

Ostrowite k. Jabłonowa

Szkoła Podstawowa

68

Pakość

Świetlica środowiskowa " śłoneczko

69

Płużnica

GOPS Płużnica

70

Przełęk

Parafia Przemienienia Pańskiego

71

Raciażek

Gmina Raciążek

72

Ryńsk

parafia

73

Rzęczkowo

Szkoła

74

Siemoń

Szkoła

75

Skępe

Szkoła Podstawowa

76

Sławkowo, Ruszkowo

Gimnazjum, Szkoła Podstawowa

77

Steklin

Szkoła Podstawowa

78

Stolno

Zespół Szkół nr 1

79

Szpetal Górny

Publiczna Szkoła Podstawowa K. III Wielkiego

80

Szwarcenowo

SP SKC

81

Tczew

Gimnazjum

83

Topólka

Publiczne Gimnazjum

84

Toruń

Zespół Szkół Nr 16

85

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 2

86

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 1

87

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 23

89

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 32

91

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 11

92

Toruń

Punkt Wsparcia dla dzieci ul. Olsztyńska

93

Toruń

Zespół Szkół nr 8

94

Toruń

Starostwo Powiatowe

95

Toruń

Koło Rodziców Dzieci Niepełnospr. ECWM

97

Toruń

zespół Szkół

99

Toruń

Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy

100

Toruń

Zespół Szkół nr 15

101

Toruń

Ognisko wych - parafia Miłosierdzia Bożego

102

Toruń

Dom Rodzinny Zytnia 28

103

Toruń

Stowarzyszenie Serce i Umysł

104

Toruń

Gimnazjum 29

105

Toruń

Szkoł Podstawowa 1 ul. Wielkie Garbary

106

Toruń

Hufiec ZHP

108

Toruń

Liceum Ogólnokształcące IX

109

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 5

110

Toruń

Zespół Szkół nr 28

112

Toruń

Zespół Szkół nr 6( SP Specjalna nr 19 i gimn nr 19)

113

Toruń

Siostry Urszulanki

114

Toruń

Zespół Szkół nr 16

115

Toruń

Przedszkole Miejskie nr 4

116

Toruń

Funadacja Niechciani Kochani

117

Toruń

Zespół Szkół Ekonomicznych

118

Toruń

Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej

121

Toruń

Gimnazjum nr 3

122

Toruń

Gimnazjum nr 24

123

Toruń

Zespół Szkół nr 14

124

Toruń

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska

125

Toruń

MPO

126

Toruń

ZS nr 8

127

Toruń

ŚDS

128

Toruń

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska

129

Toruń

Mała Rewia

130

Toruń

Promyki Maryi  schola

131

Toruń

V LO

132

Toruń

Pueri Vox schola

133

Toruń

TCC

134

Toruń

GRA

135

Toruń

MZD

136

Toruń

Straż Miejska

137

Toruń

Policja

138

Turzno

Zespół Szkół nr 2

139

Unisław

Zespół Szkół

140

Warszewice

Szkoła Podstawowa

141

Wąbrzeźno

Gimnazjum nr 1 Szkolne Koło Caritas

142

Wąbrzeźno

Szkoła Podstawowa nr 3

143

Wielka Łąka

Szkoła Podstawowa

144

Wólka gm. Skępe

Szkoła Podstawowa

145

Wrocki

Szkoła Podstawowa

146

Wybcz

Szkoła Podstawowa

147

Wybcz

Szkoła Podstawowa

148

Wydrzno

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza

149

Zelgno

Szkoła Podstawowa

150

Zieleń

parafia

 

FESTYN - WAŻNE INFORMACJE
20.05.11

1) Parking dla autkarów oraz samochodów osobowych będzie na Motoarenie

2) Wjazd na ul. 4 Pułku Lotniczego, prowadzącą bezpośrednio na lotnisko będzie zamknięty.

3) Festyn rozpoczynamy Biegiem dla Janka Muzykanta o godz. 10.30 placu nauki jazdy (ul. Bielańska 66), znajdującego się między lotniskiem a Motoareną - tam też odbieramy identyfikatory i koszulki w godzinach 9.00 - 10.30.

4) Jeżeli ktoś może, zapraszamy po odbiór identyfikatorów i koszulek do Przysieka już od wtorku, 24 maja (po uprzednim telefonicznym umówieniu się -56 674 44 01).

5) Na skrzyżowaniach prowadzących na miejsce imprezy będą czuwać policjanci, strażnicy miejscy, strażacy oraz harcerze - aby uniknąc niepotrzebnych kolizji, należy stosować się do ich wskazówek.

6) Na lotnisku zapewniamy dzieciom w sumie ok. 170 bezpłatnych atrakcji.

7) Paczki od "Biedronki" będą wydawane od ok. godz. 12.00.

8) Na festynie spodziewamy się od 13000 do 15000 uczestników, w związku z czym bardzo prosimy o zachowanie ostrożności.

9) niedaleko sceny znajdować się będzie namiot dzieci zagubionych - na identyfikatorze każdego dziecka należy bezwzględnie wpisać nr tel. do opiekuna.

FESTYN - SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
20.05.11

Festyn rodzinny Caritas Diecezji Toruńskiej

z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”

 

Aeroklub Pomorski w Toruniu, 28 maja 2011 r.

SAMOCHODY PARKUJĄ NA MOTARENIE

 

od 9.00 – wydawanie identyfikatorów i koszulek: ul. Bielańską 66 - teren Toruńskiej         Akademii Jazdy Bogusława Bacha (tam, gdzie w ubiegłym roku)

  9.55 – schola Pueri Vox

10.15 – Orkiestra Wojskowa

10.30 – powitanie i przemówienia władz wojewódzkich, miejskich i przedstawicieli           sponsorów (ul. Bielańska 66 - teren Toruńskiej Akademii Jazdy Bogusława Bacha)

10.35   Bieg dla Janka Muzykanta (w tym roku bieg dzieci i młodzieży tradycyjnie          rozpoczynający festyn będzie wzbogacony udziałem studentów uczelni toruńskich)    uczestnicy przemieszczają się na lotnisko Aeroklubu Pomorskiego

10.50 – występ (na scenie na lotnisku) zespołu muzycznego kleryków Wyższego                 Seminarium Duchownego w Toruniu jako zapowiedź późniejszego koncertu

11.00 – rozpoczęcie zabawy na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego

11.05 – występ zespołu Yavix & Sined

11.10 – konkurs z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej

11.20 – cyrk Heca (od 11.35 do 12.20 występują poza sceną)

11.35 – mini quiz ekologiczny (Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne TILIA)

11.45 – występ zespołu Yavix & Sined

11.50 – informacje na temat atrakcji, konkursów i wydawania paczek

11.55 – występ zespołu Yavix & Sined

12.00 – Ogólnopolska Inauguracja Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich

12.10 – air show – Aeroklub Pomorski

12.20 – koncert Wujka Jacka – zabawa dla dzieci (podczas występu wręczenie pomocy      chorej Martynce)

12.50 – Baby Jagi

13.20 – schola Promyki Maryi

13.35 – podziękowania współorganizatorom i sponsorom

13.45 – Mała Rewia

14.05 – rozstrzygnięcie nakrętkowego konkursu ekologicznego Lasy dla ludzi -                   Międzynarodowy Rok Lasów (Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne TILIA)

14.15 – występ Wujka Jacka – zabawa dla dzieci

14.25 – koncert zespołu kleryków WSD  

15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego z rozważaniami kleryków WSD

15.15 – Zespół Taneczny "Perełki" z Leźna

15.20 – występ Wujka Jacka – zabawa dla dzieci

15.30 – Zespół Taneczny "Perełki" z Leźna

15.35 – Artur Cieciórski

15.50 – występ Wujka Jacka – zabawa dla dzieci

16.00 –  zakończenie

 

Teren wokół sceny zostanie przygotowany w taki sposób, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo dzieciom i zagwarantować maksymalnie dużo atrakcji typu zamki (w sumie 45 szt.). Oprócz tego ustawimy wiele stanowisk z różnorodnymi konkursami (ekologicznymi, sportowymi, plastycznymi itp.), w których uczestnicy będą zdobywać nagrody. Swoje interesujące stoiska przygotują również służby mundurowe. W sumie przewidujemy dla naszych „milusińskich” około 170 punktów z atrakcjami.

Każdemu uczestnikowi festynu zapewniamy ciepły posiłek (parówkę z bułką), słodkie pieczywo i wodę. 15 000 dzieci otrzyma identyfikatory, czapeczki bądź koszulki oraz paczki z łakociami. Wszystkie atrakcje będą dostępne dla każdego dziecka nieodpłatnie!

 

Pielgrzymowanie studentów z Bursy Akademickiej Caritas
17.05.11

       Przełom kwietnia i maja w naszej Bursie, już od pięciu lat, jest czasem zagranicznych wyjazdów. Najpierw były Włochy, potem Grecja, Izrael, Hiszpania, a w tym roku Egipt. Taką decyzję podjęliśmy jeszcze w minionym roku akademickim. Jednak zamieszki na terenie Czarnego Lądu odbierały chęć jego odwiedzenia kolejnym członkom naszej grupy. Kiedy świat obiegła decyzja Stolicy Apostolskiej, wg której Jan Paweł II miał zostać wyniesiony na ołtarze właśnie w czasie, w którym planowaliśmy nasz wyjazd do Egiptu, wiedzieliśmy, że trzeba będzie raz jeszcze przemyśleć ten pomysł. Głosowanie przeprowadzone na kolejnym zebraniu pokazało, że nie mamy wątpliwości: jedziemy do Rzymu!

      Jako młodzi i ciekawi świata postanowiliśmy na trasie do Wiecznego Miasta odwiedzić kilka wartych uwagi miejsc. Wyruszyliśmy w nocy 26 kwietnia. Pierwszym miastem, któremu poświęciliśmy trochę czasu było Monachium. Potem Innsbruck, Bolonia, Florencja i wreszcie Rzym, do którego dotarliśmy w sobotę w okolicach godziny 10:00. Jako, że na czas beatyfikacji i dni temu wydarzeniu towarzyszących, autokary nie miały możliwości wjazdu do miasta, pożegnaliśmy się z nim aż do późnych godzin dnia następnego. Wiązało się z tym zabranie na plecy wszystkiego, co mogło nam sie na ten czas przydać. Sama karimata, śpiwór, jedzenie i picie dawały odpowiednie obciążenie, a kiedy dołożyć do tego cos przeciw deszczowi, aparaty...to plecaki częstokroć okazywały się zbyt małe. Czuwanie poprzedzające beatyfikację Jana Pawła II na antycznym stadionie Cirrus Maximus przewidziane było na godzinę 20:00. Mieliśmy więc sporo godzin do zagospodarowania. Rzym, obfitujący w architektoniczne zabytki nie dał nam się nudzić. Widać było, że także uliczni sklepikarze przygotowali się na ekspansję Polaków. Na niejednym stoisku można było zobaczyć informację „U NAS TANIEJ NIŻ W BIEDRONCE”, a przy nich wykrzykujących ciemnoskórych handlarzy „Mała cena! Kupuj u nas!” Z czasem na ulicach coraz gwarniej. Miasto zaczynało zapełniać się ludźmi, tak jakby prawdą było przysłowie, że „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Już nie na każdym zakręcie, ale co krok dało się słyszeć rozmowy w języku polskim. Niebo, na tle którego powiewały biało-czerwone flagi, groziło deszczem. Ku naszej radości: strachu było więcej niż deszczu. Zbliżała się godzina 20:00. Tłumy toczyły się w kierunku stadionu Cirrus Maximus. Dołączyliśmy do podążających. W okolicach stadionu wolontariusze rozdawali kartoniki z jedzeniem, owoce, napoje. Wyposażeni zajęliśmy miejsce na trawie. Świadectwa ludzi, którym dane było poznać Papieża Polaka, transmisje z różnych miejsc w świecie, modlitwy, śpiewy… I gdzieś tam, między tysiącami wiernych,  nasza grupa. Wszyscy ze słuchawkami w uszach, z których płynęło polskie tłumaczenie. Po modlitwie różańcowej gdzieniegdzie  dały się zauważyć migracje ludów. Było to w okolicach godziny 23:00. I choć czuwanie miało potrwać do godziny 1:30 postanowiliśmy pójść za przykładem innych i także ewakuowaliśmy się ze stadionu. Mając za przewodnika długoletniego studenta Rzymu, księdza Dariusza Iwańskiego, najkrótszą trasą dotarliśmy nad Tybr. Główna i jedyna droga, którą będzie można dotrzeć jutro na Plac św. Piotra, Via della Conciliazione, była jeszcze zamknięta. Z całym ekwipunkiem usadowiliśmy się na ulicy, nieopodal jednego z mostów łączących malownicze brzegi rzeki Tybr. Napływające za nami kolejne grupy nie rozumiały, że bramy póki co są zamknięte i na nic się da przedzieranie przed nas. Odważnych, którzy zdecydowali się zasnąć, częstokroć budziła stopa kogoś, kto chcąc przedrzeć się do przodu nie patrzył czy staje na wolne miejsce na asfalcie, czy już może na jakąś część ciała leżącego człowieka. Tłum coraz bardziej napierał. Przejazd Ambulansu potęgował zagęszczenie ludności na metrze kwadratowym.  Omdlenia już nikogo nie dziwiły. Nagle okazuje się, że otwarto pierwszą z bram. Nawet jeśli ktoś zapomniałby czynności chodzenia i tak zostałby przesunięty do przodu. Fala ludzi „popłynęła”. Nie każdy zdążył zabrać z asfaltu to, co na nim wypakował. Niesieni po części siłą własnych nóg, po części siłą tłumu, uchwyceni pod pachy, posuwaliśmy się do przodu. Plac św. Piotra nadał pozostawał zamknięty. Nie byliśmy zdziwieni bowiem media zapowiadały, że zostanie otwarty dopiero pomiędzy 5:00  a 5:30. Via della Conciliazione wypełniła się po brzegi. Stoimy na tyle blisko placu, że po jego otwarciu na pewno znajdzie się na nim dla nas miejsce. Mija pół godziny. Jakieś pojedyncze osoby przedzierają się do tyłu, do jednej z bocznych ulic, w której ustawiono toalety. Ruch staje się coraz bardziej wzmożony. Dlaczego tak szybko wracają? Tłum nie przepuszcza już coraz to bardziej zrozpaczonych ludzi szukających miejsca, gdzie mogliby dać upust naturze. Toalety ustawione w bocznej uliczce stają się obiektem westchnień coraz liczniejszych rzeszy, które powiększają się wraz z każdym kwadransem. Jeśli niemożliwe jest przedarcie się pomiędzy ludźmi to może poprosić o pomoc służby bezpieczeństwa(?) Niestety,  zabarierkowane pośrodku przejście ewakuacyjne okazuje się niedostępne dla wszystkich, którzy chcieli dostać się do toalet. Co robić? Natury nie da się oszukać. Czas mija, zdenerwowanie narasta, potrzeba także. Do otwarcia placu, gdzie, ufamy, są toalety, jeszcze grubo ponad godzinę. Trzykrotna prośba skierowana do służb bezpieczeństwa obeszła się bez echa. Wyjście (siłą) z tłumu wiązało się z wątpliwą możliwością powrotu do swojej grupy. Najbardziej zdesperowani zdecydowali się na takie rozwiązanie. Czas płynął. Jednym spokojnie, innym miej. Śpimy. Na siedząco, stojąco, leżące miejsca  były sporym luksusem.

      Godzina 9:00. Zaczynają się modlitewne przygotowania do mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II. W kilku językach odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Odczytywane są fragmenty "Dzienniczka" św. siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej przez Jana Pawła II. Już niebawem wyczekiwana 10:00. Słońce wschodzi coraz wyżej. Parasole chronią teraz nie przed deszczem, a przed promieniami. Nad głowami powiewają flagi różnych państw. Dominują nasze narodowe barwy. W centralnej części placu widnieje ogromnych rozmiarów baner z napisem „Bogu dzięki”. Wybija 10:00. Zmęczeni, ale przede wszystkim wzruszeni, wypatrując papieża Benedykta XVI, wsłuchujemy się w radiowe tłumaczenie jego wzruszającej homilii, zakończonej słowami:„Błogosławiony jesteś umiłowany Papieżu Janie Pawle II, ponieważ uwierzyłeś. Prosimy, byś nadal umacniał z nieba wiarę Ludu Bożego. Amen.” I choć nie każdy z nas dotarł na plac, nie każdy widział papieża, to wszyscy czuliśmy na sobie emocje nie mogące równać się z niczym. Oklaski tysięcy zgromadzonych, roznoszące się po odsłonięciu obrazu z wizerunkiem błogosławionego  Jana Pawła II, niosły ze sobą jednoznaczny komunikat: „Janie Pawle II –DZIĘKUJEMY”. A łzy w naszych oczach nie były wcale efektem ostrego słońca…

 

Magdalena Kamińska i Marcin Wardowski


Ośrodek Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmży
12.05.11

   Wczoraj Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz wraz z Księdzem Jarosławem Ciechanowskim, prowadzącym budowę Ośrodka Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmży, sprawdzili stan prac wykończeniowych. Poniżej prezentujemy zdjęcia, z których wynika, że już wkrótce obiekt zacznie funkcjonować.


FESTYN - wjazd autokarów !!!
11.05.11

    Informujemy, że autokary przywożące dzieci na festyn w dniu 28 maja parkują na MOTOARENIE, wjeżdżając od Sz. Bydgoskiej.


Wolontariusze i pracownicy Caritas w Łagiewnikach
10.05.11

W sobotę, 7 maja Pracownicy i Wolontariusze Caritas z całej Polski przybyli do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie–Łagiewnikach, by wspólnie modlić się i świętować.


W VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników i Wolontariuszy Caritas uczestniczyło 2 tysiące pątników i 40 księży. Mszy Św. przewodniczył bp Jan Zając, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowała Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Biskup życzył wszystkim pracownikom i wolontariuszom Caritas oraz każdemu „kto słyszy wołanie o bycie miłosiernym”, aby ta służba przynosiła obfite owoce. Wspomniał nauczanie bł. Jana Pawła II - papieża miłosierdzia. Pielgrzymka Caritas była wspólnym dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.

Pielgrzymi wysłuchali świadectw pracowników Caritas. O motywach pracy dla innych mówiła Marta Leniar z Parafialnego Zespołu Caritas z Hermanowej w diecezji rzeszowskiej: - Trzeba rozejrzeć się wokół siebie i zaangażować w potrzeby człowieka, który jest opuszczony, biedy i chory. Trzeba oddać swoje życie potrzebującym jak sam Chrystus – powiedziała. Swoimi doświadczeniami podzieliły się również Maria Aldona Rzepińska, opiekunka Szkolnego Koła Caritas w SP Nr 11 w Toruniu oraz wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas z Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie – Kamila Kędra i Anita Pasłęk.
Po wspólnej modlitwie, pielgrzymi pod przewodnictwem krakowskiej młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas śpiewali i tańczyli w łagiewnickim amfiteatrze. Nie zabrakło strawy dla ciała - wojskową grochówkę przygotowała Caritas Ordynariatu Polowego. Podczas pielgrzymki działał kiosk Caritas Polska, w którym można było zaopatrzyć się w materiały formacyjne i różnego rodzaju gadżety. Wielu pielgrzymów kupowało znaczki i koszulki Caritas podkreślając z dumą, że "taką markę warto promować".

Pielgrzymka zakończyła się Koronką do Miłosierdzia Bożego i uroczystym błogosławieństwem relikwiami Błogosławionego Jana Pawła II.

Biuro Prasowe Caritas Polska


TELEWIZOR I SPRZĘT SPORTOWY DLA SZKOŁY, ROWERY I APARATY FOTOGRAFICZNE DLA UCZNIÓW - FESTYN CARITAS
10.05.11

Caritas Diecezji Toruńskiej we współpracy z Toruńskim Stowarzyszeniem Ekologicznym TILIA  organizuje po raz kolejny nakrętkowy konkurs ekologiczny Lasy dla ludzi - Międzynarodowy Rok Lasów, który będzie rozstrzygnięty na naszym festynie w dniu 28 maja. Serdecznie zachęcamy do udziału w tym konkursie. Do wygrania: telewizor, kamera, rowery, aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp4 oraz imponujące zestawy sportowe dla szkół!

Regulamin konkursu

Lasy dla ludzi - Międzynarodowy Rok Lasów

1.       Organizatorem konkursu jest Caritas Diecezji Toruńskiej i Szkoła Leśna na Barbarce.

2.       Celem konkursu jest:

a)       rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej,

b)       zachęcanie do poznawania różnorodności gatunkowej lasów,

c)       zapobieganie zaśmiecaniu lasów,

d)       zachęcenie do zmniejszania ilości odpadów,

e)       zmniejszanie ilości niesegregowanych odpadów.

3.       Konkurs będzie prowadzony na terenie placówek oświatowych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu
28 maja podczas Festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”

4.       Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich poziomów szkół.

5.       Konkurs będzie prowadzony w dwóch kategoriach:

·         Kategoria I - na największą ilość zebranych nakrętek od butelek PET,

·         Kategoria II - na najładniejszy obrazek pn. „Nakrętkowy pejzaż”

 

6.       Kategoria I - na największą ilość zebranych nakrętek od butelek PET:

a.       do konkursu należy zgłosić klasę lub grupę uczniów (na załączonej karcie zgłoszenia),

b.      zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 20 maja 2011,

c.       klasa/grupa powinna zebrać jak największą ilość nakrętek po napojach, liczy się waga zebranych nakrętek,

d.       nakrętki będą ważone podczas Festynu,

e.       klasy/grupy, które zebrały największa ilość nakrętek otrzymają następujące nagrody:

- za I miejsce: telewizor,

- za II miejsce: kamerę,

- za III miejsce: aparat fotograficzny,

f. dodatkowo szkoły, które zebrały największą ilość nakrętek (zgłaszając najwięcej klas/grup) otrzymają następujące nagrody:

- za I miejsce: zestaw sportowy o wartości 2 000 zł,

- za II miejsce: zestaw sportowy o wartości 1 500 zł,

- za III miejsce: zestaw sportowy o wartości 1 000 zł.

 

7.       Kategoria II - na najładniejszy obrazek pn. „Nakrętkowy pejzaż”:

a.       do konkursu można zgłosić dowolną ilość prac (na załączonej karcie zgłoszenia) – jedna praca może być wykonana przez maksymalnie 5 osób,

b.      zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 20 maja 2011,

c.       na kartonie formatu 70 x 100 cm należy wykonać pracę plastyczną - obrazek
z różnokolorowych nakrętek od butelek PET, przedstawiający elementy przyrodnicze
związane z lasami np. różne gatunki drzew, zwierzęta itp.

d.       tworzona praca może mieć dowolną formę, może być płaska lub przestrzenna (kilka warstw nakrętek),

e.       prace będą oceniane przez ekologów,

f.        nagrody zostaną przyznane za 3 najlepsze prace i będą to:

- za I miejsce: rower (dla każdego autora),

- za II miejsce: aparat fotograficzny (dla każdego autora),

- za III miejsce: odtwarzacz mp4 (dla każdego autora)

 

 

 

 

 

 

 

 

8.   Wypełnione karty zgłoszenia należy odesłać mailem na adres torun@caritas.pl

 

9.  Przywiezione nakrętki oraz wykonane prace (opatrzone nazwą szkoły, adresem oraz imieniem, nazwiskiem
i nr tel. nauczyciela oraz imionami i nazwiskami autorów) prosimy składać podczas Festynu na stanowisku TILII (Szkoły Leśnej na Barbarce) w dniu 28 maja, w godz. 12.00 – 13.00. Rozstrzygnięcie konkursu oraz uhonorowanie laureatów nagrodami będzie miało miejsce na scenie ok. godz. 14.00.

 

 

                          

 

 

KARTA ZGŁOSZENIA

 

Imię i Nazwisko nauczyciela…………..…………………………………………………………….

 

Kontakt / tel.stacj.tel kom, e-mail/ ……………………………………………………………… .. ..    

 

Nazwa szkoły…………………………………………………………………………………………..

 

Nazwa gminy…………………………………………………………………………………………..

 

Jesteśmy zainteresowani /proszę zaznaczyć/:

 

Kategoria I Konkursu                         

 

Liczba zgłoszonych klas/grup…..………………………………

 

 

 

 


Kategoria II Konkursu                         

 

Liczba zgłoszonych prac .………………………

 

 

 

                 

 

 

 

 

                   

 

 

 

 

 

 


FESTYN 28 maja - RAMOWY PROGRAM
10.05.11

     Informujemy, że jeszcze trwają zapisy na ogólnopolski Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem", który odbędzie się w dniu 28 maja br. na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Zgłoszenia z ilością dzieci oraz ilością opiekunów przyjmujemy mailem: torun@caritas.pl

JEDNOCZEŚNIE INFORMUJEMY, ŻE IDENTYFIKATORY I KOSZULKI DLA ZAPISANYCH UCZESTNIKÓW BĘDZIE MOŻNA ODEBRAĆ W PRZYSIEKU W TYGODNIU POPRZEDAJĄCYM FESTYN (po telefonicznym uzgodnieniu - 668 122 952). CI, KTÓRZY ICH NIE ODBIORĄ, BĘDĄ MOGLI TO ZROBIĆ W DNIU FESTYNU OD GODZ. 9.00 NA UL. BIELAŃSKIEJ 66 (W MIEJSCU, GDZIE ROZPOCZYNAMY DZIECIĘCE ŚWIĘTO).

W sumie zapraszamy 13 000 dzieci, którym zapewniamy nieodpłatnie:

- koszulki oraz identyfikatory,

- wyżywienie (parówkę z bułką, drożdżówkę oraz napoje),

- watę cukrową od "Polskiego Cukru",

- korzystanie ze wszystkich dmuchanych instalacji (typu zamki, zjeżdżalnie) oraz stoisk z atrakcjami,

- paczki  od "Biedronki" - partnera strategicznego,

- łakocie od sponsorów,

- udział w konkursach,

- dobrą zabawę ze sceny (koncerty, występy).

PRZEDSTAWIAMY RAMOWY PROGRAM FESTYNU: 

od 9.00 – wydawanie identyfikatorów i koszulek: ul. Bielańska 66 - teren Toruńskiej Akademii Jazdy  Bogusława Bacha (tam, gdzie w ubiegłym roku);

10.25 – powitanie i przemówienia władz wojewódzkich, miejskich i przedstawicieli sponsorów (ul. Bielańska 66)

10.30  Bieg dla Janka Muzykanta (w tym roku bieg dzieci i młodzieży tradycyjnie rozpoczynający festyn będzie wzbogacony udziałem studentów uczelni toruńskich) prowadzący na lotnisko,

11.00 – rozpoczęcie zabawy na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego, na scenie m.in.:

              Wujek Jacek oraz gwiazdy dziecięcej i młodzieżowej estrady, gry, zabawy

              i konkursy,

13.30 – podziękowania współorganizatorom i sponsorom,

13.45 – c.d. koncertów i konkursów,

15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego z rozważaniami kleryków WSD,

16.00 –  zakończenie.

 

 

 


Pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie - Środowiskowe Domy Samopomocy
04.05.11

           Środowiskowe Domy Samopomocy Caritas są wyjątkowymi miejscami, w których opiekę znajdują osoby przewlekle psychicznie chore i niepełnosprawne intelektualnie. Głównym celem tych domów jest kontynuowanie rehabilitacji poszpitalnej w sensie przywrócenia uczestnikom powrotu do pełnienia ról społecznych, rodzinnych i zawodowych oraz pomoc w uzyskaniu maksymalnej samodzielności. Zadania i programy realizujemy poprzez organizowanie zajęć dostosowanych do możliwości i stanu zdrowia naszych uczestników, pragnąc, by umieściły się one w przestrzeni ich zainteresowań.

            Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas przy Sz. Bydgoskiej 1a w Toruniu zaprasza osoby chore psychicznie z zaburzeniami psychicznymi lub osoby upośledzone umysłowo do udziału w programie wspierająco-aktywizującym odbywającym się od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00 (tel. 56 654 05 43)

W ramach programu wspierająco-aktywizujacego oferujemy:

·         trzy posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek

·         organizujemy urodziny dla naszych uczestników przy wspólnym ciastku i kawie

·         wycieczki krajoznawcze

·         imprezy integracyjne

·         spotkania wigilijne i wielkanocne

·         zabawy andrzejkowe i karnawałowe

·         dyskoteki

·         możliwość skorzystania z łazienki z prysznicem.

Realizujemy określone zajęcia dostosowane do możliwości i stanu zdrowia naszych uczestników:

·         terapia manualna

·         muzykoterapia

·         trening kulinarny

·         trening edukacyjny

·         trening higieniczny

·         trening budżetowy

·         zajęcia interpersonalne

·         zajęcia reedukacyjne

·         relaksacja.

            Pragniemy, aby dzięki naszej profesjonalnej pomocy rodzina, w której występuje choroba psychiczna czy upośledzenie umysłowe, poczuła, że nie jest sama, że nie musi samotnie borykać się z cierpieniem, bezradnością, a także często z trudnościami finansowymi.


LISTA NA INAUGURACJĘ WIGILIJNEGO DZIEŁA POMOCY DZIECIOM POŁĄCZONĄ Z AKCJĄ BEZPIECZEŃSTWO Z MIKOŁAJEM ZAMKNIĘTA
05.11.10

    Dzisiaj o godz. 13.30 została zamknięta lista uczestników uroczystości, która odbędzie się 27 listopada br. o godz. 11.00 na toruńskim lodowisku TOR-TOR. W tym roku inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom realizujemy wspólnie z bydgoską Komendą Wojewódzką Policji pod hasłem "Bezpieczeństwo z Mikołajem".  Bardzo dziękujemy za zainteresowanie i szybką odpowiedź. Poniżej prezentujemy zakwalifikowane placówki.

LP.

MIEJSCOWOŚĆ

SZKOŁA/INSTYTUCJA

ILOŚĆ OSÓB

1

BYDGOSZCZ

CARITAS DIECEZJI BYDGOSKIEJ

950

2

CHEŁMŻA

PLACÓWKA OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZA

22

3

DZIAŁDOWO

DZIAŁDOWSKIE CENTRUM CARITAS

150

4

GAŁCZEWO

PUBLICZNE GIMNAZJUM MIKOŁAJA KOPERNIKA

22

5

GOLUB

SKC PRZY SZKOŁE PODSTAWOWEJ  nr 1

25

6

GÓRZNO

ZESPÓŁ SZKÓŁ W GÓRZNIE

39

7

GRUDZIĄDZ

GRUDZIĄDZKIE CENTRUM CARITAS

150

8

JABŁONOWO

ŚWIETLICA SIÓSTR PASTEREK

15

9

JEŻEWO

SZKOŁA PODSTAWOWA W CZERSKU ŚWIECKIM I W JEŻEWIE 

49

10

MROCZNO

ZESPÓŁ SZKÓŁ W MROCZNIE

54

11

OSIE

ZESPÓŁ SZKÓŁ W OSIU

70

12

PANIEWO

SZKOŁA PODSTAWOWA W PANIEWIE

38

13

POWIATY KUJAWSKO-POMORSKIE

KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI

950

14

SZPETAL GÓRNY SZKOŁA PODSTAWOWA

50

15

TORUŃ

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 11

50

16

TORUŃ

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23

30

17

TORUŃ

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1

70

18

WIELKA ŁĄKA

SZKOŁA PODSTAWOWA W WIELKIEJ

ŁĄCE

50

19

WŁOCŁAWEK

CARITAS DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ

112

20

ZELGNO

SKC W ZELGNIE

79

Notki o warsztatach "Warto być bohaterem - przeciwdziałanie przemocy"
05.11.09

Poniżej przedstawiamy notki o osobach prowadzących warsztaty w ramach konferencji „Warto być bohaterem – przeciwdziałanie przemocy” z krótkim opisem paneli.

 

1) Zapobieganie przemocy w Internecie - Bassam Aouil, prof. nadzw. UKW
w Bydgoszczy

Katedra Psychologii Klinicznej - Instytut psychologii

Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Usług Psychoedukacyjnych

Głowny redaktor www.psycho-help.pl 

Polski Koordynator Europiejskiej Akcji COST o pozytywnych i negatywnych aspektów Internetu w Polsce. 

www.aouilb.ukw.edu.pl   

 

E-przemoc…co to jest?

Plaga internetowej przemocy ..Według Wikipedii cyberbullying - przetłumaczony tam jako cyberprzemoc - to prześladowanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych - emaila, witryn, czatów i forów dyskusyjnych w Internecie. To także dręczenie przez komunikatory (jak np. Gadu-Gadu) czy złośliwymi SMS-ami. Badania w Polsce przeprowadzone w styczniu 2007r. (Gemius dla fundacji Dzieci Niczyje) wśród młodych Polaków (12-17 lat)pokazują, że co drugi z badanych (52 proc.) miał do czynienia z jakimś rodzajem werbalnej przemocy w Internecie lub poprzez komórkę. Najczęściej młodzież skarżyła się na wulgarne wyzwiska (47 proc. respondentów). Co piąty badany (21 proc.) był w Internecie ośmieszany, poniżany lub upokarzany. Zdarzały się nawet straszenie i szantaż, którego doświadczyło 16 proc. Aż 57 proc. badanych skarżyło się także na zdjęcia i filmy robione im wbrew ich woli.

Czy cyberprzemoc jest groźna? To zależy głównie od psychicznej odporności ofiary. Jedna trzecia badanej młodzieży deklaruje, że naruszanie ich godności w sieci nie robiło na nich wrażenia. Ale prawie 60 proc. respondentów przyznaje, że ataki wywołują u nich zdenerwowanie, przykrość (42 proc.), strach (18 proc.) lub wstyd (13 proc.). "Najbardziej niebezpieczny jest ten rodzaj przemocy werbalno-psychicznej, który uderza w społeczny wizerunek danej osoby" - piszą analitycy Gemiusa.

W obliczu zjawiska e-przemocy można śmiało podkreślać, że nie ma innego sposobu je zwalczania a nie jeżeli zoorganizowania odpowiednich oddziaływań edulacyjno-profilaktycznych mających na celu uświadamiania młodzieży o mechanizmach dysfunkcjonalności i jej skutkach a także zaproponowania pomocy przy radzeniu sobie z tym problemem zarówno młodziom, jak i nauczycielom i rodzicom.

 

 

2) Życie na ostrzu noża, czyli jak pracować z młodzieżą, która się samookalecza – mgr Krystian Labuda

pedagog, specjalista terapii uzależnień, terapeuta Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień w Toruniu

Samookaleczenia młodzieży stanowią dla pedagogów/wychowawców spore wyzwanie. Czasami w reakcji na takie zachowania pojawia się tendencja do pomniejszania i ignorowania tego tematu, czy to z powodu strachu, czy braku wiedzy na temat tego zjawiska.

Niniejszy warsztat ma więc na celu dostarczenie zarówno wiedzy, jak i wskazówek praktycznych, w jaki sposób rozmawiać i interweniować w podobnych przypadkach. Oparty jest na doświadczeniach pracy z młodzieżą uzależnioną od substancji psychoaktywnych, która dokonywała samookaleczeń w przeszłości, bądź w trakcie terapii. 

 

 

3) Praca czy współpraca z rodzicami – dr Jacek Szczepkowski

adiunkt na Wydziale Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu, kierownik Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień, specjalista terapii uzależnień, terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, członek European Brief Therapy Association

Brak współpracy z rodzicami uczniów jest jednym z najbardziej powszechnych powodów do narzekania nauczycieli i pedagogów. Zwalczanie narzekania i niezadowolenia rodziców narzekaniem wychowawców wydaje się jednak wątpliwą strategią działania.

         W trakcie warsztatu uczestnicy będą mogli zapoznać się z pomocnymi wskazówkami służącymi pozyskiwaniu do współpracy rodziców. Zaprezentowane zostaną także strategie postępowania w sytuacjach impasu.

 

4) Współpraca z klasą – mgr Magda Pawlak

socjoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, terapeuta Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień w Toruniu

Praca z młodymi ludźmi m.in. ze względu na specyfikę okresu rozwojowego, stanowi duże wyzwanie i może przysparzać różnych problemów wychowawczych. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z całą klasą.

         Proponowany warsztat będzie służył wymianie wzajemnych doświadczeń dotyczących tych sposobów pracy z młodzieżą, które wydają się  być pomocne i wzmacniają wzajemną współpracę uczniów z nauczycielem, wychowawcą.

 

5) Profilaktyka narkomanii w świetle przeciwdziałania zachowaniom destrukcyjnym dzieci i młodzieży w szkołach – mgr Adam Włodarczyk

absolwent Wydziałów Biologii i Nauk o Ziemi,  Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Nauk Społecznych (socjoterapia) na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Od 7 lat pracuje w Komendzie Straży Miejskiej w Toruniu jako koordynator ds. profilaktyki. Na co dzień realizuje programy edukacyjno – profilaktyczne dla uczniów z toruńskich placówek oświatowych. Szkoli również w ramach wywiadówek i rad pedagogicznych rodziców i nauczycieli z zakresu profilaktyki narkomanii

Głównym założeniem realizowanego warsztatu dla nauczycieli i pedagogów jest zapoznanie pracowników oświaty z problemem, jakim jest uzależnienie od środków psychoaktywnych
w środowisku młodzieży. W czasie szkolenia nauczyciele mają możliwość zapoznania się
z rodzajami środków psychoaktywnych i sposobem ich działania. Ponadto dydaktycy zapoznają się  z  sygnałami ostrzegawczymi  świadczącymi o zażywaniu  przez młodzież narkotyków, aspektem prawnym oraz sposobami interwencji w szkole w związku
z zaistniałym problemem, różnymi rodzajami narkotestów oraz systemem pomocy dla młodzieży i ich rodzin.

 

6) Mediacje i negocjacje jako sposób rozwiązywania problemów z przemocą – dr Paweł Sobierajski

 

7) Praca z młodzieżą trudną – ks. dr Mirosław Stanisław Wierzbicki SDB

absolwent Wydziału Teologicznego i Wydziału Nauk o Wychowaniu Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie; Doktorat na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego w Warszawie.

W latach 1991-1993 studia filozoficzne w WSD w Łodzi; 1993-94 praca w Salezjańskim Centrum Młodzieżowym w Pile i Szkołach podstawowych nr 1 i 3 w Pile; 1994-95 praca w charakterze wychowawcy i nauczyciela religii w Salezjańskim Ośrodku wychowawczym w Trzcińcu; 1995-96 praca pedagogiczna w Centrum Młodzieżowym w Vallecrosia (Włochy), 1996-2002 studia teologiczno-pedagogiczne w Turynie i Rzymie. W okresie trwania studiów dodatkowa praktyka w centrach młodzieżowych w Turynie, Moncalieri, Monterotondo i Rzymie. W latach 2002-2009 praca na stanowisku wicedyrektora szkół salezjańskich w Rumi, Pile i Toruniu. Autor artykułów naukowych i popularno-naukowych o tematyce salezjańskiej i pedagogicznej.

 

 

1.      Referat

a.      Pojęcie młodzieży trudnej

b.      Sposób podejścia do młodzieży w metodzie wychowawczej ks. Jana Bosko na przykładzie jego wychowanków – „Młodzi młodym”

c.      Aktualna sytuacja młodzieży zagrożonej – Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Trzcińcu

d.      Podsumowanie

2.      Dyskusja panelowa

3.      Podsumowanie - tworzenie wniosków opartych o dialog i wspólne doświadczenia

 

 

8) Jak skutecznie przeciwdziałać stresowi i wypaleniu zawodowemu w pracy nauczyciela (warsztaty z zakresu nowatorskich technik zarządzania stresem)

mgr Jarosław Paralusz

absolwent wydziałów historii i pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, student ostatniego roku psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, szkoleniowiec, koordynator ds. profilaktyki pracujący od 11 lat w Komendzie Straży Miejskiej w Toruniu, założyciel Centrum Szkoleń Psychoedukacyjnych COGITO, wykładowca Studium Szkolenia Straży Miejskiej w Gdańsku, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń psychologicznych z zakresu komunikacji interpersonalnej, procesów grupowych, zarządzania stresem, podstaw interwencji kryzysowej oraz warsztatów antystresowych. Na co dzień szkoli grupy zawodowe szczególnie narażone w swojej pracy na działanie czynników stresogennych tj. funkcjonariuszy służb mundurowych oraz pracowników socjalnych. Od kilku lat prowadzi także szkolenia z podstaw psychologii na kursach przygotowawczych na strażnika miejskiego (komunikacja interpersonalna, stres, agresja, wywieranie wpływu, grupy społeczne, elementy treningu antystresowego). Prowadzi także szkolenia dla nauczycieli z zakresu profilaktyki narkomanii oraz procedur postępowania w sytuacji zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością i demoralizacją

Celem warsztatów jest poznanie mechanizmów powstawania syndromu wypalenia zawodowego u nauczycieli a także nauka skutecznych sposobów rozpoznawania oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu dydaktyków poprzez poznanie swoich mocnych
i słabych stron w radzeniu sobie ze stresem oraz nauce technik relaksacyjnych.

 

9)   Wspieranie nauczyciela w pracy wychowawczej – mgr Wirginia Krzemińska

psycholog, socjoterapeuta, terapeuta systemowy w trakcie procesu certyfikacji (Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej)

Praca nauczyciela związana jest z różnorodnymi obowiązkami i oczekiwaniami społecznymi. Nauczyciele są grupą zawodową szczególnie narażoną na stres, wyczerpanie, wypalenie zawodowe i … poczucie samotności. Co może zrobić sam nauczyciel, aby polepszyć swoją sytuację psychofizyczną a przez to efektywniej radzić sobie z wypełnianiem obowiązków zawodowych? Gdzie szukać pomocy i wparcia? To częste pytania nauczycieli.

Warsztaty mają na celu wypracowanie metod radzenia sobie z przeciwnościami spotykanymi w pracy oraz wyposażenie nauczycieli w kompetencje społeczne podnoszące efektywność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami wychowawczymi w szkole.

W programie:

·         zagadnienia z obszaru wychowania w przepisach prawa oświatowego;

·         zasoby szkoły w pracy wychowawczej nauczyciela;

·         kompetencje wychowawcze nauczycieli;

·         odpowiedzialność i jej granice;

·         źródła pomocy: współpraca interdyscyplinarna, wsparcie psychologiczne, własny rozwój;

·         jak dbać o własne zdrowie.

 

10) Wolontariat jako czynnik wspierający działania przeciw przemocy – ks. prałat  mgr Daniel Adamowicz