Już widoczni
12.09.17

  Wczoraj w Przysieku ruszyła tegoroczna edycja akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". Szkolenie w miasteczku drogowym WORD-u i zajęcia z Policją oraz Strażą Miejską przeszli najmłodsi z: Przedszkola "Dziecięca Odyseja" w Toruniu, Szkoły Podstawowej w Nieżywięciu oraz ze Szkoły Podstawowej w Kruszynach. Dzisiaj zajęcia praktyczne rozpoczęły: Szkoła Podstawowa nr 5 w Toruniu i Szkoła Podstawowa w Małej Nieszawce. Do końca tygodnia w sumie 500 dzieci, dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zdobędzie praktyczne umiejętności z zakresu ruchu drogowego oraz otrzyma kamizelki odblaskowe.


Wakacyjne kalendarium wydarzeń w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej im. Św. Jana Pawła II w Iłowie – Osadzie
12.09.16

 

            Okres wakacyjny dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie był czasem bardzo intensywnym i owocnym, obfitującym w wiele ciekawych wydarzeń oraz interesujących spotkań. Nie zabrakło zajęć rekreacyjno-sportowych, które miały za zadnie pokrzepić ciało, jak i spotkań edukacyjnych i integracyjnych, krzepiących duszę. 

            Wyjazdy sportowo-integracyjne:

            Otwarciem sezonu wakacyjnego dla uczestników Domu była spartakiada „Z wiosna po zdrowie” zorganizowana przez OREW w Działdowie, która odbyła się w dniach 20-22 czerwca na terenie Lidzbarka. Program spartakiady zawierał liczne atrakcje, ponieważ poza głównymi konkurencjami sportowymi odbywającymi się podczas dwóch dni, przygotowano szereg towarzyszących wydarzeń, a były to: spektakl artystyczny „Czerwony Kapturek”, koncert młodzieżowego chóru „Our Voice” z Działdowa, trening taekwondo, warsztaty taneczne z grupą „Fresk Flow”, przejazdy motorówką, ognisko, wędkowanie, dogoterapia, malowanie, bańki mydlane, fotobudka.

            Kolejnym wydarzeniem było „Dobre Spotkanie” w Przysieku dla uczestników siedmiu środowiskowych domów samopomocy z pobliskich terenów. Podczas spotkania zorganizowano zawody sportowe, gdzie uczestnicy wykazali się dużym sprytem i sprawnością fizyczną. Natomiast  Ci, którzy pragnęli sprawdzić swoje możliwości manualne mogli brać udział w zajęciach plastycznych: technika origami, szkice węglem oraz rysunki kredką pastelową.

            W odpowiedzi na zaproszenie Pani Katarzyny Borowskiej Dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku dnia 22.07.2016 r. odbyło się spotkanie uczestników Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Lidzbarku wraz z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie i Działdowie. Na spotkaniu było obecnych blisko 80 osób, co owocowało wymianą doświadczeń i poglądów. Wydarzenie rozpoczęło się od niezwykłego koncertu piosenki hiszpańskiej „Lidzbark Ole”, który odbył się w sali widowiskowej MGOK w Lidzbarku. Koncert miał na celu, oprócz udzielenia słuchaczom nastroju słonecznej Hiszpanii, przypomnienie jak ważnym składnikiem rodzimej kultury muzycznej są piosenki latynoamerykańskie. Dalsza część imprezy odbyła się już w plenerze, gdyż uczestnicy spotkania zastali zaproszeni na płytę boiska MOSiR w Lidzbarku, gdzie zorganizowano zajęcia rekreacyjno-sportowe. Poprzez udział w mini-zawodach, konkurencjach udowodniono, że na ruch nigdy nie jest za późno a grupowe wykonywanie zadań łączy oraz integruje ludzi łamiąc wszelkie opory i bariery.

            Kolejnym spotkaniem integracyjnym była impreza zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliźnie w formie pikniku ogórkowego. Uczestnicy przy dźwiękach dobrej muzyki mogli rzeźbić i tworzyć postacie, figury ze świeżych ogórków oraz obserwować i brać czynny udział w procesie kiszenia ogórków, co niezwykle zintegrowało uczestników spotkania. Obyły się również spektakularne pokazy szczudlarzy, które rozbawiały uczestników spotkania do łez.   

            Wszelkie spotkania integracyjne osób niepełnosprawnych intelektualnie, osób z zaburzeniami psychicznymi ze społecznością są niezwykle ważne i służą przede wszystkim wzajemnemu zrozumieniu oraz niwelowaniu przesądów i stereotypów. Pozwalają na bardziej świadome podejście do problemu nietolerancji i dyskryminacji oraz promują równość szans w życiu społecznym.

            Spotkania z ciekawymi ludźmi|:

            Jak się okazało, niezwykle interesującą propozycją dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie było zorganizowanie kilku spotkań „z ciekawymi ludźmi”. Wakacyjny cykl spotkań rozpoczął się od wizyty lokalnej działaczki, poetki Działdowskiej Kuźni Słowa Pani Krystyny Sztramskiej. Podczas spotkania odczytała kilka własnych dzieł, które wprowadziły uczestników z zadumę i dały wiele do myślenia…

            Kolejnym wydarzeniem była pouczająca prelekcja aspiranta Pana Krzysztofa Kmiecika – policjanta z Komendy Powiatowej w Działdowie. Spotkanie było w formie pogadanki dotyczącej zasad bezpieczeństwa poruszania się po ulicy, podczas jazdy rowerem oraz prawidłowego zachowania się na przejściach dla pieszych. Ponadto zaproszony gość udzielił wskazówek dotyczących zgubienia lub kradzieży portfela, w sytuacji, gdy zostajemy okradzieni czy oszukani metodą „na wnuczka”. Na spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się także, jakie mają uprawnienia i obowiązki w świetle prawa oraz kto i kiedy ponosi odpowiedzialność w  konkretnych sytuacjach.

            W dniu 08.08.2016 r. mieliśmy zaszczyt gościć w Domu wieloletniego metodyka, magistra pielęgniarstwa, dietetyka – Panią Renatę Kuskowską. Pani Renata przeprowadziła dla uczestników Domu niezwykle ciekawą prelekcję, która dotyczyła zdrowego odżywiania i profilaktyki chorób. Wykład połączony z częścią praktyczną wniósł wiele użytecznych informacji odnośnie zdrowego, taniego i szybkiego przyrządzania pożywnych posiłków. Zamknięciem szeregu spotkań była wizyta pielęgniarki - Pani Jadwigi Marciniak. Spotkanie odbyło się w formie dyskusji dotyczącej zasad prawidłowego dbania o higienę osobistą i zdrowie. Ponadto Pani Jadwiga podkreślała w swoich wypowiedziach, jak ważne jest kontrolowanie swojego stanu zdrowia, prawidłowe odżywanie oraz przyjmowanie zalecanych przez specjalistów leków. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem podejmowali rozmowę z zaproszonym gościem, dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz chętnie zadawali pytania związane z ich schorzeniami i dolegliwościami zdrowotnymi.

            Wyjścia rekreacyjne:

            Dbając o poprawę kondycji psychofizycznej, utrzymanie sprawności fizycznej jak również rozładowanie napięcia psychicznego uczestniczyliśmy w wielu zajęciach rekreacyjnych m.in. wspólne grillowanie, wyjazdy na basen do Mławy, wyjścia na stadion w celu przeprowadzenia zajęć sportowych czy instruktażowe szkolenia dot. prawidłowej techniki nording walking, które odbyły się pod okiem instruktorów z GOKiS w Iłowie – Osadzie. Mimo wielu ograniczeń i schorzeń, uczestnicy Domu bardzo chętnie brali aktywny udział w proponowanych formach rekreacji ciesząc się z każdej chwili i danej okazji, aby poczuć się młodo i zdrowo.

            Korzystając ze słonecznej i bezchmurnej pogody dnia 26.08.2016 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie wraz z dziećmi z świetlicy socjoterapeutycznej działającej przy GOPS w Iłowie – Osadzie wybrali się nad jezioro w Ostaszewie. Ciesząc się wspaniałą atmosferą, dopisującymi humorami oraz sprzyjającą wakacyjną pogodą uczestnicy wraz z dziećmi mogli wygrzewać się w promieniach słońca oraz korzystać z kąpieli i zabaw w jeziorze.

            Udział w programie prowadzonym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie ma na celu doprowadzenie do zwiększenia poczucia pewności siebie i poczucia własnych możliwości w kontaktach z ludźmi, stopniowe zwiększanie własnej aktywności i rozwój zainteresowań, jak również pomoc w powrocie do zadowalającego funkcjonowania w społeczeństwie oraz poprawę wzajemnych relacji interpersonalnych, umiejętności komunikowania się, a także współżycia w grupie. Środowiskowy Dom Samopomocy w Iłowie – Osadzie realizuje powyższe cele poprzez różnorodne formy zajęć dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników, jak również do możliwości organizacyjnych i finansowych placówki. Jednak oferta proponowanych aktywności jest na tyle bogata i atrakcyjna, iż każdy z uczestników może znaleźć coś dla siebie, co rozwija jego pasję i osobowość. Wszystkie osoby zainteresowane korzystaniem z tej formy pomocy mogą uzyskać informację telefonicznie pod nr. 698 181 811 bądź osobiście w placówce. 

 

Lucyna Mątowska – Kierownik ŚDS


Bartek z mamą dziękują
12.09.14

    Mój syn Bartek choruje na postępujący zanik mięśni. Chorobę wykryto, gdy miał 4 lata. Od tamtej pory jest systematycznie rehabilitowany. W kwietniowym „Świadectwie” była opisana historia Bartka. W ubiegłym roku dowiedzieliśmy się o eksperymentalnym leczeniu w klinice w Białymstoku, na które syn został zakwalifikowany. Leczenie rozpoczęło się  3 sierpnia br. Terapia trwać będzie 12 miesięcy. Syn ma podawany w klinice lek, dodatkowo ma masaże, naświetlanie lampami, kinezyterapię i terapię zajęciową. Niestety mieliśmy ogromny problem z dojazdem. Do Białegostoku od nas jest ok. 370 km. Nie mogliśmy znaleźć pomocy, ponieważ nikt nie mógł nas zawieźć. Aż w końcu Ksiądz Adamowicz, któremu jesteśmy ogromnie wdzięczni, nam pomógł. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Księdza Adamowicza mieliśmy szansę wyjazdu na leczenie. Z całego serca dziękujemy Księdzu Dyrektorowi.


Bóg zapłać.
Jadwiga Zielińska z synem


Dobre Spotkanie
12.09.14

W dniu 10 września 2014 roku odbyła się nasza coroczna impreza plenerowa pod nazwą Impreza Integracyjna Wspierająco – Aktywizująca Dla osób Chorujących Psychicznie oraz Ich Rodzin i Bliskich „Dobre Spotkanie”. Jej nadrzędnym celem była integracja osób niepełnosprawnych z tytułu zdrowia psychicznego z  lokalną społecznością. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy środowiskowych domów, ich rodziny i bliscy oraz młodzież szkolna.

W otoczeniu pięknego parku w Przysieku, na boisku sportowym odbyły się sportowe zmagania. Prawdziwych emocji dostarczyły wszystkim przygotowane przez organizatorów konkurencje. Przyjemnie było patrzeć jak oklaski i doping dodają skrzydeł zawodnikom.

Równolegle odbywały się plenery plastyczne. Przepiękny krajobraz przysieckiego parku był doskonałą okazją do przeniesienia tego wszystkiego na papier. Malowanie z natury to wspaniała forma aktywności osób niepełnosprawnych, która daje im możliwość rozwoju, odkrywania i rozwijania talentów oraz pobudza do działania. Mieliśmy duże szczęście, ponieważ zmienna ostatnio pogoda, akurat bardzo nam dopisała.

Mogłoby się wydawać, ze wraz z zakończeniem zmagań sportowych i plenerów plastycznych skończą się również emocje. Nic z tych rzeczy. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród sprawiło, że krew w żyłach zaczęła szybciej krążyć i ruszyliśmy do wspólnej zabawy przy muzyce.

Spotkanie umożliwiło, już po raz czwarty, osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i bliskim przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych związanych z wykluczeniem społecznym. Udostępniło pełniejszą integrację ze środowiskiem lokalnym. Obopólną korzyścią było współdziałanie młodzieży szkolnej i osób dorosłych zmagających się z chorobą psychiczną. Impreza przeciwdziałała stereotypom i uprzedzeniom oraz uczyła tolerancji.

Caritas Diecezji Toruńskiej dziękuje Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej, które wsparło ten bardzo ważny dzień. Cieszymy się, że znów udało nam się być razem i wspólnie się bawić. Widzimy, jak te spotkania budują naszych podopiecznych i przełamują stereotypy wśród młodzieży – to bardzo ważna inicjatywa.

Sylwia Komorowska


Pomoc Carrefour dla dzieci ze "Skrzydeł"
23.12.09

   

    Jak pisaliśmy w czerwcu, grupa Carrefour Polska przeznaczyła na wsparcie dzieci z całego kraju prawie 2 miliony zł w ramach kontynuacji programu Caritas "Skrzydła" w 2009 r. Pomoc ta ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych. Z diecezji toruńskiej wspieranych jest w ramach tego programu 20 dzieci (10 z Torunia i 10 z Grudziądza). Każde z nich otrzymuje co miesiąc środki finanasowe, które wykorzystują m.in. na zakup podręczników, przyborów szkolnych i dożywianie.

   Dodatkowo Carrefour wspiera dzieci w ramach różnych akcji. Przed świętami (16 grudnia) odbyło się przemiłe spotkanie Pana Dyrektora toruńskiego Hipermarketu Carrefour z 10 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Toruniu, które są beneficjentami "Skrzydeł". Każde z nich otrzymało od Pana Dyrektora paczkę z świąteczną, w której były zabawki i słodycze. Wizyta odbyła się wokół wspólnego wigilijnego stołu, przy którym podzielono się opłatkiem. Pani Dyrektor Szkoły Podstawej nr 32 wręczyła Panu Dyrektorowi podziękowanie za wspaniałą postawę, wrażliwość i otwarte serce.


Pomoc świąteczna
22.12.09

Misją Caritas Diecezji Toruńskiej jako kościelnej organizacji duszpastersko-charytatywnej jest budzenie wrażliwości społecznej i świadczenie pomocy osobom potrzebującym, chorym, niepełnosprawnym, bezdomnym. Aspekt ten nabiera szczególnego wymiaru w kontekście oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa. Dlatego wśród wszystkich działań Caritas naszej diecezji znaczące miejsce zajmuje pomoc przed świętami. Każde z 5 naszych centrów, jak co roku, zorganizowało spotkania opłatkowe i przekazało paczki osobom najbardziej potrzebującym z diecezji.

             W Toruńskim Centrum Caritas wydano paczki żywnościowe 4 500 najuboższym rodzinom oraz zorganizowano wigilię dla 600 osób. Opłatkiem podzielili się również  wolontariusze, dzieci z ogniska wychowawczego oraz podopieczni środowiskowego domu samopomocy, którzy spotkali się w Przysieku. Również 54 studentów z Bursy Akademickiej Caritas w Przysieku kolędowało przy wspólnym stole.

            Dodatkowo Centrum Pielęgnacji Caritas w Toruniu wydało 850 paczek swoim podopiecznym (w tym 200 pacjentom leżącym w domach) oraz zorganizowało spotkania opłatkowe dla 300 najuboższych, 200 dzieci oraz 150 osób bezdomnych.

            Również w grudniu Brodnickie Centrum Caritas otoczyło szczególną opieką osoby najuboższe. Paczki żywnościowe trafiły na tym terenie do 1130 rodzin, a w 5 spotkaniach wigilijnych udział wzięło 70 ubogich i bezdomnych, 57 mieszkańców bursy szkolnej, 42 dzieci z ognisk wychowawczych, 25 osób ze środowiskowego domu samopomocy oraz 20 mieszkańców noclegowni.

            Działdowskie Centrum Caritas w tym roku zorganizowało wigilię oraz zbiórkę żywności, podczas której zgromadziło 2 tony żywności. Produkty zostały przekazane poprzez szkoły i parafie 333 najuboższym rodzinom.

Natomiast w Grudziądzu 380 rodzin otrzymało paczki dzięki Grudziądzkiemu Centrum Caritas, a w spotkaniu wigilijnym, podczas którego rozdano podarunki,  udział wzięło 100 dzieci z ognisk wychowawczych oraz 30 podopiecznych środowiskowego domu samopomocy.

Przed świętami Bożego Narodzenia Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ks. Prałat Daniel Adamowicz złożył wizytę niepełnosprawnej Angelice z Książek oraz głęboko upośledzonemu Jakubowi z Jabłonowa, którego rodzicom przekazał 1500 zł w celu przeprowadzenia bardzo kosztownej operacji. Rodzinie Angeliki Ksiądz Dyrektor wręczył kwotę 2000 zł na rozpoczęcie rozbudowy maleńkiego mieszkania.

Ks. Dyrektor przekazał również artykuły spożywcze o wartości ponad 18 000 zł dla najbardziej potrzebujących Torunian, którzy podczas wigilii na Rynku Nowomiejskim w dniu 23 grudnia będą otrzymywać świąteczne paczki.

Koncert świąteczny
22.12.09

            W dniu 20 grudnia br. odbył się tradycyjny, trzynasty już koncert świąteczny, podczas którego podziękowaliśmy naszym przyjaciołom za trwanie w posłudze miłości. Jak zwykle najbardziej zaangażowanym wręczyliśmy statuetki Cor Bonum. W tym roku otrzymały je następujące osoby: Pan Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pani Jolanta Polkowska, Prezes Toruńskich Zakładów Graficznych "Zapolex", Pan Maciej Wiśniewski, Prezes Firmy "Consus", Pani Dorota Myjkowska, Opiekun Szkolnego Koła Caritas Szkoły Podstawowej nr 32 w Toruniu.

Przed koncertem Dyrektor Caritas Diecezji, Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz podsumował 18-letnią działalność  naszej organizacji, ilustrując ją slajdami.

Gwiazdą wieczoru był Ryszard Rynkowski, który oprócz swoich przebojów, wykonał kilka najpopularniejszych kolęd, w czym oczywiście pomogła mu publiczność.

To szczególne wydarzenie mogło się odbyć dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Torunia, Pana Michała Zaleskiego oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pana Piotra Całbeckiego, którym bardzo serdecznie dziękujemy. W organizacji koncertu pomogło nam również Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz wolontariusze z:
V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu, Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku oraz młodzież z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wszystkim wyrażamy głęboką wdzięczność za wielkie zaangażowanie.

 Uroczystość uświetnili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych, za co dziękujemy pani Dyrektor Dorocie Zawackiej-Wakarecy.

Serdeczne podziękowania kierujemy również do Proboszcza Parafii Garnizonowej, Księdza Pułkownika Marka Karczewskiego, który jak zwykle serdecznie gościł nas w swych pięknych, pachnących świąteczną atmosferą i świerkiem wnętrzach.

Koncert świąteczny 2009 - fotoreportaż cz.2 (fot. Iwona Paprocka-Katra)
20.12.09

    Podczas dzisiejszego koncertu świątecznego Caritas Diecezji Toruńskiej podziękowaliśmy wszystkim Przyjaciołom za trwanie w posłudze miłości. Tradycyjnie już wręczyliśmy statuetki Cor Bonum, w tym roku następującym osobom:

1) Panu Piotrowi Całbeckiemu, Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego,

2) Pani Jolancie Polkowskiej, Prezesowi Toruńskich Zakładów Graficznych "Zapolex",

3) Panu Maciejowi Wiśniewskiemu, Prezesowi Firmy "Consus",

4) Pani Dorocie Myjkowskiej, Opiekunowi Szkolnego Koła Caritas Szkoły Podstawowej nr 32 w Toruniu.

 


Koncert świąteczny 2009 - fotoreportaż cz. 1 (fot. Janusz Bujak)
20.12.09

Spotkanie opłatkowe w Przysieku - fotoreportaż
18.12.09

W odwiedzinach u Angeliki i Jakuba
11.12.09

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, ks. Dyrektor Daniel Adamowicz, który z radością wcielił się w rolę św. Mikołaja, odwiedził Angelikę i Jakuba.

Angelika, poruszająca się na wózku inwalidzkim, marzy o własnym pokoju.
Z rodzicami i dwoma młodszymi siostrami mieszka z miejscowości Książki. Aby rodzina mogła rozpocząć rozbudowę maleńkiego mieszkania, Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała 2 000,00 zł.

Jakub, który z rodzicami mieszka w Jabłonowie, czeka na bardzo kosztowną operację. Jest to jedyna szansa na poprawę życia dla głęboko upośledzonego chłopca i jego pełnych poświęcenia rodziców. Na ten cel Dyrektor Caritas ofiarował 1 500,00 zł.

W 2009 r. Caritas naszej diecezji wsparła osoby chore i niepełnosprawne pomocą
o wartości 162 675 zł.