Wolontariusze u samotnych
31.12.13

         Przed Świętami Bożego Narodzenia  wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w Golubiu postanowili nieść innym radość Bożego Narodzenia.  Dzieci wykonały własnoręcznie ozdoby bożonarodzeniowe i razem ze słodkimi podarunkami oraz kolędą na ustach odwiedzili osoby starsze i samotne. Przy śpiewie kolęd i wierszach o tematyce Bożego Narodzenia można było dostrzec niejedną łezkę w oku. Mamy nadzieję, że z radości. Nam również wizyty te przyniosły ogromne wzruszenie.


Potrzeba dzielenia się jest w nas...
20.12.13

     Grudniowy czas to oczekiwanie na przyjście Bożej Dzieciny, to również zatrzymanie się w zadumie nad sensem istnienia. Święta i koniec roku sprzyjają refleksji oraz podsumowaniom. Dokąd idziemy i jaką drogą? Czy na tej drodze zauważamy drugiego człowieka i czy potrafimy się nad nim pochylić? Dużo energii wkładamy w nadanie odpowiedniej jakości naszemu życiu. Nieustannie wybieramy, nie zawsze pamiętając o tym, że najlepszy nawet wybór jest rezygnacją z czegoś. Każdego ranka wstajemy z nadzieją na lepszy dzień. I nawet, gdy jest nam ciężko, odczuwamy potrzebę, chyba najmocniej przed Bożym Narodzeniem, podzielenia się tym, co mamy z bliźnimi.

           W Caritas to szczególny czas wzmożonej pracy. I ciągła troska, żeby nikt nie był głodny, kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazdka na niebie. I żeby dzieci mogły się cieszyć z prezentów. Szczególnie tam, gdzie mamy już nie ma…

  

        Przez 365 dni, a zwłaszcza w tym szczególnym okresie, otaczamy  troskliwym ramieniem konkretnej pomocy oraz pamięcią modlitewną rodziny wielodzietne, niepełne i osoby chore, samotne, które z ufnością patrzą w nadchodzący rok. Niech przyjście Zbawiciela wzmacnia w nas wszystkich niezmiennie wiarę, nadzieję i miłość!

         


Spotkanie Wigilijne
19.12.13

19 grudnia 2013 w Ośrodku Szkoleniowym Caritas w Przysieku odbyło się spotkanie wigilijne uczestników i pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Toruniu oraz przyjaciół.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele MOPR w Toruniu, pan Marcin Cięgotura i pan Maciej Michalski. Wszystkich przybyłych na uroczystość przywitał kierownik placówki, ks. Prałat Daniel Adamowicz, składając jednocześnie życzenia świąteczne i noworoczne. Imprezę uświetnił występ podopiecznych, którzy zaprezentowali jasełka. Artyści wystąpili we własnoręcznie przygotowanych strojach.

Wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali kolędy i dzielili się opłatkiem, życząc sobie przede wszystkim zdrowia, błogosławieństwa Bożego, miłości oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Następnie wszyscy zasiedli do świątecznego stołu zastawionego tradycyjnymi, wigilijnymi potrawami. Spotkanie zakończyło się rozdaniem świątecznych prezentów. Uroczystość przebiegła w miłej, rodzinnej atmosferze.


17. Koncert Świąteczy Caritas Diecezji Toruńskiej (fot. Sauron i M. Szulerecki)
17.12.13

      W niedzielne popołudnie 15 grudnia Kościół Św. Katarzyny został wypełniony po brzegi. To dzięki obecności gwiazdy polskiej estrady, Ireny Santor, która w tym roku kolędowała na Koncercie Świątecznym Caritas Diecezji Toruńskiej. Wydarzenie uświetnili obecnością m.in. JE Ksiądz Biskup Andrzej Suski, Prezydent Miasta Torunia, Pan Michał Zaleski i Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa, Pan Ryszard Bober. Podczas koncertu Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz podsumował rok działalności Caritas i podziękował diecezjanom za wsparcie. Ponadto wręczył Statuetki Cor Bonum (łac. dobre serce). W tym roku laureatami Cor Bonum są: Lech Matecki – darczyńca indywidualny, wspierający od lat Centrum Pielęgnacji Caritas, który zachwyca nie tylko wrażliwością, ale i wielką skromnością;  Władysław Nowakowski – właściciel działdowskiej firmy Novcan, na którego zawsze można liczyć, to dzięki takim osobom Caritas może dotrzeć z konieczną pomocą do 40 000 osób na terenie diecezji toruńskiej;  Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier S.A. – jest obecna w różnych przedsięwzięciach społecznych i, co najważniejsze, pomocowych, dzięki wsparciu tej firmy Caritas Diecezji Toruńskiej mogła przekazać w tym roku 7000 kamizelek odblaskowych najmłodszym;  Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej – pomimo wielu zajęć strażacy mają czas i chęć wspierania akcji Caritas (takich jak festyn z okazji Dnia Dziecka, na którym corocznie gromadzi się ponad 20 000 osób), dzięki czemu Caritas może w sposób pewny i bezpieczny organizować wydarzenia. Dodatkowo wyróżnienie Cor Bonum otrzymał Wiesław Smereczyński – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Działdowie, człowiek uśmiechu, dobry duch, inspirator wspierający dobrą radą, dzięki takim osobom działania Caritas są profesjonalne.

            Podczas koncertu podziękowaliśmy również za 8-letnią posługę dyrektorowi Toruńskiego Centrum Caritas, Księdzu dr. Jarosławowi Ciechanowskiemu, który będzie kontynuował działalność na misjach.

            Po części oficjalnej, usłyszeliśmy kolędy i pastorałki w wykonaniu Ireny Santor. Wykonała ona również przeboje ze swojej ostatniej płyty, ale co najważniejsze, największe przeboje "Serce" i "Już nie ma dzikich plaż". Publiczność z zapartym tchem słuchała piosenek, ale również wplecionych w nią opowieści artystki. Niemałą niespodzianką było również przedłużenie występu. Pani Irena pochodząca z naszego regionu, ciepło mówiła o Toruniu. Była to sentymentalna podróż w świat troszkę już niedzisiejszy.

            Koncert dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.


Koncert Ireny Santor - fotoreportaż (fot. Iwona Paprocka-Katra i Michał Leis)
17.12.13

Zbiórka żywności
11.12.13

Ogromna wdzięczność przepełnia nasze serca bo bardzo wielu mieszkańców Torunia, Brodnicy i Chełmży było w tym roku prawdziwym Świętym Mikołajem. Tegoroczna zbiórka żywności, odbywająca się właśnie we wspomnienie tego świętego Biskupa, (06.12.-07.12) który kojarzy się nam wszystkim głównie jako ten, który obdarowuje innych, dała każdemu z nas możliwość podzielenia się, a właściwie wsparcia tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

Mimo bardzo nie sprzyjającej pogody wolontariusze pełnili dyżury w wielu sklepach w Toruniu (Polo Market, Biedronka, Piotr i Paweł),  Brodnicy (Biedronka, Supersam, Netto) i Chełmży (Biedronka). Ich obecność jest również wyrazem wielkoduszności i chęci czynienia dobra, tak jak mogą, służą nie tylko oddając swój czas ale i swój młodzieńczy zapał.

Tak jak zawsze chodziło o to, by zebrać żywność, którą następnie będzie można przekazać osobom najbardziej potrzebującym, korzystających z pomocy naszej instytucji, aby wesprzeć ich w tym szczególnym, przedświątecznym czasie. Tradycyjnie najwięcej było podstawowych produktów: mąki, cukru, ryżu, kaszy, makaronu, płatków i konserw. Wszelkie rekordy w stosunku do poprzednich lat pobiła ilość czekolad, których uzbierało się ponad 1070 w Toruniu, 380 w Brodnicy i ponad 150 w Chełmży. Jest to z pewnością dobra wiadomość, szczególnie dla wszystkich najmłodszych, chociaż słodki drobiazg może wywołać uśmiech również na nieco starszej twarzy. Łącznie zebraliśmy 2 562,72 kg żywności w Toruniu, 984,1 kg w Brodnicy oraz 273,46 kg w Chełmży.

Gorące słowa podziękowania kierujemy do kierownictwa sklepów Biedronka, Bresse-Pol, Netto, Piotr i Paweł oraz Supersam za życzliwość i wieloletnią już współpracę. Serdecznie dziękujemy opiekunom i wolontariuszom SKC, studentom Bursy Akademickiej w Przysieku wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia zbiórki żywności na terenie Torunia, Brodnicy i Chełmży. Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję, za każdy dar serca BÓG ZAPŁAĆ.

 

 


Koncert Świąteczny
03.12.13

    Jak każdego roku serdecznie zapraszamy na Koncert Świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej do Kościoła Garnizonowego. W dniu 15 grudnia o godz. 15.00 usłyszymy kolędy w wykonaniu Ireny Santor. Podczas tego wydarzenia uhonorujemy statuetkami Cor Bonum osoby szczególnie zaangażowane w obszarze działalności charytatywnej.

   Cegiełki koncertowe dostępne są w toruńskich parafiach.

   Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.


DZIĘKUJEMY ZA INAUGURACJĘ WDPD !
03.12.13

      Jak wywołać uśmiech na twarzy kilku tysięcy dzieci? Tylko osoby pracujące z najmłodszymi wiedzą jak wymagający to odbiorca! Wiedzą to również pracownicy Caritas Diecezji Toruńskiej. Najlepszym tego przykładem jest, oprócz Festynu z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”, doroczne wydarzenie inaugurujące Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w diecezji toruńskiej. W skali kraju to XX już edycja WDPD i 3 000 000 świec, które trafią na polskie stoły jako cegiełki wspierające inicjatywy pomocowe dla najmłodszych.

            O niesłabnącym powodzeniu toruńskiego spotkania inauguracyjnego niech zaświadczy liczba ponad trzech tysięcy dzieci, które zapełniły w sobotę 30 listopada trybuny lodowiska TOR-TOR, każde z porcją smakołyków od Caritas. Fakt, iż paczka ta zawierała też kamizelki odblaskowe z akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” sprawił, iż tegoroczne motto Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom „Rozjaśnij dzieciom przyszłość” zyskało w naszej diecezji nowe, bardzo praktyczne znaczenie. Odwołał się do niego też otwierający spotkanie dyrektor Caritas, ks. prałat Daniel Adamowicz w formie żartu, mówiąc: „Jesteście błyskotliwi!”. Na trybunie honorowej zasiedli gospodarze diecezji i miasta, a zarazem przyjaciele i dobroczyńcy tej inicjatywy, w tym ks. biskup Andrzej Suski oraz prezydent Michał Zaleski. Warto wspomnieć tradycyjne zaangażowanie służb mundurowych, którzy wraz z liczną grupą wolontariuszy Caritas zapewnili spotkaniu doskonałą organizację.

            Trzy tysiące bardzo wymagających odbiorców to nie lada wyzwanie. Lecz nie dla Jacka Beszczyńskiego, doświadczonego w animacji toruńskich imprez dla najmłodszych. Nie mogło zabraknąć także licznych reprezentantów najpiękniejszego z zimowych sportów: łyżwiarstwa, zarówno figurowego, w tym solistek, par oraz grup synchronicznych, jak i młodych hokeistów. Wśród wielu innych rozrywek gwoździem programu był huczny wjazd św. Mikołaja ze śnieżynką w silnej asyście sunących po lodzie pojazdów służb mundurowych. Po odpaleniu ogromnej świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i odśpiewaniu księdzu biskupowi andrzejkowego „sto lat”, spotkanie zakończył recital znanego duszpasterza i przyjaciela dzieci, biskupa Antoniego Długosza.

            Warto zauważyć, że inaugurując Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, toruńska Caritas podsumowała swoje dwie inne akcje z udziałem i na rzecz najmłodszych: „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”, w ramach której do najmniejszych uczestników ruchu drogowego trafiło 7 000 kamizelek odblaskowych, oraz „Warto być bohaterem”, w której uczniowie szkół z diecezji zebrali 24 000 zł na rzecz swoich chorych i niepełnosprawnych rówieśników. Caritas Diecezji Toruńskiej dziękuje wszystkim przybyłym za udział w spotkaniu, jednocześnie zachęcając do zakupu świec WDPD, a także zapraszając wszystkich ludzi dobrej woli, firmy, instytucje i wolontariuszy do dzielenia się z potrzebującymi tym, czym mogą się podzielić.

            Mateusz Rudziński

            Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

            Jesteśmy wdzięczni za wsparcie przedsięwzięcia: Urzędowi Miasta Torunia oraz firmom: Bud-Tech, Marbud, Matbud i Oferta.

            Serdecznie podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości kierujemy do: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Impresariatu Sauron, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu, Nadleśnictwa Toruń, Toruńskiej Grupy Ratownictwa PCK oraz Placówki Żandarmerii Wojskowej w Toruniu.

            Dziękujemy za wsparcie akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” Krajowej Spółce Cukrowej Polski Cukier oraz Grupie Erbud Oddział Toruń. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.


Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zainaugurowane!
02.12.13

  W sobotę, 30 listopada na lodowisku Tor-Tor zapłonęła  świeca wigilijna, symbolizująca ciepło domowego ogniska i dobro, którym chcemy dzielić się z bliźnimi. Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbyła się z udziałem 3000 najmłodszych uczestników, którzy dźwięcznym chórem odśpiewali Księdzu Biskupowi Andrzejowi imieninowe "Sto lat". Byli jak zwykle dostojni goście, Mikołaj i prezenty, a na tafli interesujące pokazy młodych łyżwiarzy. Uroczystość uświetnił koncertem JE Ksiądz Biskup Antoni Długosz. Wydarzenie odbyło się dzięki pomocy służb mundurowych, wielu przyjaciół i wolontariuszy.

   Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

   Podczas inauguracji podsumowaliśmy również akcję "Warto być bohaterem", w ramach której uczniowie z 50 szkół wykazali się ofiarnością w wysokości 24 000,00 zł. Najbardziej zaangażowane placówki otrzymały Certyfikaty Szkoły Budującej Wrażliwość Społeczną 2013. Byly to: Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu oraz Publiczne Gimnazjum w Topólce.

   Uroczystość stanowiła jednocześnie finał akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny", w ramach której rozdaliśmy w tym roku wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego 7000 kamizelek. Dziękujemy za wsparcie projektu Krajowej Spółce Cukrowej Polski Cukier oraz Grupie Erbud Oddział Toruń. Akcja jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.