"Dobre Spotkanie" - dzień sportu i integracji dla osób niepełnosprawnych
24.06.15

Niemal 200 osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wzięło udział w "Dobrym Spotkaniu" w ośrodku Caritas diecezji toruńskiej w Przysieku.

Tradycyjny dzień sportu i integracji dla osób niepełnosprawnych „Dobre Spotkanie” po raz kolejny cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Przysieka przybyli podopiecznymi z opiekunami ze Środowiskowych Domów Samopomocy prowadzonych przez Caritas. Takich domów jest w diecezji sześć.

Uczestnicy brali udział w zawodach sportowych oraz warsztatach plastycznych i manualnych. Organizatorem spotkania była Caritas diecezji toruńskiej. Uczestnicy zostali uhonorowani nagrodami i pamiątkowymi dyplomami. Coroczne integracyjne spotkanie zakończyło się piknikiem.


Wrześniowe bezpłatne szkolenie dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
22.06.15

Informujemy nauczycieli toruńskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, że są jeszcze miejsca na szkolenie Współczesna profilaktyka zagrożeń młodzieży. Celem zadania jest rozszerzenie wiedzy uczestników na temat profilaktyki uzależnień oraz minimalizacja czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych. Szkolenie obejmuje:

1)        Wybrane zagadnienia z zakresu komunikacji interpersonalnej ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania postaw asertywnych.

2)        Moje miejsce w grupie rówieśniczej.

3)        Jak poradzić sobie z presją grupy rówieśniczej.

 

4)        Konflikt jako nieodzowny element naszego życia.

 

5)        Konstruktywne i destruktywne sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.

6)        Współczesne zagrożenia dla młodzieży (używki, dopalacze, prostytucja nieletnich).

            Dwa dwudniowe zjazdy z noclegiem (najpierw dla nauczycieli, a potem dla uczniów
z nauczycielami) odbędą się w Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej
w Przysieku
w terminach:

- 12-13.09  dla 10 nauczycieli 

- 19-20.09 dla 20 uczniów z GIMNAZJÓW z przeszkolonymi wcześniej 5 nauczycielami

- 26-27.09 dla 20 uczniów ze SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH z przeszkolonymi wcześniej 5 nauczycielami.

            Zajęcia poprowadzi psycholog, zastępca komendanta Straży Miejskiej, Jarosław Paralusz. Szkolenie jest bezpłatne (zajęcia, wyżywienie i noclegi). Serdecznie zapraszamy!

            Zgłoszenia przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl (nauczyciel + 4 uczniów
z podaniem nazwisk)

 

Transport Caritas Polska z pomocą humanitarną jedzie na Ukrainę
15.06.15

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Caritas Polska

 

Warszawa, 15.06.2015 r.

Informacja prasowa

Transport Caritas Polska z pomocą humanitarną jedzie na Ukrainę

Caritas Polska we współpracy z MSZ w poniedziałek 15 czerwca wysyła kolejny transport humanitarny dla uchodźców wewnętrznych na wschodniej Ukrainie. Pomoc trafi do obwodu zaporoskiego. W regionie tym przebywa 92 251 tys. uchodźców z terenów objętych konfliktem. Wg agendy ONZ do spraw pomocy humanitarnej (OCHA) liczba uchodźców wewnętrznych na Ukrainie w połowie czerwca tego roku przekroczyła 1,331,778 osób. Odbiorcą pomocy Caritas Polska będą uchodźcy, którzy znajdują się pod opieką Caritas Ukraina.

Caritas Polska wysyła 4300 paczek spożywczo – higienicznych, w których znajduje się: mąka, olej, sól, cukier, zupy w proszku, kasza gryczana, ryż, płatki owsiane, makaron, herbata, kawa, ciastka, czekolady, mydło, szampon, proszek do prania, płyn do naczyń, pasta do zębów oraz szczoteczki do zębów. Dodatkowo w transporcie znajdzie się 2000 śpiworów, 460 koców oraz 260 łóżek turystycznych.

Gospodarstwa domowe uchodźców wewnętrznych zmagają się ogromnymi problemami aprowizacyjnymi, dostęp do żywności, której ceny lawinowo rosną poza obszarami miejskimi jest bardzo trudny. Dodatkowo rodziny wielodzietne, z osobami starszymi i niepełnosprawnymi lub te w których nie ma mężczyzn mają szczególny problem z przemieszczaniem się i pozyskaniem pomocy – ocenia sytuację Marta Titaniec, koordynator pomocy zagranicznej Caritas Polska.

Jesteśmy dobrze przygotowani na przyjazd transportu pomocy z Polski. Caritas Ukraina posiada dużą sieć regionalnych centrów oraz pracowników i wolontariuszy, których zadaniem jest dotarcie osób potrzebujących pomocy. Wykorzystamy tą strukturę do rozdzielania pomocy uchodźcom, kiedy tylko transport z Polski dotrze do celu – powiedział dyrektor działu pomocy humanitarnej Caritas Ukraina Petro Matiaszek.

W konwoju, którzy 15.06 wyruszy z Warszawy pojadą 22 samochody ciężarowe z transportem o wadze 163 ton, w tym 9 samochodów zaopatrzonych przez Caritas Polska z ładunkiem 96 ton. Wartość obecnego transportu to 650 000 zł. Jest to drugi transport z pomocą humanitarną na Ukrainę finansowany ze środków MSZ. Pierwszy transport o wartości 695 700 zł został wysłany w grudniu 2014 r.

__________________________________________________________

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000198645).

Kontakt dla mediów:

Paweł Kęska

Biuro Prasowe Caritas Polska

rzecznik@caritas.pl

Tel. +48 510 235 802

+48 22 3348506


Stypendium Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"
15.06.15

Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej pełni również funkcję Koordynatora Diecezjalnego Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W związku z tym sprawy dotyczące stypendiów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszej diecezji rozwiązywane są w biurze Caritas Diecezji Toruńskiej.

Jak zostać stypendystą?

By móc aplikować o stypendium Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” należy w pierwszej kolejności wypełnić skrócony wniosek o stypendium i przesłać na adres: Caritas Diecezji Toruńskiej, Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka. Koordynator Diecezjalny opiniuje wnioski o stypendium, zanim trafią one do biura Fundacji. Uzyskanie stypendium jest zależne od następujących kryteriów:

·        średnia ocen - minimum 4,8,

·        pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców,

·        oraz trudna sytuacja finansowa. Według regulaminu przyznawania i realizacji stypendiów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia", jest to 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku ta kwota wynosi 1120 zł brutto.

Informujemy, że ilość przyznanych stypendiów jest uzależniona od wyników zbiórki pieniężnej prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. 

 

Szczegółowe informacje na  www.dzielo.pl


wniosek_skrocony_kandydata_2015-2016.doc
Jeszcze raz dziękujemy!
11.06.15

    Dzisiaj w Przysieku spotkali się przedstawiciele służb, instytucji i organizacji, które współtworzyły z Caritas Diecezji Toruńskiej Festyn Rodzinny z okazji Dziecka "Bądźmy razem". Wspólnie obejrzeliśmy reportaż z majowego wydarzenia i podzieliliśmy się spostrzeżeniami organizacyjnymi po to, by przyszłoroczny festyn, który planujemy zrealizować w podobnym składzie, był równie dobry i wywołał jak zwykle uśmiech ponad 15 000 dzieci. Ksiądz Dyrektor Daniel Adamowicz podziękował każdemu, kto przyczynił się do sukcesu organizowanego już po raz ósmy święta dzieci.


Bezpłatne badania w niedzielę
09.06.15

W niedzielę, 14 czerwca w godz. 8.00 - 17.30

na parkingu HALI WIDOWISKOWO – SPORTOWEJ w Toruniu przy ul. Bema 73/89

odbędą się bezpłatne badania „Strefa na zdrowie’’.

            Realizatorem bezpłatnego programu profilaktycznego jest firma  Polpharma. Celem akcji jest ułatwienie dostępu do badań,  porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom
w wieku 40 + , szczególnie zagrożonym chorobami serca, oczu i skóry. Badania tego typu odbywały się w kilkunastu miastach polskich. 

Rodzaje badań:   

   Kardiologia (diagnostyka chorób układu krążenia)

- poziom glukozy,

- poziom cholesterolu,

- ciśnienie,

- EKG,

- konsultacja lekarska.

Dermatologia:

- konsultacja dermatologiczna w tym badanie dermoskopem zmian skórnych.

Każdy, kogo dotknął problem opryszczki, łupieżu czy też jakikolwiek inny problem skórny, może skonsultować się z dermatologiem.

Okulistyka:

- badanie przesiewowe w kierunku jaskry.

Na badania zapraszamy zwłaszcza osoby, u których występuje choćby jeden z następujących czynników ryzyka: wiek powyżej 40 r.ż., jaskra u rodziców lub rodzeństwa, choroby serca, niskie ciśnienie bądź źle leczone nadciśnienie, nocne spadki ciśnienia krwi, migrenowe bóle głowy, zimne dłonie i stopy, wady wzroku powyżej 4 dioptrii, wcześniejszy uraz, powikłania cukrzycy lub inna choroba oka, długotrwałe stosowanie steroidów miejscowo lub ogólnie.


Współczesna profilaktyka zagrożeń młodzieży
09.06.15

   Tuż przed końcem roku szkolnego informujemy nauczycieli toruńskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, że zaraz po wakacjach - we wrześniu odbędzie się szkolenie Współczesna profilaktyka zagrożeń młodzieży. Celem zadania jest rozszerzenie wiedzy uczestników na temat profilaktyki uzależnień oraz minimalizacja czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych. Szkolenie obejmuje:

1)        Wybrane zagadnienia z zakresu komunikacji interpersonalnej ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania postaw asertywnych.

2)        Moje miejsce w grupie rówieśniczej.

3)        Jak poradzić sobie z presją grupy rówieśniczej.

4)        Konflikt jako nieodzowny element naszego życia.

5)        Konstruktywne i destruktywne sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.

6)        Współczesne zagrożenia dla młodzieży (używki, dopalacze, prostytucja nieletnich).

            Dwudniowe zajęcia z noclegiem (najpierw dla nauczycieli, a potem dla uczniów z nauczycielami) odbędą się w Centrum Wolontariatu w Przysieku w terminach:

- 12-13.09  dla 10 nauczycieli,

- 19-20.09 lub 26-27.09 (do wyboru) dla 40 uczniów z przeszkolonymi wcześniej 10 nauczycielami.

            Szkolenie jest bezpłatne (zajęcia, wyżywienie i noclegi). Serdecznie zapraszamy!

            Zgłoszenia przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl ( nauczyciel + 4 uczniów)

            Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Toruń.

 

 


Dziękujemy za pomoc w organizacji festynu! (fot. J. Grabowski)
09.06.15

            Jak każdego roku na ósmym Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" dopisała frekwencja i pogoda. Na słonecznym toruńskim lotnisku ponad 20 000 osób świętowało w radosnym nastroju, korzystając z ponad 300 przygotowanych dla dzieci atrakcji. Wszystko to było możliwe dzięki przyjaciołom i sponsorom. Dziękujemy wielu firmom oraz instytucjom, które wsparły wydarzenie. Jesteśmy wdzięczni służbom mundurowym, szkołom i armii wolontariuszy!

            Festyn jest dofinansowany ze środków Miasta Toruń. Projekt jest współfinansowany przez budżet Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

            Festyn jest współfinansowany przez RPO.


LOGO+20+LAT_razem.pdf
badanie+TNS+OBOP.pdf

„Bądźmy Razem”- Wolontariusze V LO na Festynie Rodzinnym Caritas Diecezji Toruńskiej!
02.06.15

30 maja 2015r., już po raz siódmy, z okazji Dnia Dziecka wolontariuszki i wolontariusze z V LO wraz z menedżerem-koordynatorem szkolnego wolontariatu Panią Marleną Prusakowską zaznaczyli swą obecność na Festynie Rodzinnym „Bądźmy Razem” Caritas Diecezji Toruńskiej, który odbywał się na terenie Aeroklubu Pomorskiego.
Na stanowiskach plastycznych przeprowadzono w atrakcyjny sposób edukację ekologiczną i konkursy wokół tematów: „EKO ZAKRĘCENI", „EKO ORIGAMI”, „EKO POLIGLOTA”, „EKO GAZETKA” „TALERZ RECYKLINGOWY”.
Na stanowisku „EKO ZAKRĘCENI” odbyły się zawody w kręceniu hula-hop, rzucie piłką, skoku przez skakankę i inne zabawy ruchowe wspólnie z uczestnikami festynu.
Rodziców i dzieci zaciekawiła i „wciągnęła” prezentowana technika plastyczna ORIGAMI.
Natomiast „EKOPOLIGLOCI” - wypowiadali i ilustrowali słowa, w różnych językach obcych, będące nazwami otaczającej nas natury. Z kolei „EKO GAZETA”- zawierała informacje nt. Jak dbać o naszą planetę, przedstawione za pomocą łamigłówek, składających się z odpowiednio ułożonych rysunków, napisów i znaków. Wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszył się również TALERZ RECYKLINGOWY, który prezentował treści dotyczące zagadnienia: Jak nie marnować żywności i dbać o środowisko naturalne?
Dzięki aktywności naszych Wolontariuszy dzieci ucząc się ekologii jednocześnie świetnie się bawiły! Powstało wiele intrygujących prac plastycznych.

Dziękujemy J

 

 


Festynowe wspomnienia - fotoreportaż
01.06.15

   Sobotni Festyn Rodzinny Caritas z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" zgromadził na terenie Aeroklubu Pomorskiego ponad 20 000 osób! Samych nagród, podarunków i gadżetów (oprócz 17 350 paczuszek od Partnera Strategicznego Biedronki, 250 kg ciastek, 4536 litrów wody i 1 tony parówek) rozdaliśmy na festynie 37 000!

   Dziękujemy wielu firmom oraz instytucjom, które wsparły wydarzenie. Jesteśmy wdzięczni szczególnie służbom mundurowym, szkołom i armii wolontariuszy!

   Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Toruń. Festyn jest współfinansowany przez budżet Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.


LOGO+20+LAT_razem.pdf
201505131509.pdf