Zbiórka żywności Caritas
06.12.18

W piątek i w sobotę 7 i 8 grudnia tradycyjnie w sklepach odbędzie się przedświąteczna ogólnopolska zbiórka żywności "TAK, POMAGAM!, z której produkty trafią do najuboższych rodzin.

400 wolontariuszy zbierać będzie żywność w 40 sklepach diecezji.

Dziękujemy za wielkie serce!


Koncert Jerzego Połomskiego
06.12.12

    W niedzielę, 16 grudnia serdecznie zapraszamy na Koncert Świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej, który odbędzie się w Kościele Garnizonowym w Toruniu o godz. 15.00. W tym roku kolędy dla nas zaśpiewa Jerzy Połomski. Podczas tego wydarzenia podsumujemy kolejny rok działalności Caritas Diecezji Toruńskiej oraz wręczymu stauetki Cor Bonum.

   Cegiełki na koncert dostępne są w toruńskich parafiach. Informacji udzielamy e-mailem: torun@caritas.pl

   Koncert dofinansowano ze środków Miasta Toruń.


Podziękowanie z Rzęczkowa
29.06.12

Z serca boiska
25.06.12

Przysieckie boiska Caritas Diecezji Toruńskiej w minione sobotnie przedpołudnie stały się miejscem, gdzie rozegrano  turniej  piłki nożnej.  Naprzeciw siebie stanęli reprezentanci Bursy Akademickiej Caritas z Przysieka oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej. Po krótkiej rozgrzewce i zapoznaniu się z nawierzchnią boiska, grę rozpoczęli klerycy. Gospodarze znający lepiej warunki tamtejszego boiska oraz mający większe rozegranie, dominowali w grze i bezlitośnie przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Dwie połowy po 15 minut zakończyły się wynikiem 15:3 dla gospodarzy. Po rozegranym meczu wszyscy udali się na grilla, podczas którego Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ks. Daniel Adamowicz wręczył zarówno wygranym jak i przegranym nagrody w postaci piłek, by gospodarze nie utracili formy, a goście mogli się sumienniej przygotować do obiecanego rewanżu.

Po wspólnym posiłku rozegraliśmy wewnętrzny turniej klerycki.  Spotkania odbyły się dla czterech drużyn, gdzie po rozgrywkach każdego kursu z każdym, wyłonili się zwycięzcy kursu trzeciego. Przegrana z gospodarzami nie ochłodziła zapału - mecze rozgrywały się z wielkim zaangażowaniem i nieustającą wolą walki każdego kursu. Spotkania przebiegały pod bacznym okiem ks. Daniela Adamowicza, ks. Rektora WSD Dariusza Zagórskiego, ks. Wiceprokuratora WSD Marcina Lisińskiego oraz Ojca Duchownego WSD ks. Sławomira Witkowskiego, który czynnie włączył się do rozgrywek, wspierając jedną z drużyn.

Należy wspomnieć, że rozegrany turniej dla kleryków to kontynuacja tradycji seminaryjnej, w ramach której każdego roku spotykały się reprezentacje poszczególnych kursów, by powalczyć o zwycięstwo. Sobotnie spotkanie pozwoliło nam po dwuletniej przerwie wskrzesić na nowo ducha zdrowej rywalizacji sportowej.

 

kleryk Damian Wiśniewski


Środowiskowe Domy Samopomocy na sportowo
25.06.12

        W środę 19 czerwca po raz kolejny zorganizowaliśmy spotkanie pod hasłem Lato na sportowo. Zaprosiliśmy wszystkie Środowiskowe Domy Samopomocy Caritas z naszej diecezji. Przyświecał nam cel integracji naszych podopiecznych oraz wspaniała sportowa zabawa. Duch zdrowej rywalizacji unosił się nad Ośrodkiem Szkoleniowym w Przysieku. Nasi goście z Blizna, Grudziądza i Działdowa przybyli na miejsce o godzinie 10. Środowiskowy Dom Samopomocy z Torunia, pełniąc rolę gospodarza, przygotował wiele atrakcji. Od razu zaprosiliśmy wszystkich do wspólnej zabawy. Zawodnicy chętnie stanęli do rywalizacji. Jednak deszcz pokrzyżował nasze ambitne plany. Na szczęście humor wszystkim dopisywał i integracja przeniosła się pod dach. Absolutnym hitem spotkania było wspólne tańczenie Macareny. Okazuje się, że gorące latynoskie rytmy porywają nie tylko w czasie karnawału. Radosne tańce przeplatane były konkursami, które przygotowaliśmy dla uczestników. Poprzez to spotkanie chcieliśmy, by nasi podopieczni ze Środowiskowych Domów Samopomocy uczyli się współdziałania w grupie. Wspólna integracja i ośmielenie ich do aktywności wśród ludzi to zawsze nasze cele nadrzędne i udało nam się je zrealizować. 100 naszych gości nie mogło się nudzić, bo po prostu nie było na to czasu. Wiadomo, że każda rywalizacja sportowa ma swoich zwycięzców i przegranych, ale ta zasada u nas nie obowiązuje. Każdy z uczestników otrzymał paczkę z łakociami i mógł poczuć się zwycięzcą. To właśnie wspólna zabawa i radosna atmosfera sprawiła, że goście z Przesieka wyjechali ubogaceni. Po tym spotkaniu zachowamy wspaniałe wspomnienia i czekamy na przyszły rok. Wydaje nam się, że nie może być lepszej metody na pożegnanie wiosny i przywitanie lata niż wspólna zabawa. Wszystkim dziękujemy za przybycie i radosną zabawę.

 

Sylwia Komorowska


Spiesz się, studencie!
21.06.12

Zbliżające się wakacje są dla wielu maturzystów czasem podejmowania decyzji związanych z przyszłością. Wielu z Was składa dokumenty na wymarzone studia, aby w październiku zostać pełnoprawnym studentem, przyjmując na siebie cały bagaż nowych doświadczeń związanych z nauką czy tzw. życiem studenckim. Warto jednak, zanim oddacie się w pełni studenckiemu szaleństwu dokonać wyboru miejsca nowego zamieszkania. Wyprowadzka z domu jest dla wielu wielkim przeżyciem. I jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie możesz znaleźć wspaniałe miejsce, w którym przeżyjesz najwspanialsze lata swojego życia, to dla Ciebie jest ten artykuł. Niewątpliwie bowiem takim miejscem jest Bursa Akademicka Caritas w Przysieku (6 km za Toruniem w stronę Bydgoszczy).

W Bursie zamieszkać może każdy, kto złoży wniosek wraz z kompletem dokumentów. A dlaczego warto? Ponieważ miesięcznie przeznaczamy na zamieszkanie i wyżywienie niecałe 200 zł – zwykle są to pieniądze pochodzące ze stypendium mieszkaniowego i żywieniowego, a poza tym są tu bardzo dogodne warunki.  Pokoje 2-osobowe, 3-osobowe i 4-osobowe, w pełni wyposażone są  bardzo przytulne, a w niektórych znajdują się łazienki. W bursie może zamieszkać ponad 50 osób, czyli mniej niż w innych akademikach. Dzięki temu wszyscy lepiej się tu znamy i możemy nawiązać wspaniały kontakt. Dojazd na uczelnię to kwestia tylko siedmiu minut autobusem PKS, do centrum tylko 10 minut.

Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie. Tworzymy zgrany zespół i każda nowa osoba staje się jego członkiem. Chętnie podejmujemy wiele inicjatyw, dzięki którym czas płynie o wiele szybciej. Mamy do dyspozycji salę komputerową z dostępem do Internetu. W pięknych i akustycznych salach pałacu znajduje się również fortepian i pianino, z których również korzystamy. Jest tu urokliwy park, idealny na wieczorne spacery przy blasku gwiazd, jak również miejsce wyznaczone na ognisko i grilla oraz staw pełen ryb. Do naszej dyspozycji są również korty i boisko do koszykówki oraz piłki nożnej.

Bursa to jednocześnie miejsce idealne do nauki. Obowiązujące tu zasady są tak przemyślane, aby był czas na wszystko. Na zabawę, relaks i naukę. Mamy również obowiązki. Ich plusem jest to, że nabywamy nowe zdolności.

Dlatego jeżeli jeszcze nie podjąłeś decyzji, gdzie zamieszkać, lub chcesz zmienić swoje lokum, to zapraszamy do nas. Gwarantujemy, że czas tu spędzony na długo zapadnie w Twej pamięci. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o nas, to wejdź na stronę www.bursaakademicka.eu. Zapraszamy do domu dla ludzi z pasją!

 

 

Natalia Kowalska

 

 


Szkolenie "Chronię siebie, chronię innych - profilaktyka uzależnień w praktyce"
19.06.12

         Ruszyła kolejna edycja szkoleń dla wolontariuszy, angażujących się w szkołach w profilaktykę uzależnień. W dniach: 16-17 czerwca zajęcia odbyły się w dwóch grupach 20-osobowych, a po wakacjach projekt zostanie zrealizowany dla kolejnych dziesięciu grup.

 

            Najbardziej aktywni członkowie Szkolnego Koła Caritas im. Św. Franciszka z Asyżu, działającego przy Zespole Szkół nr 16 w Toruniu, na koniec roku szkolnego zostali nagrodzeni możliwością wyjazdu do Centrum Wolontariatu w Przysieku. Przyjechali tu pod opieką czterech nauczycieli, aby zdobywać kolejne szczeble wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień.

            Pogoda dopisała, warunki w Przysieku były idealne, jedzenie wyśmienite, park przepiękny, a boiska sportowe, którymi młodzież bardzo szybko zawładnęła, zachęcały do czynnego wypoczynku. Oprócz przyjemności były też obowiązki, ale niezwykle miłe i pouczające. Zaczęło się od spotkania z siostrą Pelagią, która jest dyrektorem Centrum Pielęgnacji Caritas. Siostra przypomniała uczestnikom, co to znaczy być prawdziwym chrześcijaninem.

            Następnie panie: Alina Kocieniewska, Magdalena Paralusz i Sybilla Walczyk wprowadziły młodzież poprzez zabawę, zajęcia aktywizujące, dramowe, teatralne i redakcyjne w tematykę profilaktyki uzależnień. Na co dzień członkowie Szkolnego Koła Caritas promują zdrowy tryb życia, ale okazało się, że o wielu sprawach jeszcze nie wiedzieli. Jak zgodnie stwierdzili uczestnicy szkolenia, to czego nauczyli się w Przysieku na długo zostanie w ich świadomości, a oni jako liderzy wsparcia rówieśniczego będą mogli dalej przekazywać swoją wiedzę koleżankom i kolegom.

            Zajęcia z panią Aliną Kocieniewską zmotywowały wszystkich do przystąpienia w przyszłym roku szkolnym do działań, których efektem będzie prezentacja mutimedialna, literacka, plastyczna na temat wolności i szacunku. Uczestnicy szkolenia otrzymali materiały m.in. w formie cytatów z literatury i filozofii, zarysy scenariuszy teatralnych i zrobią wszystko, żeby „żyto zagłuszyło chwasty”.

            Warsztaty dziennikarskie odkryły tajniki pracy zawodu, który, jeżeli uprawia się go z pasją i zaangażowaniem, może we właściwy sposób pokierować naszym życiem, uzmysłowić, co jest dobre, a co złe.

            Pobyt w Przysieku zbiegł się z meczem Polska-Czechy w ramach Euro 2012. Wieczorem uczestnicy szkolenia utworzyli w jednej z sal „strefę kibica” i zagrzewali polską drużynę do walki. Nie zabrakło pomalowanych twarzy, piłkarskich gadżetów i symboli narodowych w biało-czerwonych barwach. Stworzona atmosfera spowodowała, że czuliśmy się tak, jak byśmy byli na stadionie.

            Niedzielę rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy świętej, którą odprawił nasz Przyjaciel, Ksiądz Dyrektor Daniel Adamowicz.

 

            Kolejne zajęcia w Przysieku odbędą się w następujących terminach: 8-9 września - III i IV gr.; 15-16 września V i VI gr.; 6-7 października - VII i VIII gr.; 20-21 października -IX i X gr.; 27-28 października - XI i XII gr.

 

Krystyna Ratajska

Grażyna Dąbrowska

           


Pomagamy już 15 lat - relacja z uroczystości Środowiskowego Domu Samopomocy
06.12.11

 

5 grudnia 2011 roku obchodziliśmy 15-lecie naszego Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej. Obchody tej szczególnej rocznicy odbyły się w bardzo uroczystej formie – jak na jubileusz przystało. Zaprosiliśmy wielu naszych przyjaciół i ludzi dobrej woli, dzięki którym możemy z takim powodzeniem działać. Na uroczystość przybyli m. in. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki; Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Ludwik Szuba, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Kazimiera Janiszewska, a także przedstawiciele toruńskiego duchowieństwa, szkół medycznych i osób związanych z pomocą społeczną.

Mimo grudniowej pory i zimna za oknem humory dopisywały, zwłaszcza, że przybywających witał zespół Medium pięknie grający kolędy. Aby wprowadzić wszystkich w odpowiedni nastój, nasi podopieczni przygotowali wzruszające przedstawienie do piosenek Anny Jantar. Pokazali w nim, jak ważna jest idea pomocy osobom, które z różnych przyczyn nie potrafią lub nie mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Po tym występie Ks. Prałat Daniel Adamowicz – Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej – zaprezentował historię naszego ŚDS-u, nasze osiągnięcia, a także szeroką ofertę skierowaną do osób z zaburzeniami psychicznymi i dysfunkcją umysłową. Mamy się czym pochwalić. Ks. Daniel mówił o tym, że nasi podopieczni mogą na co dzień rozwijać się w ramach muzykoterapii, treningu kulinarnego czy higienicznego. Wyciągamy ich z zamknięcia i odizolowania od świata, często wyjeżdżając w ciekawe miejsca, np. do Szafarni czy Kórnika. Zwiedzamy muzea i galerie. Przez 15 lat pomogliśmy ponad 100 osobom, aktywnie bierzemy udział w wielu zawodach sportowych i akcjach skierowanych do naszych podopiecznych. To wszystko sprawia, że jesteśmy prężnie działającym ośrodkiem, takim drugim, szczególnym domem dla ludzi często zagubionych, czy bezradnych w dzisiejszym świecie.

Po multimedialnej prezentacji wręczyliśmy nagrody w konkursie plastycznym „Jan Paweł II – Błogosławiony Świadek Miłosierdzia” skierowanym do Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych placówek pomocy społecznej. Szczęśliwi zwycięzcy i zaproszeni goście obejrzeli spektakl teatru Afisz. Mogliśmy usłyszeć pięknie zaaranżowane, wesołe piosenki ze Lwowa i kresów wschodnich. Po tym występie, z małym wyprzedzeniem, specjalnie na ten szczególny jubileusz przybył św. Mikołaj, który wręczył upominki naszym uradowanym podopiecznym. Na koniec, przy akompaniamencie kolęd zaprosiliśmy wszystkich uczestników na poczęstunek.

To był radosny jubileusz. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy wspierają nasze dzieło. Dziękujemy za zaangażowanie i życzliwość, a także serce i modlitwę, dzięki którym możemy pomagać potrzebującym. Bóg zapłać!

Sylwia i Tadeusz Komorowscy