20 lat Działdowskiego Centrum Caritas i Środowiskowego Domu Samopomocy w Działdowie
22.10.18

18 października 2018 roku Działdowskie Centrum Caritas i Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Działdowie świętowały jubileusz 20 – lecia działalności. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel.  W uroczystościach jubileuszowych wzięli także udział przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy, kilkuset wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, Środowiskowe Domy Samopomocy oraz liczne grono przyjaciół.

            Podczas uroczystej gali Dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas, Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz podsumował 20 lat działalności.  Zaproszonym gościom zostały wręczone statuetki i podziękowania za wieloletnią współpracę na rzecz osób potrzebujących.

            Jubileusz 20-lecia stał się również doskonałą okazją do podziękowania wszystkim pracownikom, wolontariuszom i darczyńcom, którzy każdego dnia są otwarci na pomoc bliźniemu.


30 listopada inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom na lodowisku TOR-TOR!
19.10.18

W tym roku Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom z uroczystym zapaleniem ogromnej świecy i wizytą Mikołaja odbędzie się w dniu 30 listopada o godz. 11.00 na toruńskim lodowisku Tor-Tor (i potrwa do ok. godz. 13.00). Dla uczestników wydarzenia przygotowujemy dynamiczny program oraz upominki.

 

Wszystkich zachęcamy do włączenia się w pomoc ubogim dzieciom na misjach w formie podarowania przyborów szkolnych, takich jak: kredki, długopisy, linijki, piórniki itp. Prosimy o przynoszenie rzeczy nowych. Prezenty będzie można złożyć podczas uroczystości 30 listopada w korytarzu lodowiska Tor-Tor. Z góry dziękujemy za przywiezione dary!

 

Zgłoszenia grup (z podaniem ilości dzieci oraz opiekunów) na Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl . Ze względu na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

Zadanie jest dofinansowane ze środków Miasta Toruń.

"Warto być bohaterem" - regulamin
17.10.18

 

„WARTO BYĆ BOHATEREM”

                      Akcja Caritas Diecezji Toruńskiej

 

Caritas Diecezji Toruńskiej po raz 11. zaprasza do udziału w akcji „Warto być bohaterem”.

Celem akcji jest budzenie wrażliwości i szacunku dla drugiego człowieka, a także zachęcanie do wolontariatu i pomocy ubogim oraz chorym dzieciom. 

Każdorazowo naszemu przedsięwzięciu towarzyszy tekst dydaktyczny. W tym roku przedstawiamy potrzebę wsparcia transportu i materiałów edukacyjnych dla dzieci z Syrii (tekst zatytułowany „Potrzebujemy modlitwy i wsparcia” znajduje się na www.torun.caritas.pl i facebook.com/caritas.torun oraz w intranecie ikdt.pl

       Regulamin

1) Organizatorem akcji „Warto być bohaterem” jest Caritas Diecezji Toruńskiej.

2) Akcja trwa na terenie szkół od dnia 22 października do 23 listopada 2018 r.

3) Celem akcji jest budzenie wrażliwości i szacunku dla drugiego człowieka, a także zachęcanie do wolontariatu i pomocy ubogim oraz chorym dzieciom. 

4) W klasach należy przeprowadzić pogadankę z wykorzystaniem tekstu „Potrzebujemy modlitwy i wsparcia”. Został on umieszczony na www.torun.caritas.pl, facebook.com/caritas.torun oraz w intranecie ikdt.pl”. Potrzeba wsparcia edukacji dzieci w opanowanej wojną Syrii będzie punktem wyjścia do dyskusji o otwarciu na otaczający nas świat, o miłości, o relacjach międzyludzkich, o wolontariacie, a także walce z cierpieniem i budzonej przez nie wrażliwości.

5) Do dnia 23 XI br. prosimy o zorganizowanie różnych działań (mogą to być: kiermasze, loterie, aukcje, rozprowadzanie cegiełek, bilety wstępu na szkolne spektakle lub dyskoteki itp.), mających na celu zbiórkę środków pieniężnych, które będą przekazane na edukację dzieci z Syrii oraz chorym, niepełnosprawnym i ubogim dzieciom w Polsce na ich leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

6) Podsumowanie pierwszego etapu projektu nastąpi podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 30 listopada br. (piątek) o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR. Szkoły, które włączą się w akcję, zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Przyjazd należy potwierdzić
e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02.

7) Do dnia 27 XI br. prosimy o przesłanie:

            a) zebranych środków pieniężnych na konto:

Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń

28 2030 0045 1110 0000 0064 8240

z dopiskiem „Warto być bohaterem”

b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl lub faksem
56 674 44 02 z informacjami:

ilu jest uczniów w szkole,

jak liczna delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji w dniu 30 XI na TOR-TOR.

8) Wszystkie szkoły, biorące udział w projekcie otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ W ROKU 2018 (najbardziej zaangażowanym szkołom wręczymy go podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pozostałym wyślemy pocztą).

9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym planujemy w lutym 2019 r. w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu przy ul. Piernikarskiej 9.

Osoba do kontaktu: Anna Pławińska tel. 668 122 952

 


Potrzebujemy modlitwy i wsparcia - "Warto być bohaterem"
17.10.18

 

15 marca 2011 roku nad ranem obudził mnie przerażająco głośny i mrożący krew w żyłach ryk samolotów, który zwiastował nową, okropną, niewyobrażalną dotąd rzeczywistość. Kiedy zasypiałem w pięknym, radosnym świecie, w którym wzrastały moje dzieci, nie zdawałem sobie sprawy z tego, że wszystko, co dotąd cieszyło nasze życie, legło w gruzach.  Nagle na ulice zaczęły spadać bomby. Huk zagłuszał myśli. Nie wiedziałem co się dzieje. Lęk  przeszył moje serce na wylot. Pobiegłem do sypialni dzieci, które płakały skulone w kącie, bojąc się wyjść.

Wspomnienie tego obrazu przeraża mnie za każdym razem. Nie wierzę, że w tak okrutny sposób wojna zburzyła nasz świat, który z żoną budowaliśmy, dokładając wszelkich starań, aby wychować dzieci po chrześcijańsku, co nie jest tu łatwe. Tak, jesteśmy chrześcijanami. Na początku wojny było nas tu dwa i pół miliona z tą samą wiara i tradycją. Dziś być może zostało nas z trzysta tysięcy i w dalszym ciągu wierzymy, że będziemy mogli tu mieszkać, w swoim domu. Nie chcę go opuszczać, ale nie wiem, jak długo wytrwam w tym przekonaniu. Wielu już podjęło decyzję o ucieczce. Mnóstwo Syryjczyków zginęło od bomb, zostało zamordowanych przez żołnierzy ISIS, umarło albo nie wytrzymało sytuacji i uciekło. Mieszkają teraz w obozach dla uchodźców.

A ja z moją rodziną wciąż trwam, wciąż tu jestem. Jak długo? Nie wiem, Na pewno nie zależy to tylko ode mnie.

Ojciec chrześcijańskiej rodziny z Aleppo

 

Taki list mogą napisać wszyscy ojcowie rodzin, zamieszkujących tereny Syrii objęte wojną. Nie możemy pozostać obojętni.

 

Dane z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie:

W Syrii wojna cały czas trwa. Jej skutkami jest dotkniętych 13,5 mln osób, w tym 6 mln dzieci. 7000 dzieci i 8000 kobiet zostało zabitych przez snajperów. 6,5 mln ludzi cierpi z powodu niedostatku żywności. 14 mln nie ma dostępu do wody pitnej. 1,7 mln dzieci nie chodzi do szkoły. 70% Syryjczyków żyje poniżej granicy ubóstwa. W Syrii oświata jest płatna. Szczególnie ważne jest to dla chrześcijan, którzy stanowią mniejszość w tym kraju. Gdy zapanuje pokój, muszą stanowić elitę intelektualną. Tylko to w tym kraju jest w stanie zapewnić im trwanie i bezpieczeństwo.

Jak możemy pomóc?!

    Caritas Diecezji Toruńskiej wesprze tamtejszym dzieciom dojazd do szkoły i materiały niezbędne do nauki. W ten sposób odpowiemy na apel maronickiego biskupa Syrii, który powiedział, że jedynym kapitałem, który chrześcijanin w tych rejonach może uzyskać, jest wykształcenie. Stypendium miesięczne dla  jednego dziecka to 40 zł. Ta kwota, nie aż tak wielka dla nas, dla nich jest ogromnym wsparciem.

 

 

 


Życzenia na Dzień Nauczyciela
12.10.18

Kochanym Nauczycielom z okazji ich święta życzymy opieki Matki Bożej, dużo zdrowia, radości z wykonywanej posługi oraz wdzięczności ze strony uczniów. Niech ta trudna droga, którą kroczycie, daje wspaniałe owoce!

Szczęść Boże

Ks. Prał. Daniel Adamowicz

Dyrektor

Caritas Diecezji Toruńskiej

ze Współpracownikami

 


Zapraszamy na Noc Wolontariusza!
08.10.18

Serdecznie zapraszamy delegacje Szkolnych Kół Caritas (1 opiekun + 4 wolontariuszy) ze szkół podstawowych (klasy VI i VII) do udziału w Nocy Wolontariusza, która jest organizowana w ramach projektu Barwy Wolontariatu pod patronatem Księdza Biskupa Wiesława Śmigla oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.

                Noce Wolontariusza odbędą się:

- 19-20 października br. od godz. 17.00 do 9.00 (rano) w Brodnicy (w Szkole Podstawowej nr 2) i w Działdowie (w Szkole Podstawowej nr 2)

- 26-27 października br. od godz. 17.00 do 9.00 (rano) w Grudziądzu (w Grudziądzkim Centrum Caritas, ul. Marcinkowskiego 6-8) i w Toruniu (w Szkole Podstawowej nr 4).

                Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 12 października br. drogą mailową: Brodnica: caritas.brodnica1@wp.pl , Działdowo caritasdzialdowo@o2.p , Grudziądz: grudziadz@caritas.pl , Toruń: wolontariat.torun@caritas.pl