Podczas dzisiejszej uroczystej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego pani Marianna Popiełuszko, matka błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przyjmie tytuł honorowej obywatelki naszego regionu.
Przed tą ważną chwilą mieliśmy zaszczyt gościć panią Mariannę z rodziną w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku. Goście przyjechali już wczoraj, a dziś wspólnie zjedliśmy obiad, ciesząc się obecnością wyjątkowej rodziny.
Dzisiaj na terenie Ośrodka Szkoleniowego Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyły się zawody sportowe dla osób cierpiących na schorzenia psychiczne i osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wzięło w nich udział 100 podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy z: Torunia, Brodnicy, Blizna, Działdowa i Grudziądza. Dla każdego przygotowaliśmy posiłek w formie obiadu, drożdżówki i napojów. Uczestnicy wzięli udział w interesujących konkurencjach oraz otrzymali nagrody i puchary.
Piękna pogoda towarzysząca wydarzeniu oraz wspaniała rywalizacja sportowa okraszona tańcami przy muzyce w przysieckim parku i oczywiście przepyszny obiad, sprawiły, że na twarzach uczestników królował uśmiech, a radosny nastrój udzielił się naprawdę wszystkim.
Impreza była współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W dniu 05.06.2011r. w godzinach 13.00-19.00 na placu przy ulicy Świerkowej w Działdowie odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka pod patronatem starosty powiatu Działdowskiego, Mariana Janickiego. Imprezę zorganizowało Działdowskie Centrum Caritas przy współpracy Miejskiego Domu Kultury i Intermarche oraz instytucjami samorządowymi, parafiami, sponsorami publicznymi i służbami mundurowymi. W festynie wzięło udział kilka tysięcy dzieci wraz z rodzinami i opiekunami z terenu powiatu działdowskiego. Przygotowano wiele atrakcji. Przez kilka godzin dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju konkursach i konkurencjach sportowych, za które otrzymały nagrody niespodzianki. Dużym powodzeniem cieszyła się olbrzymia zjeżdżalnia i trampoliny. Były też przejażdżki na kucyku, wioska indiańska, zorbing, ścianka wspinaczkowa i wiele innych. Dzieci mogły posiedzieć w wozie strażackim i samochodzie policyjnym.
Gościem honorowym festynu był Ks. Biskup Antoni Długosz, który swą obecnością i występem uświetnił imprezę. Gospodarzami wydarzenia byli: dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas, Ks. Zdzisław Syldatk i dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Dariusz Maćkowiak. Na scenie wystąpiły dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, MDKu i Działdowskiego Centrum Caritas, które zaprezentowały programy wokalno-taneczne. Dzięki licznym sponsorom, każde dziecko otrzymało słodycze, kiełbaski i napoje, a partner strategiczny, Biedronka, zapewnił za pośrednictwem Caritas Diecezji Toruńskiej 2000 paczek. W trakcie zabawy odbyło się losowanie głównych nagród, w którym 13 dzieci otrzymało: kamerę, rower, biurko, lokówko-suszarkę, grill elektryczny, opiekacz, drukarkę, klawiaturę do komputera, telefon komórkowy i deskorolkę. Warto podkreślić wielki wkład i zaangażowanie około 150 wolontariuszy ze szkolnych kół Caritas. Gorące podziękowania dla wszystkich, którzy się przyczynili w najmniejszym nawet stopniu do zorganizowania tej imprezy.
Szczególnie jesteśmy wdzięczni BIEDRONCE - partnerowi strategicznemu, który dostarczył festynowe paczki nie tylko do Działdowa, ale również do 20 innych miast w Polsce, gdzie odbyły się podobne imprezy.
Monika Żuchowska
1 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs "Chronię siebie, chronię innych" w zakresie profilaktyki uzależnień. Jury uhonorowało wszystkie szkoły zaangażowane w konkurs wyróżnieniem w postaci 3-dniowego wyjazdu delegacji szkół do Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej im. Jana Pawła II w Przysieku i do Gdyni na Wakacyjny Festyn Caritas w dniach 14-16 lipca 2006 r. Są to: Gimnazjum w Szczuce, Publiczne Gimnazjum w Sławkowie, Technikum Rolnicze w Brodnicy, Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu, Gimnazjum nr 6 w Grudziądzu, I Liceum Ogólnokształcące w Grudziądzu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Toruniu, Szkoła Podstawowa nr 6 w Toruniu, Szkoła Podstawowa nr 11 w Toruniu, Szkoła Podstawowa nr 23 w Toruniu, Gimnazjum nr 2 w Toruniu, Gimnazjum nr 24 w Toruniu, Zespół Szkół nr 1 w Toruniu, Zespół Szkół nr 15 w Toruniu.
Laureaci konkursu w ramach nagrody wybrali się do Planetarium na seans "Makrokosmos", podziwiali Toruń z wieży w katedrze śś. Janów, płynęli statkiem po Wiśle oraz czynnie odpoczywali na kortach i boiskach Centrum Wolontariatu w Przysieku. W sobotę 15 lipca odbyła się wycieczka nagrodzonych do Gdyni, gdzie w ramach Wakacyjnego Festynu Caritas młodzież i opiekunowie płynęli statkiem po Morzu Bałtyckim, zwiedzili okręty Błyskawica i Dar Pomorza, obejrzeli gdyńskie Oceanarium i Planetarium, brali udział w zabawach i koncercie Majki Jeżowskiej, transmitowanym przez Telewizję Polską.
Młodzież wyjechała z Przysieka zadowolona i pełna wrażeń, co obrazują dołączone fotografie.
W dniach 9 - 10 lipca br. pracownicy Caritas Diecezji Toruńskiej mieli przyjemność gościć grupę młodzieży i opiekunów przebywających na koloniach organizowanych przez Caritas Polska. Uczestnicy kolonii to dzieci ofiar i poszkodowanych w katastrofie budowlanej w Katowicach.
Goście podczas pobytu w naszej diecezji zwiedzili toruńską starówkę, weszli na wieżę katedry śś. Janów, obejrzeli seans w Planetarium, sprawdzili, czy Krzywa Wieża rzeczywiście nie jest prosta oraz udali się w rejs statkiem po Wiśle.
Wieczorem młodzież uczestniczyła w czynnej rekreacji na kortach i boiskach Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej im. Jana Pawła II w Przysieku, a po kolacji zjedzonej na świeżym powietrzu goście udali się na spoczynek, by następnego dnia wyruszyć do Torunia w celu wypiekania pierników.
21 czerwca 2006 r. w auli UMK odbył się zlot wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Spotkanie miało na celu podziękowanie wolontariuszom za całoroczną pracę.
Zlot odbył się pod hasłem "Chronię siebie, chronię innych". Nazwa ta jest równocześnie tytułem projektu z zakresu profilaktyki uzależnień, który realizujemy od ubiegłego roku. W ramach tego projektu szkolimy liderów wsparcia rówieśniczego ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest to profilaktyka alternatywna, czyli wskazówki, jak w mądry sposób zagospodarować wolny czas młodych ludzi. Podczas warsztatów "Chronię siebie, chronię innych" młodzież m.in. opracowała projekty przeznaczone do realizacji w środowisku szkolnym (w ramach funkcjonowania Szkolnych Kół Caritas, jak i poza nimi). Trzy tytuły projektów wymyślone przez uczestników szkoleń zostały podczas zlotu wolontariuszy zinterpretowane przez dorosłych:
- "Lecimy do budy, bo tam nie ma nudy" - s. Krzysztofa Kujawska - dyrektor Gimnazjum im. Bł. M. M. Karłowskiej w Poznaniu
- "Oczy szeroko zamknięte na biedę" - O. dr Dezyderiusz Pol (OFM) -wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
- "Zielonymi płucami świata oddychasz także ty" - Witold Pajkert - zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Również podczas zlotu wolontariuszy Caritas Diecezji Toruńskiej podsumawała konkurs profilaktyczny dla szkół "Chronię siebie, chronię innych". Delegacje szkół zaangażowanych w ten konkurs w nagrodę wyjeżdżają na 3-dniową wycieczkę do Przysieka i do Gdyni na Wakacyjny Festyn Caritas.
Na zlocie 900 wolontariuszy bawiśo się przy muzyce dwóch zespołów: "FULL POWER SPIRIT" i "CHILI MY".
W raporcie Caritas Polska za 2005 rok zamieszczono informacje o funkcjonowaniu Szkolnych Kół Caritas, między innymi w Diecezji Toruńskiej.
Wolontariat Caritas W Polsce opiera się na idei Szkolnych Kół Caritas. Isnije ponad 500 SKC w całej Polsce. Najwięcej SKC Skupia Caritas Diecezji Toruńskiej (174 SKC) i Rzeszowskiej (141 SKC) . Organizacje te działają na terenie szkół i parafii. Wolontariat dla dorosłych przejawia się w działalności Prafialnych Zespołów Caritas, których celem jest wspieranie charytatywnej misji Kościoła. Zadania PZC to między innymi: zabawy choinkowe, festyny, koncerty pieśni kościelnych, mini-olimpiady dla osób niepełnosprawnych, prowadzenie zbiórek pieniężnych. PZC pozyskują fundusze poprzez: sprzedaż palm wielkanocnych, kartek świątecznych, książek, organizację festynów, kiermasz i zabaw charytatywnych. Wolontariat stały Caritas opiera się na systematycnej współpracy wolontariuszy z Caritas, współpraca polega na: angażowaniu się w prace SKC i PZC, opiekowaniu się osobami starszymi, niepełnosprawnymi i chorymi, opiekowaniu się dizećmi i organizowaniu im czasu wolnego. Wolontariusze akcyjni biorą udział jednorazowo w konkretnej albo cyklicznej akcji. Organizują zbiórki żywności, ubrań, artykułów szkolnych i pieniędzy, reagują w sytuacjach nieszczęść i kataklizmów.
Caritas organizuje również Letnie Szkoły Liderów. Ich celem jest zwiększenie zdolności organizacyjnej (capacity building) poprzez formację wolontariuszy i pracowników Caritas z krajów Europy środkowo-Wschodniej.
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006