"Jestem wiodczny, jestem bezpieczny" - lista zamknięta
29.08.14

   Bardzo dziękujemy dyrektorom szkół i nauczycielom za zgłoszenia grup dzieci na nieodpłatne zajęcia w ramach akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". Niestety nie możemy przyjąć więcej grup w tym roku, dlatego zamknęliśmy już listę. Uczniowie klas O i I przyjadą do miasteczka drogowego przygotowanego w Przysieku w dniach: 22-26 września i tu uczestniczyć będą w warsztatach przeprowadzonych przez przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu, Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, Straży Miejskiej w Toruniu oraz Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. Każde dziecko otrzyma kamizelkę odblaskową.

   Nasza akcja świetnie wpisuje się w nowelizację Prawa o ruchu drogowym, wg której

„Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych”.

     Akcja jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz środków Caritas i Przyjaciół - firm: Krajowa Spółka Cukrowa S.A. i Erbud S.A.


"Tornister pełen Uśmiechów"
20.08.14

    Ogólnopolska akcja „Tornister pełen Uśmiechów” realizowana jest corocznie w drugiej połowie sierpnia. Główny jej cel to zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży w Polsce. W parafiach w całym kraju do koszy można wkładać podstawowe artykuły szkolne, które znajdą się później w wyprawkach przygotowywanych przez wolontariuszy Caritas.

            W ciągu pięciu lat udało się rozdać ok. 67 000 wyposażonych wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci w Polsce.

                Również w diecezji toruńskiej jest wiele rodzin potrzebujących pomocy w doposażeniu tornistrów, zarówno wielodzietnych, jak i niepełnych oraz takich, w których rodzice nie mogą znaleźć pracy. Tradycją Toruńskiego Centrum Caritas jest wspieranie w tym zakresie ubogich mieszkańców Torunia. Osoby te otrzymują plecaki, a także zeszyty, długopisy, ołówki, piórniki i inne przybory szkolne. Każdego roku tylko w Toruńskim Centrum Caritas otrzymuje tego typu pomoc kilkaset osób. Dzieje się tak dzięki wsparciu kampanii przez firmy i osoby prywatne. Akcja jest również realizowana w innych zakątkach diecezji, np. Działdowskie Centrum Caritas koordynuje zbiórkę tornistrów w parafiach, które trafiają bezpośrednio do ubogich uczniów za pośrednictwem szkół.

            Ważnym elementem kampanii „Tornister pełen Uśmiechów” jest współpraca z wydawnictwami, dzięki której Caritas Diecezji Toruńskiej ofiarowuje podręczniki dzieciom i młodzieży. W ubiegłym roku rozdysponowaliśmy najuboższym uczniom 1600 książek. Również w tym roku przekażemy podręczniki z następujących wydawnictw: Nowa Era, Oxford, Pearson, WSiP, którym bardzo dziękujemy za wsparcie.


"Jestem widoczny, jestem bezpieczny" - list do szkół podstawowych
14.08.14

     Przed nami kolejna edycja akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny", w związku z czym skierowaliśmy do szkół podstawowych list o następującej treści:

Szanowni Państwo

Dyrektorzy

szkół podstawowych

regionu kuj.-pom.

 

dotyczy: zaproszenie do udziału w akcji prewencyjnej „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”

 

                Szanowni Państwo Dyrektorzy

 

             Caritas Diecezji Toruńskiej we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Toruniu, Komendą Miejską Policji w Toruniu, Strażą Miejską w Toruniu, Zespołem Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego po raz kolejny zaprasza uczniów klas 0 i I  ze szkół regionu kujawsko-pomorskiego do udziału w akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". W dniach 22-26 września br. na terenie Ośrodka Szkoleniowego Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku w specjalnie przygotowanym przez toruński WORD "miasteczku drogowym" odbędą się zajęcia i konkursy, prowadzone przez pracowników tego ośrodka, policjantów, strażników miejskich, a także nauczycieli i wolontariuszy z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska, którzy przeprowadzą interesujące zajęcia ekologiczne, dotyczące troski o środowisko. Dla każdego dziecka wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotowaliśmy kamizelkę odblaskową, nagrody w konkursach oraz poczęstunek.

               Akcja jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz środków Caritas i Przyjaciół - firm: Krajowa Spółka Cukrowa S.A. oraz Erbud S.A.

 

            Zgłoszenia 25 - osobowych grup (maksymalnie 50 os.) ze szkół  na zajęcia dla klas 0 i I , które odbędą się w Przysieku, przyjmujemy mailowo: torun@caritas.pl . W akcji może wziąć udział w sumie 1000 dzieci, dlatego o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Na e-maile zgłaszające pierwsze 1000 dzieci będziemy odpowiadać z informacją o dniu i godzinie spotkania. Ponadto prosimy śledzić aktualności na stronie internetowej www.torun.caritas.pl .

Szczęść Boże

Z najlepszymi życzeniami na nowy rok szkolny                                                  ks. prał. Daniel Adamowicz

Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

                                                                                                         

 

 


Tanecznie, sportowo i kolorowo w Brodnickim Centrum Caritas
11.08.14

Brodnickie Centrum Caritas po raz kolejny zorganizowało kolonie letnie dla ubogich dzieci i młodzieży z miast i wsi, zagrożonych społecznym wykluczeniem. W dwóch turnusach wzięło udział łącznie 140 dzieci z gmin: Brodnica, Radzyń Chełmiński, Włocławek, Gruta, Jeziora Wielkie, Bytoń, Bobrowo, Bartniczka, Radoszki oraz z Domu Dziecka we Włocławku i Parafii Matki Bożej Łaskawej w Toruniu.

Program tegorocznych kolonii przewidywał m. in. zajęcia plastyczne, zajęcia muzyczne, zajęcia taneczne; zajęcia sportowe (podchody, wycieczki rowerowe, wyjścia do kręgielni, gimnastyka, rozgrywki sportowe), wyjścia nad jezioro  zwiedzanie Brodnicy; zajęcia z elementami profilaktyki, zajęcia przybliżające kraje Unii Europejskiej prowadzone przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Wybory miss i mistera kolonii, dyskoteki, kabarety.

Koloniści uczestniczyli w wycieczkach m. in. do Jura Parku i parku wodnego w Solcu Kujawskim oraz Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Podczas wizyty w Ośrodku Edukacji Historycznej „Gród Foluszek” koloniści mieli możliwość przymierzenia dawnych strojów. Wykonanie zadań rycerskich czy nauka dawnych rzemiosł pozwoliły dzieciom „przenieść się                        w czasie” do średniowiecza.

Dzieci zapytane o swoje wrażenia z wypoczynku w Brodnickim Centrum Caritas odpowiadają:

Przyjechałem tu drugi raz, bo podobało mi się rok temu. Najbardziej podoba mi się tu, że jest super atmosfera i dużo wycieczek. Wszystkie zajęcia prowadzą wychowawcy i instruktorzy. Wrócę tu za rok”(Marysia lat 13)

Bardzo mi się podoba na koloniach, jest dużo ciekawych zajęć, nie ma czasu na nudę. Najbardziej lubię wieczorną część programu czyli konkursy i pokazy np. Mini Playback Show, wybory Miss                             i Mistera. Długo będę wspominał nasz występ na Mini Playback Show i wycieczkę do Solca Kujawskiego”(Krzysiek lat 16)

Każdy z uczestników kolonii odjeżdżając otrzymał wyprawkę szkolną.

Kolonie zostały dofinansowane przez Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Gminę Brodnica.

W zorganizowaniu wypoczynku pomogli również darczyńcy: Apteka AVENA – Bis Sp. z o. o. w Brodnicy; Firmy: Euro-Trade Sp. z o. o., Delia Cosmetics Sp. z o. o., ZPC Vobro,  Iglotex S. A.   Dr. Irena Eris S. A., Unifreeze Sp. z o. o., Lakma Strefa Sp. z o.o., Zakłady Chemiczne Unia, Wydawnictwo Znak, Kaszarnia Ludwiczyn, Makarony Czanieckie Sp. z o. o.

 

Monika Wasielewska


Wakacje pełne uśmiechu w Działdowskim Centrum Caritas
05.08.14

W okresie od 30 czerwca do 25 lipca w Działdowskim Centrum CARITAS trwały półkolonie, w których uczestniczyły dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Przedsięwzięcie podzielone zostało na dwa turnusy, a w każdym z dwutygodniowych etapów wzięło udział aż pięćdziesięcioro małych uczestników. Nad ich bezpieczeństwem czuwał ks. Zdzisław Syldatk – Dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas, czworo wychowawców oraz jedna wolontariuszka. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by dzieci jak najlepiej zapamiętały ten wyjątkowy czas, dlatego działdowskie półkolonie obfitowały w liczne atrakcje. Oprócz interesujących zajęć edukacyjno-profilaktycznych zorganizowanych przy współpracy z Panią Jolantą Działak (pełnomocnikiem burmistrza ds. profilaktyki uzależnień) oraz Panem Dawidem Osieckiem (ratownikiem medycznym), program przedsięwzięcia proponował także uczestnikom szereg gier i zabaw integracyjnych oraz zajęć sportowych, które dzięki życzliwości Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II mogły odbywać się na sali gimnastycznej, orliku oraz placu zabaw. Dzięki zróżnicowanym formom aktywności każde z dzieci mogło bez trudu odnaleźć propozycję zgodną z jego indywidualnymi zainteresowaniami. Podczas trwania półkolonii zorganizowano m.in. zajęcia zumby z instruktor fitness – Panią Joanną Berestowską, warsztaty kulinarne i plastyczne, wycieczkę rowerową, grę w kręgle, bajkoterapię oraz karaoke. Nie zabrakło również okazji do kształcących i pełnych przygód podróży. Uczestnicy działdowskich półkolonii mieli okazję odwiedzić Wioskę Indiańską położoną w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym w Borzychach. Ponadto zorganizowano wycieczkę do Welskiego Parku Krajobrazowego oraz dwa wyjazdy do Lidzbarka Welskiego, podczas których dzieci nie tylko cieszyły się urokami tamtejszej plaży, ale również miały okazję pojeździć na quadach, pływać rowerami wodnymi oraz odkrywać atrakcje parku linowego. Uczestnikom półkolonii na twarzach nieustannie towarzyszył promienny uśmiech, co szczególnie cieszyło organizatorów i wychowawców, bo przecież „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Letni wypoczynek dla dzieci sfinansowany został ze środków otrzymanych z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Gminy Miasto Działdowo oraz środków własnych Działdowskiego Centrum CARITAS. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania półkolonii Dyrektor ks. Zdzisław Syldatk składa serdeczne podziękowania i zapewnia o pamięci w modlitwie.

 

 

Uczestnicy działdowskich półkolonii z radością relacjonowali wakacyjny odpoczynek następująco:

 

”Najbardziej podobała mi się zabawa w podchody i wyjazd nad jezioro do Lidzbarka. Robienie biżuterii, zumba i wizyta w straży pożarnej też zaliczam do udanych”

 

„Najbardziej podobało mi się, gdy bawiliśmy się w różne zabawy i jak śpiewaliśmy. I wycieczki były super. Superowe też było oglądanie bajek na dużym ekranie”

 

„Najbardziej podobała mi się wycieczka rowerowa do Malinowa. Pojechaliśmy tam na zakończenie turnusu, bawiliśmy się, było super. ”

 

„Bardzo podobało mi się Wioska Indiańska i zabawa w podchody. Myślę, że to były udane wakacje”

 

„Dziękuje bardzo za wspaniałe zabawy oraz wycieczki. Najfajniejsza była wycieczka rowerowa i nad jezioro. Bardzo, bardzo dziękuje wychowawcom za bardzo fajne wakacje w Caritasie”

 

„Park linowy i quady były świetne, trochę się bałem, ale dałem radę”

 

„Najbardziej mi się podobała zabawa w podchody, ponieważ było dużo fajnej zabawy. Świetna była też wyprawa do pizzerii i nauka robienia pizzy”

 

„Najbardziej podobały mi się wycieczki i wyjścia na kręgle. Ogólnie było bardzo fajnie. Byli fajni wychowawcy. Świetnie się bawiłam. A i jedzenie było pyszne!”

 

„Najfajniej było, gdy graliśmy w podchody i byliśmy w Wenecji. Ale nie zapomnę, jak byliśmy na kręglach i w Indiańskiej Wiosce. Były miłe kucharki i najfajniejszy Dyrektor. Ale nigdy nie zapomnę moich wychowawców”

 

 

 

 

Tekst przygotowała:

Anna Orłowska

Paulina Cedlerska


Diecezjalne Dni Młodzieży w Hartowcu
04.08.14

Diecezjalne Dni Młodzieży - Młodzi wybrali Jezusa.

            W dniach 24-27 lipca odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży, które stanowiły etap duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie. To wielkie, ogólnoświatowe wydarzenie poprzedzi pobyt młodzieży z różnych zakątków ziemi w polskich diecezjach, w tym także i naszej, w której gościć będziemy 10.000 ludzi młodych z całego świata. 

Po raz drugi, młodzież naszej diecezji, spędziła kilka lipcowych dni w niewielkiej, położonej nad jeziorem, wsi Hartowiec. Wiele osób zapewne kojarzy to miejsce – to tam znajduje się Diecezjalny Ośrodek Rekolekcyjny, tam wiele z naszych wspólnot przeżywa rekolekcje. To właśnie dyrektor tego ośrodka, a jednocześnie proboszcz parafii w  Hartowcu - ks. Sławomir Skonieczka, a także diecezjalny koordynator ŚDM – ks. Daniel Adamowicz wraz z ks. Arturem Szymczykiem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży,  zaprosili młodych na pełne radości wakacyjne spotkanie z Panem.

            W tym roku na zaproszenie odpowiedziało ponad 180 osób w wieku od 13 do 30 lat. To o kilkadziesiąt osób więcej niż w ubiegłym! Dzięki gościnności mieszkańców Hartowca i okolicznych wsi wszyscy mieliśmy gdzie nocować – w domach, albo w namiotach  rozbitych w ogródkach, albo w szkolnej sali gimnastycznej, również udostępnionej dla młodzieży.

Hasłem tegorocznych Dni, które zapewne utrwali się na przyszłe lata było wezwanie: Twój wybór Jezusa. Istotą czasu tam spędzonego było odkrycie relacji z Jezusem, nawiązanie z Nim głębokiej więzi i dokonanie osobistego wyboru Jezusa – swoim Panem i Zbawicielem, co dokonało się w sobotni wieczór nad brzegiem jeziora w Hartowcu, gdy po wspólnym wyznaniu wiary, wspominając swój własny chrzest zostaliśmy zanurzeni na pamiątkę i ku odnowie tamtego wydarzenia w naszym życiu, które rozpoczęło w nas duchowe życie.

            Każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólnym śniadaniem. Jedzenia było pod dostatkiem, za co wielkie podziękowania należą się darczyńcom i mieszkańcom tej okolicy. Po śniadaniu realizowane były poszczególne punkty programu, wypełnionego aż do późnego wieczora. Przede wszystkim łączyła nas wspólna modlitwa, w wielu formach – Adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwy uwielbienia, również śpiewem i tańcem. Wysłuchaliśmy także katechez ewangelizacyjnych i świadectw tych, w których życie wkroczył Bóg ze Swoją miłością.

            Tradycją Diecezjalnych Dni Młodzieży są koncerty muzyków sceny chrześcijańskiej. W tym roku odwiedził nas hip-hopowy zespół Full Power Spirit oraz Dariusz „Maleo” Majelonek z Maleo Reggae Rockers. Ich koncerty nie były zwykłym przedsięwzięciem muzycznym, ale poza wykonywanymi utworami stały się okazją dla artystów do dania świadectwa  życia w  Bogu. Podobnie przebiegała wizyta na DDM ewangelizacyjnej grupy Wyrwani z niewoli. Jej członkowie umieli doskonale połączyć energię i poczucie humoru z poruszającym świadectwem nawrócenia i wspólną modlitwą. Dzięki temu zaskarbili sobie ogromną sympatię uczestników Dni Młodzieży.

            Podczas tych czterech dni nie zabrakło również możliwości skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Dla niektórych był to czas głębokiego pojednania z Bogiem i zaproszenia Go do wejścia we własną historię życia. Centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia – najważniejszy punkt programu. W piątek do Hartowca na spotkanie z młodzieżą przyjechał Ksiądz Biskup Józef Szamocki. Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy Świętej i zwrócił się ze Słowem Bożym do młodzieży i zgromadzonych z tej okazji parafian z Hartowca.

            Punktem kulminacyjnym Diecezjalnych Dni Młodzieży, jak już to wybrzmiało, były wydarzenia odnoszące się do hasła przewodniego tegorocznego spotkania. Ostatniego wieczoru zgromadziliśmy się na Liturgii Słowa, a następnie w procesji ze świecami i śpiewem na ustach przeszliśmy przez Hartowiec, dochodząc do jeziora. Po uroczystym wyznaniu wiary każdy z nas mógł osobiście potwierdzić swoje słowa, poprzez niezwykle symboliczne zanurzenie w wodach Jeziora Hartowieckiego. Zanurzenie było „symboliczne”, ale i bardzo realne. Większość z nas po prostu weszła do jeziora, gdzie kapłani, tak jak wieki temu, zanurzyli nas w wodzie. To wydarzenie pozostanie w pamięci wielu z nas. Choć nie pamiętamy swojego chrztu, do którego zostaliśmy przyniesieni jako małe dzieci, to zapamiętamy ten moment, w którym sami, jako młodzi ludzie, mogliśmy potwierdzić decyzję naszych rodziców i pragnienie przynależności do Jezusa i Jego Kościoła. Cieszymy się, że już po raz drugi mogliśmy na kilka dni spotkać się w Hartowcu, podtrzymać nawiązane rok temu znajomości, wspólnie modlić się, śpiewać i tańczyć dla Pana. A że wydarzenie te odbiły się w sercach młodych mocnym echem potwierdzają świadectwa, które docierają do nas. Patrycja z Golubia-Dobrzynia napisała: Byłam już na nie jednych rekolekcjach, ale mam wrażenie że te najwięcej zmieniły w moim życiu. Przyjechałam świeżo po spowiedzi, byłam pojednana z Bogiem. Myślałam, że jest wszystko dobrze w moim życiu, ale myliłam się (…).W końcu udało mi się oddać Jezusowi wszystko, tak na prawdę wszystko. Poprostu brak mi słów żeby opisać ten pokój serca, tą radość, która we mnie jest. Potrzebowałam tego tak bardzo.. Mam w sobie nową siłę, siłę do ewangelizacji i do pójścia za Chrystusem gdziekolwiek mnie pośle”. A Łukasz z Wąbrzeźna w ten sposób dzieli się tym, czego doświadczył: To było niesamowite, bo błagałem Pana właśnie o >>nowe serce<<. By je przemienił, by dał mi nowe. Prosiłem Go o to, już kilka miesięcy temu na pewnych rekolekcjach. Usłyszałem wtedy słowo z Księgi Ezechiela: >>I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała <<. Okazało się, że musiałem poczekać na DDM, by ten proces zaczął w pełni działać. Tata lubi trzymać nas w niepewności :). Te właśnie słowa powtarzałem sobie cały czas podczas modlitwy o nowe wylania Ducha Świętego. Trochę wstyd się przyznać, ale nie mogłem powstrzymać łez. Tak rycząc, coraz bardziej nienawidziłem się za swoją przeszłość, jednocześnie czując, że to coś więcej, że On właśnie obmywa mnie z mojego grzechu, że daje mi te Nowe Serce. Że zabiera ten kamień i daje mi serce z ciała.
 Naszym Dniom patronował Ksiądz Biskup Andrzej Suski, który wspierał tę inicjatywę od samego początku i otaczał swoją modlitwą.  Nieoceniona była pomoc wolontariuszy ze wspólnot młodzieżowych: Effatha z Wąbrzeźna, Zwiastowanie z Hartowca i Wspólnoty Ojca Pio z Torunia, oraz modlitewno-muzyczna posługa wspólnoty Posłanie. Ich zaangażowanie, będące wyrazem braterskiej służby, przyczyniło się do organizacji i dobrego przebiegu tych Dni. Czuliśmy, że się nami dobrze zaopiekowano. Dziękujemy także Prezydentowi Miasta Torunia, samorządom lokalnym oraz wielu darczyńcom, którzy wsparli organizację Diecezjalnych Dni Młodzieży.

            W 2013 roku spotkaliśmy się w czasie, gdy papież Franciszek przebywał z młodzieżą całego świata w Rio de Janeiro. Tegoroczne DDM miały już inny podtytuł: W drodze na Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016. Myślami jesteśmy już przy tych Dniach, które za dwa lata odbędą się w naszym kraju, również w naszej diecezji, w trakcie których wielu z nas zaangażuje się w wolontariat. Jego potrzebę i zasady funkcjonowania uświadamiał nam Ks. Marek Borzyszkowski, który w sposób szczególny odpowiada za przygotowanie wolontariuszy w diecezji do ŚDM. Ale wcześniej, bo już za rok, w terminie od 23 do 26 lipca 2015 r. – czekają nas kolejne Diecezjalne Dni Młodzieży. I mamy nadzieję, że Ciebie na nich nie zabraknie.

Marianna Mucha

 

 

 


Ogólnopolska akcja Caritas Podaruj Krople Miłości
01.08.14

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Caritas Polska

Informacja prasowa

 

Warszawa, 31.07.2014 r.

Podaruj krew w wakacje! To kropla miłości.

 

Caritas apeluje podczas wakacji o dar serca dla chorych a przede wszystkim dla ofiar wypadków.

 

Niedobór krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa to problem powtarzający się każdego roku w okresie wakacji. Planowe operacje z powodu braków odpowiedniej grupy krwi w placówkach leczniczych bywają odwoływane.

 

Przykładowy komunikat na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie brzmi: „W związku z występującymi w chwili obecnej niskimi stanami krwi, zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców Warszawy i woj. mazowieckiego o jej oddawanie. Powiedz o tym bliskim oraz znajomym, zachęć ich, aby również zgłosili się do nas i oddali krew. Możesz być pomocny oddając krew, a także promując honorowe krwiodawstwo.

Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi od 2012 roku prowadzą kampanię społeczną zachęcającą do honorowego krwiodawstwa pod hasłem – Podaruj Kroplę Miłości. Są to akcje mobilne – przy użyciu specjalnych ambulansów oraz organizowane stacjonarnie, w siedzibach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach parafialnych.

„Oddawanie krwi to przede wszystkim gotowość do pomocy drugiemu człowiekowi, to gotowość bezinteresowna. Krew jest najszlachetniejszym darem cząstki samego siebie. Tego leku nie da się niczym zastąpić dlatego nie bądźmy obojętni.” – apeluje Mariusz Talarek koordynator kampanii Caritas Polska i honorowy dawca krwi.

 

W minioną sobotę, metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz podczas – VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach powiedział: „Życzę Wam, aby ta pielgrzymka umocniła w Was tą dobrą drogę służenia człowiekowi swoją krwią – symbolem miłości i oddania”.

 

W ramach kampanii społecznej „Podaruj Kroplę Miłości” zapoczątkowanej w roku 2012 z okazji Światowego Dnia Chorego w akcjach zorganizowanych przez Caritas w latach 2012-2013 Caritas zebrała łącznie 3543,83 litrów tego bezcennego leku a na apel Caritas odpowiedziało aż 7913 honorowych dawców. Wielu z nich kontynuuje oddawanie krwi indywidualnie.

Kampania „Podaruj Kroplę Miłości” jest realizowana pod patronatem Narodowego Centrum Krwi, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Patronat honorowy nad kampanią objęli: kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, bp Józef Guzdek oraz Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Kampanię oraz poszczególne akcje w diecezjach patronatem obejmują Biskupi diecezjalni oraz Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Szczegółowe informacje kto i jak oraz gdzie może oddać krew znajdziemy na stronach Caritas Polska oraz Narodowego Centrum Krwi: www.carits.pl oraz www.nck.gov.pl

 

http://www.caritas.pl/akcje-ogolnopolskie/8237-podaruj-krople-milosci

http://www.nck.gov.pl/index.php?page=pobor-krwi-2

http://www.nck.gov.pl/index.php?page=kto-moze-oddac-krew

KTO MOŻE ODDAĆ KREW

KREW LUB JEJ SKŁADNIKI MOŻE ODDAĆ OSOBA, KTÓRA:

 odpowiada wymaganiom zdrowotnym pozwalającym na ustalenie na podstawie badań lekarskich i badań laboratoryjnych, że każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy w szczególności na skutek występowania przeciwwskazań stałych lub czasowych do pobrania krwi;


 przedstawi dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem zamieszkania oraz numerem PESEL (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymację szkolną lub studencką, książeczkę ubezpieczeniową), natomiast w przypadku obcokrajowców odpowiednik PESEL bądź identyfikator dokumentu;


 posługuje się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym bez osób trzecich na zrozumienie treści kwestionariusza oraz samodzielne udzielenie odpowiedzi podczas wywiadu lekarskiego, ponadto jej dane, jeżeli są dostępne, powinny znajdować się w centralnym rejestrze mieszkańców Polski;


 jest w wieku od 18 do 65 lat

• osoba powyżej 65 roku życia może oddać krew po corocznym uzyskaniu zgody lekarza w centrum krwiodawstwa,
• dawca pierwszorazowy po 60 roku życia może oddać krew po uzyskaniu zgody lekarza rodzinnego;

 waży powyżej 50 kg;


 temperatura jej ciała, która mierzona jest pod pachą nie powinna przekraczać 37°C;


 przeszła pozytywnie badanie lekarskie poprzedzające pobranie krwi od kandydata na dawcę krwi lub od dawcy krwi, obejmujące: wywiad medyczny oraz skrócone badanie przedmiotowe.

 

______________________________________________________________

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000198645).


 

koordynator akcji Podaruj Kroplę Miłości

Mariusz Talarek

mtalarek@caritas.pl

Tel. +48 602 223 678

 

Kontakt dla mediów:

Paweł Kęska

Biuro Prasowe Caritas Polska

rzecznik@caritas.pl

Tel. +48 510 235 802

+48 22 3348506